Slavní s handicapem: Markéta Fišerová

Herečku Markétu Fišerovou, působící především v 80. letech (My všichni školou povinní, Třetí patro, Tchyně aj.), náhlá cévní mozková příhoda v mladém věku upoutala na invalidní vozík. Rodačka z Kladna, kde se seznámila se svým manželem, moderátorem a hercem Markem Ebenem, nese svoji nemoc statečně a neztrácí svébytný humor. Jako příkladný partnerský pár jsou manželé často v hledáčku bulvárních médií, na rozdíl od mnohých v pozitivním slova smyslu.

Markéta Fišerová se narodila 12. února 1960 v Kladně. Herecky působila v 80. letech v několika filmech a seriálech, například My všichni školou povinní (1984) nebo Třetí patro (1985). Patřila tehdy k nejznámějším herečkám filmu a televize a její krásný úsměv a výrazné oči byly pověstné. Od dětství vykazovala pohybové a pěvecké nadání, ačkoliv se žádnému uměleckému oboru věnovat nechtěla – na Státní konzervatoř (hudebně-dramatické oddělení) nastoupila na přání rodiny a studium herectví dokončila roku 1981. Roku 1986 ji postihla cévní mozková příhoda, která ji upoutala na invalidní vozík. Je známá také jako manželka moderátora Marka Ebena, s nímž jsou svoji od roku 1982 a který o ni pečuje.

Už jako studentka se Markéta Fišerová začala objevovat před kamerou: jejím debutem byl film Řeknem si to příští léto (1977), kde vytvořila ústřední pár s Ondřejem Havelkou. Po konzervatoři nastoupila do Divadla Jaroslava Průchy v rodném Kladně: působila zde pět let, od roku 1981 do roku 1986. Kromě toho hostovala také v Praze (Městská divadla pražská, Divadlo Jiřího Wolkera). V Kladně se seznámila s hercem Markem Ebenem, který se stal jejím manželem. Vedle společného divadelního angažmá spolu nazpívali také písně pro děti. Před kamerou se objevili jako filmový pár ve filmu Tvář za oknem (1985). V 80. letech byla Markéta Fišerová vidět hlavně v televizi, hrála například hlavní roli ve dvou na sebe navazujících filmech Nevěsta (1985) a Tchyně (1986), často se objevovala také v pohádkách. Její poslední filmovou rolí byl snímek Krajina s nábytkem (1986). Právě tehdy Fišerovou postihlo vážné onemocnění mozku, skončila na invalidním vozíku, což ukončilo její hereckou kariéru. Od té doby žije v soukromí, ale po boku Marka Ebena se občas objevuje na společenských akcích. Manželé jsou často v hledáčku bulvárních médií, ovšem na rozdíl od mnohých jiných v kladném slova smyslu – jsou uváděni jako příkladný partnerský pár.

Ohlédneme-li se za krátkou hereckou kariérou Markéty Fišerové, nutno poznamenat, že ne všechny filmy, v nichž účinkovala, byly klenotem kinematografie. Ovšem herecký talent měla, ačkoliv nebyla klasické zázračné estrádní dítě. Jak jsme zmínili, byla to rodina, konkrétně maminka s dědečkem hudebníkem, kdo ji vedl k umění, proto vystudovala konzervatoř v Praze. Až seriálové angažmá znamenalo průlom a kvalitnější role. Více bohužel nestihla. Cévní mozková příhoda byla přitom naprosto nečekaná a příčina neznámá. Fišerové bylo šestadvacet let, seděli s Ebenem u televize a vtom ji postihla prudká bolest hlavy, až začala křičet bolestí. Ztratila vědomí a probrala se až za sedm týdnů. Doktoři jí nedávali příliš šancí na přežití. Další půlrok byla ještě na přístrojích, poté se jí díky pevné vůli a rehabilitacím podařilo alespoň částečně vrátit pohyblivost. Učila se také znovu mluvit.

Marek Eben, který sám pochází z umělecké rodiny (otcem byl skladatel Petr Eben, hudbu komponoval i strýc Ilja Hurník, společně hrají a skládají s bratry Kryštofem a Davidem), o manželce vždy hezky mluvil: Fišerová nese svoji nemoc statečně a ani v těžkých chvílích neztrácí humor. Podle Ebena je právě její úsměv terapií pro něj a říká, že pokud máte po boku někoho, kdo se s nemocí tak dobře vyrovnává, je vaší povinností se tomuto postoji alespoň částečně přiblížit. Mozková příhoda přitom nebyla jedinou komplikací, která Fišerovou postihla: před závažnou nemocí se potýkala s chřipkou, zánětem srdečního svalu a tuberkulózním nálezem na plicích. Brzy nato otěhotněla, ale porodila předčasně a miminko zemřelo.

Foto: idnes.cz

Markéta Fišerová ve filmu s Karlem Rodenem
Klára Šmejkalová

Klára Šmejkalová

Básnířka, fanda dobré literatury a japonských anime. Vystudovala jsem psychologii na Univerzitě Karlově v Praze. Psala jsem např. pro Mladou frontu nebo Hospodářské noviny, starala se o děti na psychiatrii nebo trénovala potkany v laboratoři. Mám diagnostikovanou schizofrenii a ráda bych jednou působila jako psycholožka.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!