Konference INSPO dokumentovala rozvoj asistivních technologií

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Po roční přestávce, kdy kvůli covidové pandemii proběhla konference INSPO, jejímž mediálním partnerem je i magazín Inspirante.cz, jen online, se 21. ročník této konference o technologiích pro osoby se specifickými potřebami uskutečnil v neděli 17. října 2021 opět v Kongresovém centru Praha.

Návštěvníci živě reagovali na přednášky dokumentující velký pokrok v oblasti asistivních technologií a ocenili možnost na místě se seznámit s nabídkou kompenzačních pomůcek, programů a aplikací 35 vystavovatelů. Od příštího ročníku se organizace INSPO ujme Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity, dosavadní mnohaletý technologický partner konference. 

Na úvodní přednášku shrnující výrazný rozvoj alternativních způsobů ovládání počítače navázala prezentace chytré domácnosti, která umožňuje lidem s těžkým tělesným postižením ovládání hlasem. Úžasný pokrok zaznamenal také vývoj myoprotéz, uplatnění virtuální reality v rehabilitaci nebo nová generace automatického rozpoznávání řeči.

Celkem zaznělo 24 přednášek. Jejich videozáznam opatřený tlumočením do českého znakového jazyka a simultánním přepisem bude po zpracování zveřejněn na YouTube, aby jej mohli zhlédnout i všichni zájemci, kteří se ze zdravotních důvodů nebo kvůli obavám z pandemie konference nezúčastnili. Do Prahy dorazilo 305 účastníků, ale se všemi, kteří se stihli nebo už nestihli odhlásit, by jich bylo rekordních 768. 

„Jsem rád, že po 21 letech mohu předat organizování konference právě Středisku Teiresiás. Zůstane tak s ohledem na sedmileté technologické partnerství zachována kontinuita a navíc vzhledem k zaměření konference na potřeby lidí se zdravotním postižením ani neznám kompetentnějšího partnera. Konferenci to bude určitě ku prospěchu a dá se očekávat, že Teiresiás na ni dokáže přilákat i více zahraničních přednášejících,“ oznámil účastníkům předseda BMI sdružení Jaroslav Winter, který hodlá pokračovat jako garant za obsahovou stránku konference.    

Vzhledem k tomu, že s ohledem na pandemii se tradiční jarní termín konání INSPO přesunul na podzim, zůstane tak i nadále. Protože se však v příštím roce kvůli českému předsednictví Evropské unii nenajde v Kongresovém centru volný termín, INSPO 2022 proběhne online, ale od roku 2023 se vrátí zpět do Kongresového centra Praha, kde konference našla od prvního ročníku vynikající technické i lidské zázemí. 

Zdroj: BMI sdružení, z.s.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!