Trápí vás dlouhodobé problémy se spánkem? Příčin může být mnoho. Od stresu, přepracování, nedotažené spánkové hygieny až po nejrůznější zdravotní problémy. Stejně jako existuje celá řada potenciálních příčin, naleznete i pestrou škálu možných řešení.

Někdo zvolí klasický meduňkový čaj, jiný sáhne po lécích a výživových doplňcích obsahujících melatonin. Ovšem i ty s sebou nesou možná rizika, na která dlouhodobě upozorňuje také Státní ústav pro kontrolu léčiv. V březnu 2023 u přípravků obsahujících melatonin zpřísnil legislativu, což mělo dopad na straně výrobců, lékáren i pacientů. 

Co je melatonin?

Melatonin je hormon, který významným způsobem ovlivňuje usínání a spánek. Zároveň je velmi silným antioxidantem. Samotný melatonin vás neuspí, ale signalizuje tělu, že je čas jít spát. Naše tělo si ho vytváří přirozeně v epifýze a jeho produkce závisí na střídání dne a noci, jelikož se řídí světlem dopadajícím na sítnici. 

Z přípravků obsahujících melatonin nejvíce profitují lidé, kteří ho mají přirozeně nedostatek. Proto je velmi účinný u seniorů, u kterých produkce melatoninu klesá. 

Projevy nedostatku melatoninu

  1. Narušený rytmus spánku a bdění.
  2. Menší fyzická a mentální výkonnost.
  3. Problémy se soustředěním.
  4. Podrážděnost.
  5. Bolest hlavy.

Některé projevy mohou signalizovat i jiné zdravotní problémy. Nasazení melatoninu proto vždy konzultujte se svým lékařem nebo lékárníkem. 

Benefity užívání melatoninu

  1. Zkracuje dobu usnutí.
  2. Chrání mozek před zánětem.
  3. Posiluje imunitní systém.
  4. Zajišťuje obnovu buněk.
  5. Zmírňuje jet lag.
  6. Zlepšuje kvalitu i plynulost spánku.
  7. Snižuje hladinu kortizolu v krvi.
  8. Zvyšuje přirozenou hladinu růstového hormonu.

Rizika užívání melatoninu

Pokud užíváte melatonin občas a v malé dávce, rizika nejsou příliš velká. Naproti tomu v případě pravidelného užívání si můžete zadělat na velké problémy. Z jakého důvodu? Potlačíte přirozenou tvorbu vlastního melatoninu a nespavost se může prohloubit. Mozek si zvykne na jeho externí přísun a přestane ho produkovat v potřebném množství. Po jeho vysazení ho může vytvářet výrazně méně a problémy se spánkem budou na světě. 

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) a melatonin

SÚKL trh s léčivy dozoruje a problematikou melatoninu se zabývá dlouhodobě. Už v roce 2016 vydal zprávu o zvýšeném výskytu nelegálních přípravků obsahujících tento hormon, které měly řešit nespavost a zlepšit kvalitu spánku. 

Informoval tehdy i o nutnosti zohlednit možné interakce s dalšími léčivými látkami: „Estrogen obsažený v hormonální antikoncepci nebo některá antidepresiva mohou způsobit zvýšení hladiny melatoninu v krvi a zvýšit jeho účinek. Dále je důležité neopomenout možnost výskytu zvýšené ospalosti, která může ovlivnit činnosti vyžadující zvýšenou pozornost, například řízení dopravního prostředku. Tato látka totiž patří mezi farmakologicky účinné a její užívání bez dozoru lékaře může negativně ovlivnit zdraví pacienta, a to i při podávání nižších denních dávek…“ 

SÚKL rovněž uvedl, jak postupovat, pokud se u pacienta vyskytnou problémy se spánkem: „V případě, že pacient trpí problémy s nespavostí, a to z jakéhokoli důvodu, měl by se se svými problémy obrátit na lékaře či lékárníka, kteří mohou navrhnout vhodné řešení tohoto problému.“ 

SÚKL a správní řízení 

V minulosti proběhla také celá řada správních řízení, v nichž SÚKL v jednotlivých případech rozhodl o tom, že přípravky obsahující melatonin patří mezi léčiva. Výsledkem řízení byl vždy úplný zákaz prodeje. Výrobce či dovozce měl následně možnost podat proti rozhodnutí odvolání k Ministerstvu zdravotnictví. Teprve po jeho skončení SÚKL nařídil stažení přípravků z prodeje. 

Jen v roce 2022 takto pravomocně rozhodl ve 40 případech

Tyto jednotlivé kroky vedly ke změny legislativy v letošním roce.

Zpřísnění legislativy

V březnu 2023 zařadil SÚKL přípravky s obsahem melatoninu v denní dávce 0,5 mg a více k léčivům. Důvodem byly jeho významné farmakologické účinky a potenciálně nežádoucí účinky. 

SÚKL nově za léčiva nepovažuje přípravky s denní dávkou nižší než 0,5 mg melatoninu, které jsou podávány perorálně. Ve svém zdůvodnění uvádí, že takto nízká hladina melatoninu je blízká hladině získané z konzumace některých potravin.

Reakce českých lékáren

České lékárny na změnu legislativy zareagovaly rychle. Na jejich e-shopech už sice nenajdete nepřeberné množství přípravků s melatoninem, ale úplného výpadku se nemusíte bát. Z regálů vymizely pouze ty, které neodpovídaly současné legislativě. 

U některých přípravků s melatoninem došlo ke snížení dávkování na 0,49 mg v pilulce nebo se dávkování upravilo. Tím se splnila zákonná podmínka a přípravky s melatoninem z českého trhu nevymizely.

Navýšení melatoninu pomocí jídla

Pokud nejste vyznavači pilulek, ale chcete si navýšit hladinu melatoninu, zkuste pravidelně a dlouhodobě konzumovat některé z potravin. Nezapomeňte ovšem na jedno: všeho s mírou! Přejídat se ve velkém višněmi nebo ořechy vám také zrovna neprospěje. 

Přírodní melatonin obsahují:

  1. Višně
  2. Jahody
  3. Maliny
  4. Hroznové víno
  5. Rajčata
  6. Vločky
  7. Pistácie
  8. Vlašské ořechy
  9. Mandle
  10. Tofu
  11. Kuřecí maso

Kromě jídla můžete přirozeně navýšit produkci melatoninu dodržováním zásad spánkové hygieny.

Zdroje

Změna rozhodovací praxe v případě výrobků obsahující látku melatonin, SÚKL 

Pilulky s melatoninem trhají rekordy v prodejnosti. Proč po nich Češi šílí? Kondice

Rok 2022, SÚKL

SÚKL zakazuje doplňky stravy s melatoninem, některé lékárny je nabízejí dál, Vitalia

Melatonin, BENU

Doplňky stravy s melatoninem? Raději ne, Dobrý spánek

Nelegální přípravky s melatoninem, SÚKL

Co jíst pro zdravý spánek? Svět plodů

MELATONIN – změna rozhodovací praxe SÚKL, KMVS

10 způsobů, jak zvýšit produkci vlastního melatoninu, Brain market

Melatonin – role v těle a příznaky jeho nedostatku, Herbalus

Melatonin: mezi lékem a hrozbou, Nakladatelství Portál

Terapie nespavosti, PharmaNEWS

Nespavost, Lékárnické kapky

Problém se spánkem – příznaky a léčba, UECJak zlepšit spánek? Zásady spánkové hygieny, Inspirante

Foto: Pixabay

Picture of Sebastián Lukas Kyčerka

Sebastián Lukas Kyčerka

Před několika lety Sebastiánovi diagnostikovali roztroušenou sklerózu, která zasahuje řadu oblastí jeho života. Díky podpoře rodiny, sportu a specifickému humoru snadněji překonává nástrahy vážné nemoci. Spolupracoval s několika neziskovými organizacemi, nevyhnul se ani korporátní sféře, učil a v současnosti je jedním z kmenových redaktorů Inspirante. Sebastiánovo heslo: Nikdy to nevzdávej!

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ