Letní deaflympiáda, která se bude konat 1.–15. května v brazilském Caxias do Sul, se blíží a cestu tam má naplánovanou i Lenka Matoušková, jež se deaflympiády zúčastní už potřetí (předtím Sofia 2013, Samsun 2017). Českou republiku bude reprezentovat v hodu diskem. Jaká má před sportovním svátkem neslyšících očekávání?

Osmadvacetiletá atletka pochází z Postupic u Benešova. V rodině vyrůstala se starším bratrem, který má také sluchové postižení. Oba sourozenci se narodili s téměř 100procentní sluchovou ztrátou a byla jim diagnostikována praktická hluchota. Jsou jedinými v rodině, kteří špatně slyší. „Mému bratrovi nedoslýchavost diagnostikovali až ve třech letech a u mě už to kontrolovali hned po narození,“ vysvětluje Lenka včasné zjištění své sluchové vady. Rodiče už měli zkušenost se sluchovým postižením u prvního dítěte, a tak bylo u Lenky samozřejmostí, že hned po narození potřebná vyšetření podstoupila také. Bohužel se i u ní potvrdila stejná diagnóza jako u bratra, oba odmala nosili sluchadla na obě uši.

V lednu 2022 Lenka podstoupila kochleární implantaci na jedno ucho, na druhém uchu nosí nadále sluchadlo. V současnosti žije se svým snoubencem na venkově, kde si postavili dům. Odmalička byla Lenka živým dítětem, žádný pohybový sport jí nebyl cizí. Věnovala se volejbalu, horolezectví, potápění a plavání. V současnosti soustředí své síly na atletiku a v rámci přípravy na 24. letní deaflympiádu konkrétně na hod diskem. Kromě sportu se věnuje starostem kolem jejich nového domu. Snaží se zde společně se snoubencem vytvořit příjemné prostředí domova.

Úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat

Že je Lenka šikovná v atletice, se potvrdilo už v jejích šesti letech. Na závodech všestrannosti ve Vlašimi reprezentovala svoji školu a zvítězila ve skoku dalekém. Pak to šlo ráz na ráz – rodiče ji na doporučení třídní učitelky přihlásili do atletického oddílu ve Vlašimi, kde sportovala 11 let. Zpočátku se věnovala skoku do dálky, hodu míčkem, štafetě, vrhu koulí, hodu oštěpem, až zakotvila u hodu kladivem a diskem. A disku zůstala věrná.

Za svůj největší úspěch považuje vytvoření deaflympijského rekordu v hodu diskem (47,95 m), za který v roce 2017 brala zlatou medaili. Na bedně se úspěšná neslyšící diskařka umisťuje nejen v závodech pro neslyšící, ale i mezi slyšícími sportovci.

Jako na každý velký závod i na deaflympiádu si snaží Lenka přivézt sportovní formu zúročenou pravidelnými tréninky a posilováním. Neméně důležitý je i její rituál, který provádí před každým závodem. Přehrává si v hlavě, jak bude závod probíhat a jak provede samotný hod diskem, představuje si svůj ideální hod. Považuje se za cílevědomého, houževnatého a občas i paličatého člověka. Na dotaz, jakou nadpřirozenou vlastnost by chtěla mít, odpověděla, že chronokinezi. Tou se rozumí schopnost vědomě řídit čas. Buď ho zpomalovat, nebo zrychlovat.

Výsledky mezi neslyšícími

  • 3x zlato z juniorského mistrovství Evropy v Polsku 2012 v hodu diskem, vrhu koulí, hodu oštěpem
  • zlato z deaflympiády 2017 v hodu diskem (deaflympijský rekord 47,95 m)
  • zlato z mistrovství Evropy v Německu 2019 (47,97 m)
  • zlato z mistrovství světa v Polsku 2021 v hodu diskem (47,29 m)

Výsledky mezi slyšícími

  • zlato z mistrovství ČR do 22 let v hodu diskem
  • bronz z mistrovství ČR do 22 let ve vrhu koulí
  • stříbro z mistrovství ČR dospělých v hodu diskem
  • bronz z mistrovství ČR dospělých v hodu diskem

Více o neslyšící Lence a jejím životě je ke zhlédnutí v jednom z dílů Televizního klubu neslyšících ve videoarchivu České televize.

Foto: archiv Lenky Matouškové

Zdroj: tichezpravy.cz

Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!