Další díl našeho seriálu o kavárnách s přesahem nás opět zavede do pražského Karlína. Na adrese Sokolovská 29 sídlí pod viaduktem dlouhé roky vegetariánská restaurace Mlsná kavka.

Restaurace, kde vaří kvalitní bezmasá jídla, nabízí pracovní uplatnění lidem znevýhodněným na trhu práce (mají zkušenost s duševním onemocněním). Podnik původně vznikl jako společný projekt Občanského sdružení Green Doors a Filipa Kavky Smiggelse.

Kuchařům vede ruku fantazie

V Mlsné kavce si můžete vybrat z nápaditých pokrmů připravených z čerstvých potravin a ingrediencí. V každém ročním období tu mění jídelní lístek, aby v něm bylo co nejvíce sezónních surovin.

Bohaté polední menu i stálý lístek

Zaměstnance z mnoha okolních kancelářských budov do Mlsné kavky táhne hlavně polední menu. Obvykle sestává ze dvou polévek, čtyř hlavních jídel a jednoho sladkého jídla či zákusku.

V den, kdy dopisuji tento text, jsou v denní nabídce mrkvová a thajská kokosová polévka. Z hlavních jídel je možné zvolit karbanátky z batátů a špenátu, burger, bramborové gnocchi s lanýžovým máslem nebo teplý salát. Za sladkost je v menu creme brulee.

Mají tu samozřejmě i stálý lístek – z něho podávají jídlo a pití celou sobotu a ve všední dny po 16 hodině.

Můžete si tu dát jen něco malého. Třeba tatarák z avokáda s tomaty a sýrem tofu a omáčkou vierge. Následuje výběr několika polévek a sendvičů a umí tu vynikající saláty. Malý salát z čerstvě krájené zeleniny s citronovým dresinkem ostatně doporučují i k hlavním jídlům.

Dále jídelní lístek obsahuje několik typů dezertů. V létě tu například nabízeli kokosovou panna cottu s maracujou nebo cranachan – tradiční skotský dezert s ovocem a smetanou.

V nabídce je i šetrně ošetřované víno

Vína v Mlsné kavce vybírají sommeliéři ve spolupráci s oázou pitných vín Fajnšmekr. Vína s označením „naturální“ vznikla z ekologicky ošetřovaných hroznů, přirozeně, bez chemických a přílišných technologických zásahů. Mají ale také cidre a různé destiláty, točí tu hlavně Budvar.

Samozřejmostí je fair trade káva. Pochází z pražírny českého družstva Fair & Bio. Je možné si objednat i sojové mléko a kávu bez kofeinu. Mají tu i velký výběr nealka – včetně moštů a domácích limonád.

V létě je možné sedět i před restaurací, jejíž interiér tvoří dvě místnosti oddělené několika schody. V horním prostoru je k dispozici dětský koutek.


Adresa:

Sokolovská 327/29
Praha 8
186 00

Otevírací doba:

pondělí–pátek: 11.30–23.00

sobota: 11.30–22.00

Facebook: www.facebook.com/mlsnakavka

Web: http://www.mlsnakavka.cz/

Rezervace: tel.: +420 777 913 054

Kuchyně: vegetariánská restaurace

Bezbariérové prostory: ne

Venkovní posezení: ano

Wifi: ano

Platba kartou: ano

Stravenky: ano

Foto: archiv Mlsné kavky

Picture of Marie Zemanová

Marie Zemanová

V redakci magazínu Inspirante pracuje od června 2018. Poslední dva roky působila v časopise Zora, předtím pracovala například v České televizi, iDNES a v Economii. Od srpna 2019 píše sloupek #za-zrak. Ve facebookovém profilu Za-Zrak informuje o životě bez zraku v souvislostech. Je součástí týmu Návštěvy POTMĚ, ve kterém se nevidomí setkávají se seniory. Kromě toho aktivně naslouchá ve vlastním projektu 1 Velké ucho.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ