Jan Potměšil, známý český herec, pokračuje ve své kariéře navzdory handicapu – upoutání na invalidní vozík. Je oceňovaným filmovým a divadelním hercem. V současnosti je členem Divadelního spolku Kašpar, který hraje v Divadle v Celetné.  Za ztvárnění hlavní role v Shakespearově hře Richard III. získal Cenu Alfréda Radoka.

Jan Potměšil se narodil 31. března 1966 v Praze do sportovní rodiny. Jeho otec, bývalý lyžařský trenér, je pedagog Jaroslav Potměšil. Herectví se Jan Potměšil věnoval již od dětství. Poprvé účinkoval v osmi letech v televizním seriálu Bakaláři, téma „Vánoce, na které nikdy nezapomeneme“ (1975), povídka Lokomotiva. Hrál zde s Vladimírem Menšíkem. Poté se objevil v 11 letech v dalším známém televizním seriálu Žena za pultem. Herectví v dospělosti vystudoval a ztvárnil mnoho dramatických i romantických rolí. Jmenujme např. postavu Jíry v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci či postavu Martina v Bony a klid. Účinkuje ve filmu i v divadle.

Ke svému vážnému handicapu přišel roku 1989 při automobilové havárii. Cestovali s ním tehdy Jan Kačer a Václav Křístek. Potměšil utrpěl zranění páteře, po kterém částečně ochrnul, a od té doby je na invalidním vozíku. Řidičem byl údajně výtvarný umělec a jeho jméno Potměšil prozradit nechce – stát se to prý může každému. Potměšil uvedl, že seděl vzadu a byl velmi unavený, spal. Na nic si prý nepamatuje a probudil se až o tři měsíce později v nemocnici na Karlově náměstí, kdy zjistil, že se nemůže hýbat. Potměšil od té doby absolvoval dlouhé léčení a rehabilitaci, a ačkoliv je upoután na invalidní vozík, je stále aktivním hercem.

V současnosti je členem Divadelního spolku Kašpar, který hraje v Divadle v Celetné. Ztvárnil například hlavní roli v Shakespearově hře Richard III., za kterou dostal Cenu Alfréda Radoka. Dále můžeme jmenovat roli Syna (Ježíše) v Mittererově Účtování v domě božím nebo roli Claudia v Hamletovi. Ztvárnil i řadu rolí ve scénickém čtení. Je také součástí volně šiřitelné zvukové nahrávky Nového zákona, kde čte svatého Jana.

Potměšil od svého zranění není pouze hercem, ale také sportovcem. S tím souvisí jeho další aktivity. Byl například na otevření fitcentra Hanky Kynychové, které je dlouhodobým klientem. Rád tráví léto s rodinou na kolech a zimu na lyžích. Potměšil má dva syny: staršího Šimona (z manželčina předchozího manželství) a mladšího Honzíka. Oba herce poznali nechodícího a prý celá rodina vnímá jeho handicap jako přirozenou součást života. Potměšil říká, že nebere vozík jako trest, ale jako dar. Je za něj v podstatě vděčný a od autonehody si váží každé vteřiny života. Prý by se bez něj určité věci nestaly. Snaží se nadále žít život jako každý jiný člověk.

Potměšil se věnuje také podpoře lidských práv. V roce 2012 vystoupil společně s Martou Kubišovou a Jitkou Hosprovou na dobročinném koncertě na podporu vězněného čínského advokáta Kao-Č‘šenga a těch, kdo jsou pronásledováni za praktikování duchovního směru Fa-lun-kung. Koncert se uskutečnil v hlavním sále Senátu Parlamentu ČR pod záštitou místopředsedkyně horní komory Aleny Palečkové. V roce 2014 se v kostele sv. Anny konal koncert na podporu lidí nespravedlivě stíhaných čínským režimem. Akce nesla název „Svědomí nelze koupit“ a pořádalo ji občanské sdružení Lidská práva bez hranic. Proběhla pod záštitou Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Kromě Potměšila se jí zúčastnili Marta Kubišová, Jitka Hosprová, Jan Budař, Olga Lounová a další. Vystoupil také čínský emigrant žijící v Německu, který byl v Číně rok vězněn a mučen, protože se odmítal podvolit tamnímu režimu. Mezi dalšími hosty byli také politička Kateřina Jacques a religionista Zdeněk Vojtíšek z Univerzity Karlovy. Koncert podpořili rovněž Jaroslav Dušek a Monika Šimůnková, účastníci i diváci koncertu společně podepsali dopis adresovaný prezidentu Miloši Zemanovi.

Foto: Jan Potměšil plnil v listopadu 1989 funkci spojky a vzkazy předával i Václavu Havlovi | foto: Michal Šula, MAFRA / Profimedia

& cs.wikipedia.org

Picture of Klára Šmejkalová

Klára Šmejkalová

Básnířka, fanda dobré literatury a japonských anime. Vystudovala jsem psychologii na Univerzitě Karlově v Praze. Psala jsem např. pro Mladou frontu nebo Hospodářské noviny, starala se o děti na psychiatrii nebo trénovala potkany v laboratoři. Mám diagnostikovanou schizofrenii a ráda bych jednou působila jako psycholožka.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ