Studie o novoročních předsevzetích uvádějí, že přibližně 40 % lidí si dává na začátku roku předsevzetí a méně než polovina z nich je po šesti měsících úspěšná v dosažení těchto cílů. Každý z nás by chtěl v životě provést pozitivní a působivé změny, ale jak to udělat, aby se stala naše předsevzetí reálná a změny, o které se snažíme, udržitelné?

Základ je nastavovat změny a cíle co nejrealističtěji, a to i s ohledem na naše schopnosti, dovednosti a také s přihlédnutím k tomu, v jaké situaci se právě nacházíme. Při nastavování předsevzetí je důležité věnovat čas přemýšlení o změně, které chceme dosáhnout, a o tom, co můžeme pro dosažení této změny reálně udělat. Tím, že podnikneme menší a dosažitelnější kroky ke splnění našich cílů, je větší šance, že je udržíme.

To platí pro všechny druhy předsevzetí, včetně těch, jež se týkají duševního zdraví. Udržovat se v duševní pohodě se můžete pokusit každodenními malými kroky.

Americká iniciativa Mental Health First Aid uvádí tyto základní kroky pro dosažení realistických novoročních předsevzetí v oblasti duševního zdraví:

  1. Udělejte si čas na péči o sebe sama. Vytvořte si seznam činností péče o sebe sama, které vám dělají radost, a naplánujte si je jako součást své každodenní rutiny. Mohou to být strukturovaná terapeutická sezení nebo každodenní cvičení nebo prostě jen venkovní procházka nebo aktivity s blízkými či přáteli.
  2. Buďte k sobě laskaví. Změna může být těžká a často vyžaduje čas. Dopřejte si pocity, emoce a odpusťte si případné chyby. Snažíte se o změnu, a to se počítá.
  3. Dejte spánku velkou prioritu. Studie zjistily, že spánek a duševní zdraví spolu souvisí. Ve skutečnosti přibližně 65 až 90 % lidí s velkou depresí trpí také problémem se spánkem. Letos zkuste každý den jít spát o něco dříve a dopřejte svému tělu potřebný odpočinek.
  4. Omezte čas před obrazovkou. Trávení příliš času s telefonem nebo počítačem může ovlivnit kvalitu spánku, vaše vztahy, dokonce vést k pocitům deprese a úzkosti. Uvědomte si, kolik času trávíte online a jaký to má dopad na vaše duševní zdraví, a v případě potřeby se pokuste o změnu.
  5. Učte se více o duševním zdraví. Jedním z nejlepších způsobů, jak zlepšit své duševní zdraví, je porozumět mu. Existuje spousta zdrojů poskytujících informace o duševním zdraví. Začněte je hledat, bavit se o nich s kamarády, kolegy či blízkými.

Místo toho, abyste si udělali rozsáhlá novoroční předsevzetí, kterých chcete dosáhnout přes noc, vytvořte si několik realistických cílů, jež budou mít dlouhodobý dopad na vaše duševní zdraví a pohodu. 

Nad těmito tipy se dá samozřejmě přemýšlet po celý rok, protože ne každý je příznivcem novoročních předsevzetí, cíl však můžeme mít podobný. Já se například již dlouhodobě snažím dopřát si více pohybu a být více fit. Ne hubený a namakaný, ale fit, prostě mít energii pro sebe a pro své blízké. Tak mi držte palce a já je držím vám při dosahování vašich změn a cílů.

 Přeji vám mnoho úspěchů v roce 2021.

Foto: Pixabay

Picture of Jan Drobný

Jan Drobný

V oblasti duševního zdraví se pohybuji už více než 20 let. V devadesátých letech jsem budoval základy péče pro lidi s vážným duševním onemocněním. V letech 2004 až 2012 jsem nasával zkušenosti v multidisciplinárním komunitním týmu ve Velké Británii, v Manchesteru. V roce 2016 jsem jako oblastní ředitel Fokusu Praha stál u zrodu prvních Center duševního zdraví, která jsou hlavními pilíři probíhající psychiatrické reformy. Od roku 2017 jsem členem výkonného managementu mezinárodní organizace ENALMH, která se soustředí na tématiku fyzických aktivit, pohybu, sportu a duševního zdraví. Provádím individuální a týmové supervize, školím, lektoruji, poskytuji individuální poradenství a konzultace, moderuji a pořádám teambuildingy, to vše v českém a anglickém jazyce.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ