Proč rádi odkládáme návštěvu lékaře? Proč je důležitá prevence? Chcete opravdu zanedbávat svoje zdraví? Na tyto a další otázky vám odpoví tento článek, který bude spíše zamyšlením nad tím, proč svoje zdraví mít rád a nezanedbávat ho.

Zdraví máme jen jedno. Musíš si chránit svoje zdraví. Tato a další klišé slýcháme poměrně často a všichni moc dobře víme, že je to svatá pravda. Někteří z nás, kteří si již prošli nejrůznějšími zdravotními komplikacemi, to určitě můžou potvrdit. Ti, kterým ještě jejich zdravotní komplikace nestačily zaťukat na dveře, k tomuto klišé jistě také někdy dospějí. A proč tedy, když všichni víme, jak je zdraví pro nás důležité, proč se tak málo a často velice nepoctivě o něj staráme?

Žijeme v republice, která disponuje poměrně stabilním zdravotnickým systémem. I přes veškeré negativní konotace, které můžeme našemu zdravotnictví přiřknout, pravdou zůstává, že patří k systémům na vysoké úrovni. Věděli jste například, že máme jednu z nejvyšších měr přežití onkologicky nemocných pacientů v Evropě? Nebo, že patříme mezi špičku v léčbě kardiovaskulárních onemocnění?

Nemám čas chodit k doktorovi

Až s příchodem nemoci si člověk uvědomí, že pracovní nasazení je poměrně pomíjivá entita. Když vám do života vstoupí nemoc, postižení nebo úraz, najednou zjistíte, že priority se poměrně rychle změní a to, co mohlo být předtím to nejdůležitější, najednou ztratilo na svém významu. Proto jedna z nejvíce pokryteckých výmluv, proč si neudělat čas na lékaře, je, že na něj nemám čas. Navíc při současných čekacích dobách na specialisty je tahle výmluva naprosto zcestná. Máte minimálně čtyři měsíce na to, abyste si vyčlenili čas v rámci vašeho harmonogramu a zašli si k odborníkovi.

Překonejte svůj strach. Výmluva, že k doktorovi nejdu, protože mě to bude bolet, je taky poměrně zcestná. Uvědomujete si, jak to bude bolet, když se něco zanedbá a přijdete pozdě? Typickým příkladem může být péče o zuby. Zubař – kleště – vrtačka – vyvolává ve většině z nás známý strach a obavy z bolesti. Nicméně ze svého okolí vím, že zanedbanou zubní péči si nikdo nepřeje. Jsou i experti, kteří kvůli zubům přišli o oko nebo ucho, a to nijak výrazně nepřeháním. Navíc moderní stomatologická i jiná moderní lékařská péče používá nové metody a postupy, které mají od bolesti co nejvíce ochránit. To, že jste zažili negativní zkušenosti s péčí před dvaceti lety, neznamená, že to teď bude stejné.

Radši tam nejdu. Vždyť mi stejně nepomůžou. A vím, co mi řeknou. Chápu, že nám často přijde návštěva lékaře naprosto zbytečná. Víme, že bychom měli zhubnout, přestat kouřit, začít se hýbat, zdravě jíst a dostatečně spát. Prevence je tu ovšem proto, aby v daný moment podchytila to, z čeho by se v budoucnu mohl vyskytnout problém. Civilizační choroby nejsou na první pohled laikovi vůbec viditelné. Je důležité v pravidelných časových intervalech chodit na preventivní prohlídky. Z banálních vyšetření, které netrvají déle jak pět minut (odběry krve, měření krevního tlaku…) se může podchytit celá škála onemocnění, která při dlouhodobém neřešení mohou být pro naše tělo fatální. Každý občan v České republice přispívá částku na zdravotní pojištění. Tak proč zpětně zdravotní péči nečerpat? Už jen z principu toho, že do zdravotnictví přispíváte, byste z něj měli (v tom lepším případě) zpětně čerpat alespoň na prevenci.

I babky kořenářky znaly dobře svoje řemeslo

I dříve si lidé chodili pro radu. Není a nebylo nic neobvyklého vyhledat odbornou péči. Ani dříve si lidé své neduhy neléčili tak úplně sami. Předpokládá se, že již v pravěku disponovali lidé znalostmi z oblasti léčitelství a větší společenství lidí měla také vlastní léčitele. Například to, jaké byliny se mohou používat na hojení ran, nebo že rány musí zůstat čisté. S postupujícím vývojem naší civilizace se měnily i naše zkušenosti a znalosti z oblasti medicíny a lékařství. Tyto znalosti se předávaly z generace na generaci a najdeme spoustu beletristického čtení týkající se tohoto tématu. Namátkou můžeme připomenout dnes již klasické romány s tímto tématem: Egypťan Sinuhet (Mike Waltari), Ranhojič (Noah Gordon) nebo z českého prostředí Žítkovské bohyně (Kateřina Tučková).

COVID-19 prevenci odsunul stranou

Pandemie COVID-19 měla značný dopad na celosvětovou preventivní péči. Řada lidí musela preventivní prohlídky odložit nebo zcela vynechat. Vina není ovšem pouze na straně pacientů, ale faktem zůstává, že i samotná zdravotnická zařízení byla nucena preventivní prohlídky omezit nebo zcela uzavřít svůj provoz z důvodů nutnosti péče o koronavirové pacienty.

Zřejmě z těchto důvodů některé studie naznačují, že počet nově diagnostikovaných případů určitých typů rakoviny během pandemie poklesl, a to právě z důvodu nediagnostikování během preventivních prohlídek nebo jejich nález v pozdějších stadiích. Pandemie proto zřejmě přispěla k výskytu dalších onemocnění a chorob, včetně nepříznivého ovlivnění psychického zdraví (stres a úzkost), což následně opět ovlivňuje naši psychosomatiku.

Proto bychom chtěli připomenout, abyste neodkládali návštěvu svého lékaře a chodili pravidelně alespoň na ty nejnutnější prohlídky. Můžou pomoci udržet kvalitu života, kterou si pro sebe představujete.

Foto: Pixabay.com

Picture of Tereza Jurásková Moravová

Tereza Jurásková Moravová

Tereza Jurásková Moravová se dlouhodobě věnuje problematice zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Absolventka speciální pedagogiky pracuje pátým rokem v oddělení náboru nových zaměstnanců do firmy, proto je pro ni pracovní uplatnění lidí denním chlebem. Sama má získané zdravotní postižení.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ