Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Společnost OrCam Technologies, přední výrobce asistenčních zařízení poháněných umělou inteligencí, představuje přelomová vylepšení svého přístroje OrCam MyEye, nejsofistikovanější nositelné pomůcky pro nevidomé a slabozraké. Zahrnují výkonnější procesor a výrazně prodlouženou výdrž baterie, především však lze zařízení ovládat pomocí anglických nebo německých hlasových příkazů. Všechny další funkce české verze zařízení fungují ve třech jazycích: češtině, němčině a angličtině.

Lehký přístroj o velikosti prstu,  který je magneticky uchycen na obroučkách brýlí, nejen že přečte tištěný text z jakéhokoli povrchu včetně obrazovek chytrých telefonů a počítačů, ale poznává i tváře a identifikuje barvy, bankovky a zboží v obchodech na základě jeho čárových kódů. Nejnovější verze OrCam MyEye obsahuje nový procesor, který výrazně zkracuje dobu odezvy na uživatelská gesta a znatelně zrychluje další funkce, například zapínání zařízení. Přístroj má nyní praktičtější kryt a jeho baterie vydrží o 25 procent déle či dokonce dvakrát tak dlouho v závislosti na tom, jak je zařízení provozováno.

Klíčovým vylepšením přístroje je schopnost reagovat na intuitivní hlasové příkazy, což umožňuje novou funkci Smart Reading využívající pokročilé technologie počítačového vidění a porozumění přirozenému jazyku (NLU). Algoritmy, jež řídí funkci inteligentního čtení, jsou aktivovány hlasem uživatele. Porozumí jeho požadavkům, načtou příslušné informace a přečtou požadovaný text během několika sekund. To umožňuje vyhledat v textu určité slovo, ze stránky novin přečíst pouze titulky článků, strukturovaně přečíst jídelní lístek, na letáku najít telefonní číslo a podobně.

Další nová funkce s názvem Orientace pomáhá uživateli navigovat prostorem tím, že mu oznamuje předměty ve vzdálenosti 2 až 10 metrů a dokáže ho k nim nasměrovat. Tato funkce, která je v současné době v beta verzi, dává upgradovanému zařízení schopnost identifikovat dveře, židle, stoly, šálky, stoupající schody i počítačové a televizní obrazovky. Stejně jako inteligentní čtení je ovšem zatím k dispozici pouze v angličtině a němčině.

„Naším cílem je pomocí sofistikovaných technologií pomáhat lidem se zdravotním postižením při každodenních činnostech, při studiu nebo v práci, což jim dává větší nezávislost a soběstačnost. Nové funkce OrCam MyEye představují další velký skok vpřed. Významně zlepší kvalitu života lidí se zrakovým postižením, a to měrou, jakou si člověk s plně funkčním zrakem jen stěží dokáže představit,“ říká Jan Cejthamr, zástupce společnosti OrCam Technologies na českém trhu. Společnost zapůjčila dvanáct zařízení střediskům Tyfloservis, o.p.s., na nichž bude možné si po předchozí domluvě OrCam MyEye vyzkoušet a získat informace, jak zažádat o příspěvek na zvláštní pomůcku přes Úřad práce ČR.

Zdroj: www.orcam.com

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!