Muset se vzdát po úrazu vysněné kariéry je pro spoustu lidí zdrcující. Někteří se však s tím nehodlají smířit a najdou si k cíli jinou cestičku. Jedním z takových je i metalový kytarista Tony Iommi.

Anthony Frank Iommi se narodil 19. února 1948 v anglickém Birminghamu do britsko-italské rodiny. Stejně jako mnoho jiných hudebníků i on se dostal k muzice díky příbuzným. Jeho otec i strýcové hráli na akordeon a on si hru na tento nástroj také osvojil.

V dospívání se věnoval několika bojovým uměním a zvažoval kariéru vyhazovače v klubu, případně bubeníka. Nakonec však skončil u elektrické kytary, protože nebyla tolik hlučná.

Po škole nejdříve pracoval jako instalatér a následně přešel do práce v továrnách. Když mu bylo sedmnáct let, stal se mu pracovní úraz, při kterém si uřízl část prostředníčku a prsteníčku na pravé ruce.

Původně to vypadalo, že už si nikdy nezahraje, ale kamarád mu jednoho dne pustil nahrávku Djanga Reinhardta, jazzového hudebníka, který hrál po úraze na kytarovém pražci pouhými dvěma prsty.

„Když jsem to zjistil, ohromilo mě to a zaujalo natolik, že jsem se rozhodl zkusit zase hrát. Chvíli jsem hrál pravačkou, ale to mi nešlo, a tak jsem si svázal dva poničené prsty a začal hrát ukazováčkem a malíčkem na levačce. Potom jsem se rozhodl, že půjdu o krok dál a zapojím oba poraněné prsty. Udělal jsem toto: roztavil jsem láhev od čisticího prostředku Fairy Liquid, vytvořil z toho plastu pár hrudek, potom jsem si k nim sedl s pájkou a udělal do nich dírky, aby mi sedly na poničené prsty, v podstatě takové náprstky,“ napsal v roce 1997 do sloupku Heaven and Hell („Nebe a peklo“) v časopise Guitar World Online.

Několik let hrát v různých kapelách, dokonce se s jednou z nich, Birds and Bees, vypravil na koncertní turné do Německa.

V roce 1968 se seznámil s Ozzym Osbournem a spolu s bubeníkem Billem Wardem a Geezerem Butlerem vytvořili skupinu, jež původně nesla název Polka Tulk Blues Band. Název ještě několikrát změnili a Tony Iommi si mezitím odskočil k úspěšnější skupině Jethro Tull. Ale vydržel v ní jen několik koncertů a opět se vrátil ke svým kolegům.

„Pochytil jsem od [Jethro Tull], jak fungují, a bylo to něco úplně jiného než u nás. U nich to bylo – devět ráno, zkouška. No a my nevěděli, co je to devět ráno… Tak jsem přišel za ostatními se slovy: ‚Devět hodin, začínáme‘. A tehdy jsem jako jediný uměl řídit, tak jsem musel každého vyzvednout a dovézt na zkoušku,“ vzpomínal kytarista na hektické začátky v rozhovoru pro server rockandrollgarage.com.

Skupina se definitivně ustálila na jménu Black Sabbath, pod kterým se celosvětově proslavila. Zároveň přišla s něčím velmi inovativním: temnějším kytarovým zvukem. Ten vznikl právě díky tomu, že Tony Iommi ulevil prstům na pravé ruce. Heavy metal byl zrozen.

Iommi se celkem čtyřikrát oženil. Z druhého manželství má dceru Toni-Marie Iommi, která je zpěvačka a žije ve Finsku.

Foto: Shadowgate, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Picture of Ivana Recmanová

Ivana Recmanová

Pracuji v Reveniu jako redaktorka a zároveň působím na volné noze jako překladatelka, lektorka a mediální poradkyně. V letech 2018 - 2020 jsem byla členkou Poradního orgánu pro monitorování práv osob se zdravotním postižením zřízeném při úřadu veřejného ochránce práv. V minulosti jsem publikovala například v Deníku Referendum, Mladé frontě DNES, Alarmu nebo Novém prostoru. Jsem diagnostikovaná autistka. Ve volném čase se věnuji psaní poezie, cestování, hudbě a dobrovolnické činnosti pro Trans*parent a Amnesty International.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ