Světový den roztroušené sklerózy: Přednášky odborníků i sázení slunečnic

Světový den roztroušené sklerózy si ve středu 17. května připomněli pacienti, lékaři, hosté (i ze Slovenska) a také zástupci Sanatorií Klimkovice, které významnou akci hostily. V rámci programu nechyběly přednášky špičkových lékařů zabývajících se léčbou této nemoci. Po bloku přednášek se pak díky iniciativě Nadačního fondu Impuls sázely slunečnice jako symbol naděje.

Blok přednášek uvedla moderátorka akce, kterou už tradičně byla Hana Potměšilová ze zapsaného spolku Revenium. Ta přečetla zdravici hejtmana kraje Iva Vondráka. Prokurista Sanatorií Klimkovice Josef Dejčík ve svém úvodním slovu uvedl, že akci pořádají Klimkovičtí rádi, protože je organizátoři z Rosky Ostrava vždy nabijí svým nadšením. A svou další poznámkou hned pobavil účastníky, protože je požádal, aby v případě pochval a kladných ohlasů chodili za ním, pokud by měli kritické připomínky, na ty že odpoví obchodní zástupce Sanatorií Klimkovice Ivana Janíková.

Dvě špičkové lékařky na léčbu roztroušené sklerózy, Eleonóra Klímová ze Slovenska a Olga Zapletalová z ostravské Fakultní nemocnice, měly přednášky na stejné téma: Současný zdravotnický management pacientů s RS. Slovenská odbornice hovořila o organizaci léčby pacientů u našich východních sousedů, o nových metodách léčby a dalších zajímavých tématech. Olga Zapletalová pak upřesnila, že MS (Multiplex sclerosis) centrum FN Ostrava nemocnice se stará o 2 230 pacientů s roztroušenou sklerózou, mezi nimiž nejsou jen pacienti z Moravskoslezského kraje. Léčí se zde i menší počty pacientů ze Slovenska, Polska a také tři desítky pacientů z Ukrajiny. 

Po přestávce špičkový urolog Jan Krhut z ostravské FN vysvětlil některé zdravotní problémy, které pacienty s RS přivádějí do ordinací urologa.

Sázení slunečnic symbolu naděje

Po bloku přednášek účastníci akce zamířili na kolonádu, aby se zapojili do projektu Rozsviťme Česko. Tento projekt Nadačního fondu Impuls představila předsedkyně správní rady Kateřina Bémová. Zmíněná osvětová kampaň si podle ní klade za cíl podpořit pacienty s roztroušenou sklerózou a zlepšit jejich možnosti a dostupnost léčby a rehabilitační péče. „Symbolem projektu je slunečnice. Její jadérka představují jednotlivé pacienty, okvětní lístky slunečnice zase aktivity NF IMPULS a pacientských organizací. Stonek symbolizuje zdravou populaci, o niž se potřebují lidí s „ereskou“ opřít, a listy na stoncích znázorňují podané pomocné ruce rodiny či přátel. Každé ráno navíc slunečnice otáčí hlavu za sluncem a jde vstříc nové naději. Tak jako pacienti s vážnou diagnózou,“ uvedla Kateřina Bémová. Jak upřesnila, v letošním roce se sázely slunečnice už posedmé.

V rámci doprovodného programu si zájemci mohli prohlédnout ve vnitřních prostorách lázní i výstavu výtvarných prací pacientů s RS. Od 18 hodin pak akce pokračovala společenským večerem na kolonádě, hrála jim k tomu Cimbálová muzika Grunt.

Roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není dosud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Na celém světě má RS 2,5 milionu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc, v Moravskoslezském kraji zhruba na 3 tisíce. Onemocnění přináší poruchy vidění či hybnosti, včasná léčba může zachránit 20 až 30 let aktivního života. Roztroušená se skleróze říká proto, že místa, kde se vytvářejí plaky (jizvy), jsou roztroušena po celém mozku a míše.

Světový den RS

Nemocní na celém světě si jej připomínají 30. května. V Moravskoslezském kraji akci už tradičně hostí Sanatoria Klimkovice, organizátorem akce je Roska Ostrava, partnery Fakultní nemocnice Ostrava a zapsaný spolek Revenium.

Foto: Břetislav Lapisz

Picture of Břetislav Lapisz

Břetislav Lapisz

Rodák z Českého Těšína prožil dětství v nedalekém Havířově, od konce studií v roce 1990 bydlí v Ostravě. Absolvent učitelství Pedagogické fakulty Ostrava (obor čeština – dějepis) se zajímá o novodobou historii, jeho největším koníčkem je sledování sportovních přenosů (od fotbalu přes hokej, stolní tenis až po šipky). Rád cestuje, jeho nejoblíbenější destinací je Slovensko. A v poslední době zahradničí (s poměrně mizernými výsledky). Je ženatý a má dvě dospělé děti. Roztroušená skleróza jej „provází“ od roku 1998.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ