Pandemie covidu-19 zhoršila osamění dlouhodobě nemocných pacientů v nemocnicích. Nadějí jsou jim hovory s psychoterapeuty.

Velkou část hospitalizovaných pacientů na odděleních dlouhodobě nemocných tvoří pacienti s chorobami typickými pro stárnutí. Nejsou to však jen staří lidé, může jít také o mladé dospělé, u kterých se rozvinula chronická a dlouhodobá vážná nemoc. Mimo lékařské a ošetřovatelské péče je nutná také péče odborníků v oblasti psychoterapie a psychosociálních intervencí. Ne všude to však bývá standardem, spíše naopak. Jejich osamělost ještě prohloubila opatření spojená s covidem-19.

„Naše nemocnice disponuje pracovní pozicí klinického psychologa, který samozřejmě není schopen uspokojit potřeby všech hospitalizovaných a potřebných pacientů. Z tohoto důvodu bylo před lety využito nabídky od neziskové organizace PRO Gaudia. Díky ní můžeme hospitalizovaným v nemocnici maximálně zkvalitnit pobyt,“ vysvětluje Jakub Johaník, vedoucí kanceláře ředitele Nemocnice Milosrdných bratří v Brně.

Pacientům organizace nabízí bezplatnou péči odborníků v oblasti psychoterapie a psychosociálních intervencí, kteří nejsou přímo podřízeni vedení nemocnice, což je výhodou, protože se lépe dokážou svěřit se svými problémy.

„Terapeuté mohou pomoci v komunikaci s konfliktními pacienty. Pacient k nim přistupuje jako k osobě, která je mimo toto oddělení, tedy nezávislému členovi. Na zdravotní sestře jsou svým způsobem závislí, ale vůči psychoterapeutovi, který přijde v civilním oblečení, mohou být mnohem otevřenější,“ říká S.M. Norberta Dobromila Sukupová, hlavní sestra Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze.

K nejčastěji řešeným tématům patří u dlouhodobě hospitalizovaných pacientů úzkosti a pocity beznaděje. Jde o pacienty, kteří už mohou mít vyšší věk a náhle se ocitnou v nemocničním zařízení, kde jsou  závislí na péči jiné osoby. V době pandemie covidu-19 se osamění těchto lidí ještě prohlubuje.

„Lidé tam opravdu strádají. Slaví na covidovém lůžku výročí, narozeniny, připomínají si úmrtí své ženy. Většinou jde samozřejmě o starší lidi, ale ani mladí pacienti nejsou výjimkou,“ popisuje situaci výkonná ředitelka a psychoterapeutka Pavla Doláková z neziskové organizace PRO Gaudia.

Problém nízké dostupnosti psychoterapie a psychosociálních intervencí se ukazuje jako zásadní i v rámci reformy péče o duševní zdraví, která aktuálně v České republice probíhá a aktivně ho řeší i Ministerstvo zdravotnictví. To ustavilo odbornou pracovní skupinu, jež řeší posílení psychoterapeutické péče a intervencí ve zdravotnictví, ale také pravidla uplatnění psychoterapeutického vzdělání mimo zdravotnictví tak, aby bylo možné i tyto profesionály efektivně se zdravotní péčí propojit a podpořit jejich působení všude tam, kde jsou potřeba.

Když ležíte v nemocnici, každý den je stejný

Během pandemie covidu-19 však skončila v nemocnici také mladá slečna Nikola z České Lípy (na snímku), která trpí Crohnovou chorobou. „Za svůj život už jsem párkrát v nemocnici byla, ale vždy to bylo maximálně na 14 dní. Loňský rok jsem tam strávila 14 dní už v únoru a v dubnu jsem se tam vrátila znovu, protože můj zdravotní stav byl opravdu špatný. Měla jsem velký absces a lékaři moc nevěděli, co s tím. Myslela jsem si, že brzy zase půjdu domů, ale ono to tak nebylo,“ vzpomíná na období plné nejistoty Nikola. V nemocnici nakonec strávila tři měsíce.

„Když tam ležíte, každý den je stejný. Díky paní Dolákové jsem měla pocit, že se o mě někdo zajímá a že se mám na co těšit. Nevíte ani, co vás čeká nebo jaká je prognóza. Ona tam pro mě byla a dávala mi pocit, že to bude dobré a že to zvládnu. Když jsem upadala do skepse a špatné nálady, tak mi říkala, že to nesmím vzdát, mám se probrat a znovu bojovat. Chodila za mnou, kdykoli mohla,“ dodává Nikola. Přiznává i to, že časem pojala nedůvěru k postupu lékařů, protože její stav se nelepšil. Díky této pomoci s nimi obnovila komunikaci a našla k lékařům znovu cestu.

Ne všichni zdravotníci mají s pacienty trpělivost. Nejde přitom jen o jejich maximální pracovní vytížení. Aktuálně to například vinou pandemie bývá syndrom vyhoření, který si však ne každý zdravotník uvědomuje a hlavně připouští.

Pacienty připravují na možnost, že se domů nevrátí

„V konečném důsledku to neodnášejí jen pacienti, ale také personál,“ říká Pavla Doláková s tím, že v nemocnicích svou přítomností pomáhá oběma stranám. „Mají toho hodně, jsou ve stresu. Registrují sice, jak na tom pacienti jsou, ale jsou rádi, že stíhají svoji práci. Všímají si, že by si potřebovali o něčem promluvit, ale zároveň mají na starost další povinnosti. Když se mají rozmyslet, jestli podají antibiotika, nebo si budou povídat, tak samozřejmě zvolí první možnost,“ dodává Doláková.

Pacient, který je pozitivně naladěný, lépe zvládá vytržení z rodinného prostředí, které může být nečekaně dlouhodobé a v některých případech také nevratné. Velké množství pacientů se do domácího prostředí vrátit nemůže, protože nejsou schopni se o sebe postarat. Pracovníci PRO Gaudia je proto často musí připravovat také na variantu, že se z nemocnice už domů nevrátí a budou přeloženi do specializovaného sociálního zařízení.

„Paradoxní je, že když umíráte, jste mnohem lépe zabezpečení po psychologické stránce než lidé dlouhodobě umístění v nemocnicích. Paliativa dostala v posledních letech obrovskou podporu, za což jsem nesmírně ráda. Také my jsme součástí paliativního týmu. Ale když v roce 2021 umíráte, je větší pravděpodobnost, že se vám dostane podpory, než když jste ‚jen‘ v léčbě. A to je přece špatně, ideálně by tato psychoterapeutická služba měla být pro všechny,“ myslí si Doláková. Říká, že pandemie byla vůbec poprvé svědkyní toho, že lidé v nemocnicích umírali steskem.

PRO Gaudia
Nezisková organizace PRO Gaudia poskytuje odbornou péči v oblasti psychoterapie a psychosociální podpory a vzdělává zdravotní personál a další pomáhající pracovníky v tom, jak využít psychoterapeutické prostředky v komunikaci s nemocnými a jejich blízkými. Nabízí dostupnou odbornou  terapeutickou podporu onkologicky a jinak dlouhodobě nemocným, umírajícím, jejich rodinám a osobám blízkým od roku 2003. Poskytuje psychoterapii, psychosociální intervence, relaxace a masáže v nemocnicích u lůžka a ambulantně v Praze, Brně a Znojmě. Pomáhá také zdravotnickým pracovníkům.

Foto: Jarmila Štuková a Leona Bažant Telínová

Picture of Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ