Open House Praha otevře brány nepřístupným místům

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Festival Open House Praha se letos uskuteční v letním termínu. Milovníkům architektury se 7. a 8. srpna otevře zdarma 80 běžně nepřístupných budov a prostorů a festivalový týden přinese řadu doprovodných akcí.

Mottem festivalu je „Architektura pro všechny“, prohlídky budov jsou totiž určené pro širokou veřejnost včetně rodin s dětmi a osob se zrakovým a sluchovým postižením. Vstup do všech otevřených budov je zdarma bez nutnosti předchozí registrace. Jejich seznam je na webových stránkách www.openhousepraha.cz.

Výročí narození Jana Kotěry

Letos si organizátoři připomínají 150. výročí narození významného českého architekta Jana Kotěry. „Mám radost, že se nám do programu podařilo zapojit několik Kotěrových známých pražských staveb. Kromě Laichterova domu na Vinohradech a Trmalovy vily ve Strašnicích nově pozveme návštěvníky do Vršovické vodárny v Michli, o jejíž otevření v rámci festivalu jsme řadu let usilovali,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.

Doprovodné akce k tomuto jubileu budou pokračovat i po festivalu, podílí se na nich i známý historik architektury Zdeněk Lukeš. „Jan Kotěra je považován za zakladatele české moderní architektury. Byl nejen architekt, designér a urbanista, ale věnoval se také scénografii a vyučoval na pražských školách UMPRUM a AVU ČR, kde propagoval moderní trendy v architektuře. Málo se ví, že byl jedním z mála českých architektů, kteří realizovali projekty v zahraničí,“ upřesňuje.

Umělecké prostory a ateliéry

Samostatným tematickým okruhem v programu festivalu budou umělecké prostory a ateliéry. „Návštěvníky můžeme letos pozvat do Umělecké zahrady, ukryté pod Nuselským mostem, která doslova vzkvétá díky snaze pár nadšenců o její záchranu. Na Libeňském ostrově se nám podařilo vyjednat zpřístupnění nenápadného ateliéru po sochaři Janu Laudovi s pohnutou minulostí. Malý ateliér, postavený v roce 1930 podle návrhu architekta Otakara Novotného, ustál nařízenou demolici a je dnes sídlem architektonického a designérského studia Olgoj Chorchoj,“ doplňuje ředitelka festivalu Šenkyříková.

Seznámit se s vizí nového uměleckého domu bude možné díky návštěvě Kunsthalle Praha, kde vrcholí kompletní renovace původní Zengerovy transformační stanice v nový výstavní a kulturní prostor pro české a mezinárodní umění 20. a 21. století. Návštěvníci také budou moci zavítat do chátrajícího objektu Městských lázní na Žižkově, které byly ve své době nejmodernější a největší v Praze a navštívil je i císař František Josef I. Nyní je zde v plánu kompletní rekonstrukce pro budoucí sídlo Domu tance.

Bývalý sokolský biograf ve Vršovicích se proměnil už letos – v prvorepublikové budově postavené ve stylu art deco se otevřel nový kulturní palác Vzlet. Zájemci budou moci v rámci prohlídky nahlédnout do vybraných prostor včetně uměleckého zázemí. Zpřístupněna bude rovněž celá řada dalších míst, která ožívají uměním a kulturou.

Hotely

Novinkou letošního ročníku je i zpřístupnění architektonicky výrazných pražských hotelů s působivými interiéry. V programu lidé najdou jak dva zástupce takzvaného socialistického realismu, tak i příklad kvalitní brutalistní architektury „zlatých 60. let“ a nakonec i jednu porevoluční realizaci.

Budou se moci vypravit na prohlídku bývalého Parkhotelu Praha, dnes Mama Shelter Prague, dále Boutique Hotelu Jalta, Vienna House Diplomat Prague hotelu nebo Hotelu International Praha.

Zdroj, foto: prazskypatriot.cz

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!