Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Ano, každý karanténu zvládáme jinak. Já například sociální izolaci vítám. U svých extrovertních přátel však pozoruji napětí.

Nějak takhle hovořila média o introvertech a extrovertech během první vlny pandemie. Jak je tomu však doopravdy? Studie ukazují, že se u introvertů vyskytují deprese, úzkost a osamělost. Prožívají intenzivnějši emoce a méně se svěřují. A každý psycholog vám řekne, že když o svých obavách nemluvíte, nahromadí se a vznikne problém. A asi není člověka, který by v současné situaci nepociťoval strach. Vliv na to mají rovněž restriktivní opatření vlády, která se ne každému musí líbit. Zahraniční i čeští psychologové jsou zajedno, že introverti se více než extroverti řídí svými vnitřními pochody, a když neznají jasné důvody, proč určitá autorita nařizuje právě toto, může to v nich vyvolat frustraci. 

Extroverti proti tomu bývají větší optimisté. Častěji a silněji prožívají pozitivní emoce, díky kterým lépe čelí nebezpečí. Lépe se rovněž adaptují na změny a komunikují své potřeby a pocity. Vedle toho jsou více aktivní na sociálních sítích. To je rozdíl ve srovnání s introverty. Ti sice internetovou komunikaci vyhledávají, přehršel sociálních sítí je však vyčerpává. Nedostatek lidského kontaktu si někdy kompenzují nadměrným sledováním zpráv a to jim může způsobovat úzkost. V neposlední řadě režim home office u některých stírá hranici mezi prací a volným časem, což může být rovněž problematické.

Každý zkrátka karanténu zvládáme jinak. Je nutno podotknout, že dělení na introverty a extroverty je spíše ilustrační. V praxi se tyto dvě kategorii u jednotlivce často stírají. Málokdy se setkáme s čistým introvertem, nebo čistým extrovertem. Každopádně je určitě zajímavé se na tuto problematiku zaměřit a brát ji jako určitou prevenci či přehled. Deprese či úzkost může v současné situaci postihnout každého a je možné, že se zrovna v těchto kategoriích někdo najde a informace mu pomohou předejít vlastnímu relapsu.

Foto: Pixabay

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Klára Šmejkalová

Klára Šmejkalová

Básnířka, fanda dobré literatury a japonských anime. Vystudovala jsem psychologii na Univerzitě Karlově v Praze. Psala jsem např. pro Mladou frontu nebo Hospodářské noviny, starala se o děti na psychiatrii nebo trénovala potkany v laboratoři. Mám diagnostikovanou schizofrenii a ráda bych jednou působila jako psycholožka.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!