Podpora hubnutí chytrými technologiemi v IKEM

Studie IKEM předběžně ukazuje nadějné výsledky distanční podpory léčby obezity pomocí chytrých hodinek, aplikace a poradenství. Do studie HOBIT-FS byli zařazeni pacienti s fibrilací síní, kteří podstoupili léčbu katetrizační ablací v IKEM a současně mají index BMI nad 30. Zapojilo se 85 pacientů, aktivně sledována je zatím třetina z nich.

„Pacient si vylosuje buď pasivní, nebo aktivní větev. Studie trvá 18 měsíců. V aktivní větvi se maximálně snažíme, aby účastníci zhubli nejméně 10 procent původní váhy. Tým IKEM v tom pomáhá několika způsoby. Kromě chytrých hodinek, které pacienta motivují k fyzické aktivitě, má od nás k dispozici také kompletní poradenství. To se týká jak fyzické aktivity, tak diety. V případě potřeby jsme také schopni pacientům v rámci studie poskytnout nejmodernější léky, které pomáhají snížit hmotnost. Ti, kteří si na začátku vylosují pasivní větev, se mohou po 18 měsících přesunout do větve aktivní. Snižovat hmotnost tak mohou postupně všichni pacienti ve studii,“ vysvětluje přednosta Centra diabetologie IKEM prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc.

Studii IKEM spustil před rokem a čtvrt. „Prvních 27 sledovaných už zhublo celkem 213 kg. Hodnoty jako spálené kalorie, aktivní minuty nebo počet kroků aplikace zaznamenává automaticky. Další, například naměřený tlak, EKG nebo obvod pasu, zadávají pacienti sami. Podle průběžných výsledků pacienti ve studii ujdou v průměru 8 309 kroků denně. Za den spálí průměrně 885 kalorií a 32 minut denně se věnují aktivnímu pohybu. Stanovený cíl 10 procent hmotnosti se účastníkům studie daří plnit. Máme i pacienty, kteří už zhubli mnohem víc, a nemáme nikoho, kdo by nehubnul,“ uzavírá profesor Haluzík.

Jak uvádí IKEM, v České republice trpí obezitou 24 procent mužů a 25 procent žen, nejméně dalších 25 procent má nadváhu. Pandemie covidu-19 vedla k dalšímu nárůstu hmotnosti populace. Podle různých údajů během ní Češi přibrali v průměru 3 až 9 kg. „Pravidelné cvičení střední intenzity v kombinaci se snížením hmotnosti u pacientů prokazatelně zlepšuje výsledky léčby katetrizační ablací,“ uvádí přednosta Kardiocentra IKEM prof. MUDr. Josef Kautzner, CSc., FESC.

Zdroj: tribune.cz

Foto: Pixabay

Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!