INSPO ukáže, jak zaměstnávat osoby s handicapem

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Na konferenci INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami se 17. října v Kongresovém centru Praha představí také dvě velké společnosti zaměstnávající pracovníky se zdravotním postižením.

Na přístupu McDonald’s je velmi zajímavé využití virtuální reality při tréninku zaměstnanců. A u ExxonMobilu zaujme projekt, který vytváří férové pracovní podmínky pro zaměstnance s jakýmkoliv znevýhodněním.

„Virtuální realitu jsme začali využívat mimo jiné proto, abychom našim zaměstnancům autenticky ukázali výrobu našich surovin. Dříve jsme organizovali mnoho zájezdů k našim dodavatelům, virtuální realita vyřešila cestování a efektivitu poznání kvality surovin,“ říká Rastislav Tesár, představitel McDonald‘s. „Vytvořili jsme také tréninkové lekce v kuchyni, v McCafé, na stanovištích, aby zaměstnanci mohli před vstupem na pracoviště vidět přímo, jak jejich trénink, zaškolení a práce bude vypadat. Je to potom pro ně mnohem jednodušší.“.

Na pražské Floře ve dvou budovách mezinárodní těžařské a energetické firmy ExxonMobil pracuje 1200 zaměstnanců 85 národností, kteří podporují celosvětový obchod a mluví 22 jazyky. V polovině roku 2019 zde odstartoval projekt vytvářející férové pracovní podmínky pro zaměstnance s různým znevýhodněním.

„Začali jsme se postupně vrývat do paměti zaměstnanců různými aktivitami. Vytvořili jsme interní webové stránky s naší problematikou, natočili jsme videa, v nichž zaměstnanci odkryli své příběhy, pojmenovali svá znevýhodnění a prozradili, co vylepšilo jejich pracovní prostředí,“ přibližuje počáteční fáze vedoucí projektu Lukáš Kozák. 

Zaměstnanci měli možnost se setkat s lidmi s omezeními a nahlédnout do života vozíčkářů, nevidomých lidí či těch, kteří prošli léčbou rakoviny nebo žijí s duševním handicapem. Vyzkoušeli si například jízdu na vozíku nebo simulaci různých forem zrakových postižení, a mohli se tak vcítit do jejich kůže. Za podpory vedení společnosti se od roku 2020 podařilo zřídit pozici, která se zabývá inkluzí zaměstnanců se zdravotním postižením do pracovního života.

Na konferenci INSPO zazní 24 přednášek přibližujících, jak technologie usnadňují život lidem s různým zdravotním znevýhodněním. Ve výstavní části si budou moci návštěvníci vyzkoušet různé pomůcky, aplikace či programy, které představí téměř 40 vystavovatelů.

Program konference, jejímž mediálním partnerem je i magazín Inspirante.cz, je vystaven na https://www.inspo.cz/inspo-2021, kde je rovněž odkaz na registrační formulář. Novinkou letošního ročníku konference je způsob registrace. S ohledem na stále rostoucí počet účastníků je prvně využit profesionální systém a odbavování účastníků na konferenci.

Platba probíhá předem, odpadne zdržující placení v hotovosti při prezenci. Při registraci je možné vybrat si platbu kartou, převodem, přes Google Pay nebo na fakturu. Pokud se někdo ze zdravotních či jiných důvodů nebude moci konference zúčastnit a odhlásí se, bude mu polovina zaplacené částky vrácena.

Cena vstupenky je 600 Kč, účastníci s průkazem ZTP, ZTP/P a TP a jejich osobní asistenti zaplatí jen 300 Kč. Pro konferenci INSPO 2021 zůstávají v platnosti vstupenky zakoupené na INSPO 2020, která se kvůli pandemii konala jen on-line.

Další informace k registraci a odkaz na registrační formulář na www.inspo.cz/registrace.

Účastníci musí respektovat podmínky stanovené pro hromadné akce ministerstvem zdravotnictví. Znamená to doložit provedené očkování, prodělání onemocnění covid-19, negativní výsledek RT-PCR vyšetření nebo rychlého antigenního testu.

Zdroj: BMI sdružení, z.s.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!