Kam se v přípravě oslav hrabou tematické narozeninové párty mých dětí. Tahle puntíková oslava Světového dne psoriázy byla velkou výzvou pro nás všechny. Letos poprvé jsme totiž slavili na několika místech zároveň a ve srovnání s kinderpárty s balonky, trampolínkami, v kostýmech indiánů nebo pirátů byla úplně jinou ligou.

Chtěla bych moc, ale opravdu moc poděkovat všem, kteří se do příprav zapojili a přiloženou rukou k dílu přispěli k hladkému průběhu tohoto happeningu na podporu pacientů s lupénkou. Nejde pouze o mé kolegy z Revenia a Inspirante, kteří pomáhají prakticky nepřetržitě již třetím rokem, mám na mysli i všechny pedagogy a členy pracovních týmů, kteří dokázali své spolupracovníky a žáky vyburcovat k akci, do puntíků oblékli celou školu nebo firmu a ještě si to náramně užili, z čehož mám asi největší radost. Už J. A. Komenský pravil „škola hrou“ a my se při té hře naučili jednu moc důležitou věc: „Pacienti s lupénkou patří do naší party, a protože víme, že lupénka není infekční, není důvod se jich stranit nebo bát!“

Kromě pražské Pankráce se 29. října slavilo i ve Velkém Meziříčí. Po poledni jsme se sešli v prostorách Dózy, místního střediska volného času, který jsme předešlý den společně s pacienty ze SPAE-Vysočina vyzdobili a upravili k obrazu svému. Všichni se zhostili svých úkolů naprosto profesionálně, spontánně vznikl tým na nafukování balonků od našich sponzorů – ještě že jsme na to foukání měli techniku, další lepili, stříhali, nosili, ořezávali pastelky a pomáhali dělat prostor pro krásné odpoledne. Na děti čekalo pět stanovišť, jež obhospodařovali dobrovolníci z řad přátel a členů pacientské organizace, a deset poschovávaných obrázků soutěžní Hledačky, kterou zvládaly v mezičase oběhnout samy nebo s rodiči. Za své snažení byly děti odměněny speciálním pexesem s Igráčky, komixem, bonbony a samozřejmě medailí. Aby nepřišli zkrátka ani rodiče a pacienti, dostali všichni vzorečky dermokosmetiky L’Oréal z řady CeraVe.

Na své si tedy přišli malí i velcí. Hudebníci z kapely Zahrajeme nás příjemně naladili svým 90minutovým vystoupením, a než jsme se stihli přesunout na náměstí k velkému focení, pomalovala jsem ještě pár dětských obličejů obrázky na přání.

Z nejvyšších oken velkomeziříčské radnice už se vykláněli fotografové a my s úderem třetí hodiny zamávali do objektivů z právě utvořeného kruhu – puntíku, který symbolizuje nejenom Puntíkový den, ale především pospolitost, vzájemnou podporu a rovnost nás všech. Našim cílem je pomáhat nejenom s jizvami na těle, ale i na duši a já mám pocit, že tento happening byl satisfakcí pro ty, kteří byli v minulosti kvůli svému onemocnění okolím odmítnuti. Nyní jsme se drželi všichni za ruce a naslouchali slovům pana starosty. Pro mě to byl velice silný moment, protože jsem měla konečně pocit, že se o pacienty společnost zajímá, že uvádíme věci na pravou míru a vyvracíme mýty kolem lupénky.

Teď by možná mohl článek skončit slovy, že to bylo fajn, tak zase za rok… Jenže ono to všechno ještě pokračovalo.

Po návratu na Dózu nás čekala minidiskotéka v puntíkovém duchu. Kdo nestihl oběhnout stanoviště, měl ještě šanci soutěž dokončit, vhodit kartičku s razítky do osudí a čekat na vyhlášení vítězů. Kdo nechtěl spoléhat na štěstěnu a především chtěl podpořit dětské pacienty s lupénkou, koupil si Igráčka rovnou. Na plácek za Dózou pomalu padala tma, když jsme s rodinou a pacienty uklízeli stanoviště. Všichni se těšili do místní restaurace na talíř a šálek něčeho opravdu dobrého a především teplého, jen mně hořely tváře a nevím, zda to bylo tím dvouhodinovým poskakováním s dětmi, nebo euforií z toho, že jsme to všechno zvládli a akce se vydařila po všech stránkách.

Třešničkou na dortu byla nedělní Pohádka pro Puntíky na malé scéně divadelního souboru Effrenata ze Žďáru nad Sázavou, po které jsem mohla letošní ročník Puntíkového dne a oslavu Světového dne psoriázy prohlásit za úspěšně dokončený.

K Puntíkovému dni už neodmyslitelně patří jako hlavní partner legendární figurka Igráček společnosti Efko s rodinou puntíkových Igráčků a nově pexesem s Igráčky. Partnery akce jsou pacientská organizace SPAE, nadace Pierre Fabre a společnost L’Oréal. A mediálním partnerem náš magazín Inspirante.cz.

Gabriela Doleželová

Gabriela Doleželová

Jsem zdravotní sestrou v neustálé akci. Sama nejsem pacientkou, nýbrž rodinným příslušníkem pacientů a pomáhám lupénkářům prostřednictvím pacientských organizací nebo v rámci vzdělávacích akcí pro odbornou i laickou veřejnost. Svěřené úkoly se snažím plnit do puntíku (Puntíkový den), šlapu do pedálů a ráda si poskočím (instruktor spinningu a jumpingu). Baví mě práce s dětmi, a to nejen těmi mými.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!