Na druhou a třetí květnovou středu připravila zajímavé akce Roska Ostrava (Roska je pacientské sdružení osob trpících neurologickým onemocněním roztroušená skleróza, pozn. red.). Ve středu 10. května se uskuteční už tradiční výšlap na beskydský vrch Prašivá. O týden později, ve středu 17. května, se pak v Sanatoriích Klimkovice bude konat Světový den roztroušené sklerózy.

Výlet do Beskyd patří mezi pravidelné jarní akce, které jsou určeny nejen pro pacienty s roztroušenou sklerózou, ale i další zájemce. Opakovaně se jich účastní i lékaři RS centra Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava (FNO). Odjezd na Prašivou bude v 8.30 hodin z parkoviště pod VŠB-Technické univerzity Ostrava. Předpokládaná cena jízdného je 150 korun. 

„Pacientům, kterým už zdravotní stav neumožňuje dostat se na vrch Prašivá po svých, můžeme zajistit odvoz. Snažíme se naše akce připravovat tak, aby byly zaměřeny na posílení psychické i fyzické kondice našich členů. Při výšlapech na Prašivou bývá vždy dobrá nálada, je dost času na popovídání a třeba i vědomostní kvíz,“ upřesnila předsedkyně Rosky Ostrava Naďa Nováková. 

Prašivá patří mezi nejoblíbenější beskydské vrcholy. Na vrcholu stojí od roku 1640 dřevěný kostelík svatého Antonína z Padovy. V roce 1921 byla dostavěna známá turistická chata. Ta už prošla několika rekonstrukcemi, nabídku její kuchyně však s chutí každoročně využívají i účastníci už zmíněné akce. Výšlap na Prašivou pořádá Roska Ostrava společně se zapsaným spolkem Revenium.

Světový den roztroušené sklerózy

Na středu 17. května Roska Ostrava připravila další akci v prostorách Sanatorií Klimkovice. Světový den roztroušené sklerózy nabízí bohatý program. Zájemci o cvičení se budou moci ve velké tělocvičně (dveře č. 111) od 12.45 do 13.15 a od 13.45 do 14.15 zapojit do cvičení relaxace pohybem, od 13.15 do 13.45 a od 14.15 do 14.45 do relaxace hudbou. 

V 15 hodin bude zahájen blok přednášek. Úvod bude patřit projekci filmu Recept na roztroušenou sklerózu: Nerezignovat! 

V následujících přednáškách pak host ze Slovenska, přední lékařka Eleonóra Klímová, a po ní odbornice na léčbu RS z Neurologické kliniky ostravské Fakultní nemocnice Olga Zapletalová budou mít přednášky nazvané Současný zdravotnický management pacientů s roztroušenou sklerózou. 

V 16.30 blok přednášek vystřídá doprovodný program, v jehož rámci se budou symbolicky sázet slunečnice v rámci osvětové akce Rozsviťme Českou republiku. Po přestávce pak vystoupí s příspěvkem Pacienti s RS v ordinaci urologa další špičkový lékař z FNO Jan Krhut. Závěrečná přednáška bude patřit Taťáně Khýrové, která se zaměří na přínos lázeňské léčby pro pacienty s RS pohledem psychologa. Od 18 hodin se uskuteční na kolonádě klimkovických Sanatorií společenský večer.

Světový den roztroušené sklerózy připravuje Roska Ostrava ve spolupráci se Sanatorii Klimkovice, RS centrem Neurologické kliniky ostravské fakultní nemocnice a Reveniem. Záštitu nad akcí převzal hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Foto: Břetislav Lapisz, archiv Inspirante

Břetislav Lapisz

Břetislav Lapisz

Rodák z Českého Těšína prožil dětství v nedalekém Havířově, od konce studií v roce 1990 bydlí v Ostravě. Absolvent učitelství Pedagogické fakulty Ostrava (obor čeština – dějepis) se zajímá o novodobou historii, jeho největším koníčkem je sledování sportovních přenosů (od fotbalu přes hokej, stolní tenis až po šipky). Rád cestuje, jeho nejoblíbenější destinací je Slovensko. A v poslední době zahradničí (s poměrně mizernými výsledky). Je ženatý a má dvě dospělé děti. Roztroušená skleróza jej „provází“ od roku 1998.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!