Třetina lidí po covidu má psychické či neurologické problémy

Každému třetímu z více než 230 000 zkoumaných pacientů, kteří překonali covid-19, byly do šesti měsíců diagnostikovány neurologické či psychiatrické potíže jako úzkosti nebo deprese. Uvádí to studie zveřejněná v odborném časopise The Lancet Psychiatry.

Podle agentury AFP jde zatím o nejrozsáhlejší výzkum dopadu covid-19 na mentální zdraví. Autoři studie analyzovali elektronické zdravotní záznamy 236 379 pacientů po prodělání covid-19, většinou Američanů, a zjistili, že diagnózu jednoho ze 14 častých neurologických či psychiatrických onemocnění dostalo 34 procent z nich. V kontrolní skupině vědci zkoumali pacienty, kteří prodělali chřipku a respirační onemocnění. Nejčastějším problémem, který byl pozorován u 17 procent pacientů po covidu, byly úzkosti, u 14 procent zkoumaných lidí se vyskytly afektivní poruchy.

V průměru méně časté u zkoumaného vzorku lidí bylo krvácení do mozku, které se vyskytlo u 0,6 procenta lidí, cévní mozková příhoda (u 2,1 procenta pacientů) a demence (0,7 procenta zkoumaných). Jejich výskyt byl však vyšší u osob, které měly těžký průběh. Cévní mozková příhoda byla diagnostikována sedmi procentům pacientů, kteří byli hospitalizováni na jednotkách intenzivní péče, a demence téměř dvěma procentům z nich.

„Výsledky našeho výzkumu ukazují, že onemocnění mozku a psychické potíže jsou častější po prodělání covid-19 než po chřipce a respiračních infekcích,“ uvedl Max Taquet, psychiatr z Oxfordské univerzity, který se podílel na vedení studie. Upřesnil, že studie nedokázala určit, které biologické či psychologické mechanismy konkrétně za vyšším výskytem obtíží stojí, a podtrhl, že je zapotřebí další zkoumání příčin, aby jim bylo možné předejít.

Obtíže jako úzkosti by mohly být zapříčiněny stresem zažívaným při onemocnění nebo hospitalizaci, zatímco cévní mozková příhoda nebo demence by mohly souviset s biologickým dopadem samotného viru nebo reakcí těla na infekci, uvedli autoři studie.

„Přestože pro jednotlivce je riziko většiny onemocnění či obtíží malé, dopad na celou populaci by mohl být kvůli rozsahu pandemie značný,“ varoval Paul Harrison, další spoluautor studie, který rovněž působí na Oxfordské univerzitě.

Foto: Pixabay

Picture of Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ