INSPO 2023: Mobilní aplikace, chytré pomůcky a nekonečno možností

Téměř třicet pomůcek, aplikací a návodů obsahuje platforma ChytrePomucky.cz, kterou na konferenci INSPO 25. listopadu v Kongresovém centru Praha představí Petr Uličný ze společnosti Benetronic. Je za ní více než deset let zkušeností s vývojem a s nasazením asistivních technologií v praxi, se vzdálenou technickou podporou pro klienty a se školeními v této oblasti.

Platforma umožňuje propojovat chytrá zařízení mezi sebou, čímž vzniká nespočet kombinací, dále umožňuje využívat různé bezdrátové produkty dostupné na trhu, také umělou inteligenci, internet věcí a další moderní koncepty k vytvoření různých pomůcek. Zájemce si s její pomocí může sestavit vlastní pomůcku například pro ovládání chytré domácnosti hlasem, dechem, dotykem, pohledem, mrknutím či jiným způsobem v závislosti na možnostech handicapovaného uživatele, a to třeba jen s využitím chytrého telefonu.  

Mobilní aplikace „Chytrá pomůcka“, která je na stránkách ke stažení vedle jiných počítačových programů, má řadu funkcionalit a navíc je napojena na umělou inteligenci, známý jazykový model ChatGPT, takže uživatel může diskutovat s telefonem na jakékoliv téma, ptát se na rady, tipy. Návštěvníci konference si budou moci u stánku společnosti Benetronic nejrůznější pomůcky na místě vyzkoušet. 

Kromě toho Uličný s kolegy představí v premiéře prototyp chytré ortézy, která umožňuje rehabilitaci zápěstí horních končetin. Důraz je kladen na snadnou a rychlou dostupnost a minimální výrobní náklady této ortézy. Samostatný pilotní projekt vyšel z diskusí s klienty, kteří vlivem diagnóz a nedostatku rehabilitační péče přišli o hybnost končetin a tím pozbyli možnost například ovládat elektrický vozík rukou. 

Ortéza umožňuje provádět cvičení se zápěstím a aktivovat polohy hlasovými příkazy, ale také ze „sesterny“ ovládat funkce a rehabilitační programy a sledovat prováděné rehabilitace ve formě grafů a statistik cvičení.

Od stánku společnosti Benetronic mohou zájemci rovnou přejít k expozici Nadace Vodafone ČR, kde bude mimo jiné Z-Arm, myoelektrická protéza horní končetiny, která je vytvořena na základě zkušeností lidí po amputaci. Díky 3Dscanování a 3D tisku je možné uzpůsobit její konstrukci tak, aby vyhovovala danému člověku váhou, rozměry, vyvážením a dalšími aspekty.

Kompletní program konference INSPO i přehled vystavovatelů najdou zájemci zde a další informace k registraci a odkaz na registrační formulář zde. Ale pozor, registrace končí už v neděli 19. listopadu!

Konferenci INSPO 2023 pořádá Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity s přispěním BMI sdružení. Generálním partnerem konference je Nadace Vodafone ČR, hlavním partnerem je AccessibleEU, partnery Nadační fond Českého rozhlasu, společnosti Deloitte a Notino. Mediálními partnery jsou ČTK Protext, portály Helpnet, Poslepu a Inspirante. Konferenci podpořily Kongresové centrum Praha a Zátiší Group. Uskuteční se pod záštitou Martina Bareše, rektora Masarykovy univerzity. Konference je jednou z aktivit Týdne pro Digitální Česko.

Foto: INSPO

Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!