Rok 2018: Pět nejdůležitějších změn pro zdravotně postižené

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Příspěvek na automobil už po sedmi letech, peníze i levnější zdravotní pomůcky. To jsou jen některé změny, které by v tomto roce mohly zpříjemnit život lidem se zdravotním postižením. Redakce Inspirante.cz přináší pět nejdůležitějších.

1. Příspěvek na mobilitu se zvyšuje ze 400 na 550 korun měsíčně

Máte průkaz ZTP nebo ZTP/P a pravidelně se někam dopravujete? Pak máte nárok na příspěvek na mobilitu.

Je však potřeba si o něj zvlášť zažádat a také podepsat čestné prohlášení o vašem dojíždění či převozech. Od třetí a poslední podmínky, že nežijete v domově důchodců, nebo jiném pobytovém zařízení, může být ve zvláštních případech upuštěno. Pokud již příspěvek pobíráte, k navýšení částky došlo automaticky.

2. Odpadá posuzování majetku při žádosti o příspěvek na zvláštní pomůcku

Při podávání žádosti o příspěvek na zvláštní pomůcku se ruší prokazování majetku společně posuzovaných.

3. Zvláštní pomůcka už nemusí stát 24 tisíc korun, abyste na ni dostali příspěvek

Nejnižší cena zvláštní pomůcky, na kterou můžete žádat příspěvek, se snížila z 24 tisíc na 10 tisíc korun.

TIP: V případě konkrétních dotazů je možné obrátit se na internetovou poradnu Národní rady osob se zdravotním postižením.

4. O příspěvek na auto si můžete zažádat už po sedmi letech

Od tohoto roku se také zkracuje lhůta, po níž můžete znovu požádat o příspěvek na auto. Z deseti let na sedm. A jde to i zpětně, a to na všechny příspěvky přiznané po roce 2012. Pokud vám tedy byl přiznán příspěvek například v roce 2013, můžete si něj znovu zažádat už v roce 2020.

Mění se také celková suma, kterou vám za auto mohou úřady přiklepnout. Záleží přitom na celkové výši příjmů společně posuzovaných osob, tedy těch, co spolu žijí v jedné domácnosti. Částka se pohybuje od 100 do 200 tisíc a propočítává se úměrně násobkům životního minima. 200 tisíc na auto dostanou ti, jejichž celkový příjem dosahuje maximálně osminásobku životního minima.

Náklady na auto lze také snížit zažádáním o vrácení zaplaceného DPH a příspěvkem na ruční řízení a nákladní vozík.

TIP: Podrobněji ohledně příspěvků na motorové vozidlo.

5. Zavedení „chráněného trhu práce“

Změny nastaly také v systému zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Nejvýraznější z nich je jednoznačné oddělení pojmů otevřený (volný) a chráněný trh práce, a s tím související statuty a příspěvky zaměstnavatelům a změny v náhradním plnění. Některé změny jsou v platnosti již od listopadu roku 2017.

TIP: Podrobněji ohledně změn a pojmů v systému podpory zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

Autoři: Helena Tutterová, Marek Blažíček

Foto: Pixabay

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!