Rozhodl soud o výživném pro dítě a není řádně hrazeno? Obraťte se na Úřad práce ČR a požádejte o náhradní výživné sociální dávku vyplácenou od 1. července 2021.

Náhradní výživné je dávka, která má po přechodnou dobu finančně podpořit nezaopatřené děti v situaci, kdy má rodič z rozhodnutí soudu (na základě exekučního titulu) platit výživné, ale svou vyživovací povinnost vůči dítěti (dětem) neplní. Tedy výživné neplatí vůbec, nebo ho platí v nižší částce. Vše upravuje zákon č. 588/2020 Sb., o náhradním výživném pro nezaopatřené dítě a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o náhradním výživném).

Podmínky nároku na náhradní výživné

Aby vznikl nárok na dávku, musí být současně splněny následující podmínky:

  1. vyživovací povinnost (běžné výživné) je stanovena exekučním titulem na základě rozhodnutí soudu, avšak povinná osoba (rodič-dlužník) výživné neplatí, nebo v nižší částce
  2. dítě musí být nezaopatřené podle zákona o státní sociální podpoře (zákon č. 117/1995 Sb.)
  3. nezaopatřené dítě musí mít na území České republiky trvalý pobyt, pokud zákon nestanoví jinak
  4. nezaopatřené dítě musí mít na území České republiky bydliště podle zákona o pomoci v hmotné nouzi (zákon č. 111/2006 Sb.), pokud zákon nestanoví jinak
  5. byl zahájen proces vymáhání dlužného výživného, a dlužné výživné je tedy vymáháno jako pohledávka v exekučním řízení nebo v řízení o soudním výkonu rozhodnutí (cílem je, aby oprávněná osoba, případně její zákonný zástupce, důsledně využila nástroje vymahatelnosti práva na výživné, které má k dispozici, a to podáním návrhu na exekuci nebo návrhu na soudní výkon rozhodnutí). Tato podmínka je splněna i v případech, kdy soudní výkon rozhodnutí nebo exekuce byly zastaveny pro nemajetnost povinné osoby, a to v posledních čtyřech měsících před podáním žádosti o náhradní výživné, případně v průběhu tohoto řízení nebo po přiznání nároku na náhradní výživné
  6. nárok na náhradní výživné nemůže vzniknout v případě, kdy oprávněná osoba (nezaopatřené dítě) nebo její zástupce neprokáže, že byl podán návrh na exekuci nebo soudní výkon rozhodnutí.

Výše náhradního výživného

Náhradní výživné se stanoví jako rozdíl mezi částkou měsíčního výživného určeného v exekučním titulu a výživným, které povinná osoba (rodič-dlužník) skutečně v daném měsíci uhradila. Maximální výše náhradního výživného je 3000 Kč měsíčně.

Výše náhradního výživného se stanovuje na období čtyř měsíců a při jejím výpočtu se vychází z průměru částek podle předchozího odstavce za čtyři měsíce, které předcházejí měsíci, od něhož se nárok prokazuje a uplatňuje.

Řízení o náhradním výživném je zahájeno podáním písemné žádosti na k tomu určeném tiskopise, který je k dispozici na všech pracovištích ÚP ČR nebo na webových stránkách ÚP ČR v sekci Formuláře. Žádost se podává na příslušném pracovišti ÚP ČR podle místa trvalého pobytu oprávněné osoby (nezaopatřeného dítěte).

Na základě podané žádosti a po doložení všech potřebných dokladů ÚP ČR vyhodnotí splnění zákonem stanovených podmínek a vznik nároku na náhradní výživné a jeho výši.

Výplata náhradního výživného

Náhradní výživné se vyplácí měsíčně, a to v měsíci následujícím po měsíci, za který náleží (tedy v srpnu za červenec, v září za srpen atd.). Nedosahuje-li náhradní výživné částky alespoň 100 Kč měsíčně, vyplácí se jednou za čtyři měsíce.

Výplata náhradního výživného v dalším období čtyř měsíců náleží, jestliže oprávněná osoba nejpozději do konce prvního měsíce tohoto období prokáže výši uhrazeného výživného za období čtyř měsíců předcházejících těmto čtyřem měsícům, na které se nárok na výplatu náhradního výživného prokazuje.

Úřad práce ČR může tuto dávku jednomu příjemci poskytovat v součtu po dobu maximálně 24 měsíců, které nemusí jít kalendářně po sobě. Částku vyplacenou pečující osobě bude poté vymáhat po dlužníkovi.

Účastníci řízení jsou povinni písemně ohlásit příslušnému pracovišti ÚP ČR do osmi dnů všechny změny, které mohou mít vliv na nárok, výši nebo výplatu náhradního výživného.

Přijetí žádosti vám nemůže být odepřeno. Pouze na základě podané žádosti a po zhodnocení plnění podmínek může být rozhodnuto, zda máte, nebo nemáte na danou dávku nárok. V případě nesouhlasu s rozhodnutím, máte možnost podat opravný prostředek (odvolání).

Obraťte se na nejbližší kontaktní pracoviště ÚP ČR a zjistěte, jaké konkrétní podmínky je třeba splnit, aby vznikl na náhradní výživné nárok. Pište na e-mail nahradnivyzivne@uradprace.cz. Podrobnosti vám sdělí také zaměstnanci ÚP ČR na bezplatné telefonní lince 800 779 900.

Zdroj: uradprace.cz
Foto: Wikimedia Commons / Cheva / CC BY-SA

Picture of Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ