Klinika tělovýchovného lékařství a rehabilitace FNUSA a LF Masarykovy univerzity připravila pro zájemce, kteří prodělali onemocnění covid-19 a mají další potíže, speciální rehabilitační program, který může zlepšit jejich zdravotní stav a toleranci zátěže.

Na jaké potíže pacientů rehabilitační program cílí? „Především na dechové, ale i blíže nespecifikované problémy, jako je únava při běžných denních činnostech, povšechné bolesti svalstva, malých i velkých kloubů a podobně,“ popisuje primářka Kliniky tělovýchovného lékařství a rehabilitace FNUSA a LF MU MUDr. Michaela Sosíková, Ph.D., a dodává: „Program začíná komplexním vyšetřením rehabilitačním lékařem a pokračuje řízeným ambulantním tréninkem dvakrát týdně 60 minut – samozřejmě pod vedením fyzioterapeuta. Šedesátiminutová jednotka je zaměřena na zvýšení síly končetinového i trupového svalstva, a to s využitím různých pomůcek, včetně cvičení na míčích, cvičení s pružnými tahy, zaměřujeme se také na korekci postoje, dynamiky hrudního koše a hrudní páteře, nácvik správného držení těla a optimalizaci pohybových návyků. Celý cyklus trvá měsíc, tedy osm tréninků, následuje výstupní kontrolní vyšetření.“

Prvního „turnusu“ cvičení se zúčastnili zaměstnanci FN u sv. Anny v Brně, kteří po prodělání covidu měli potíže. Jednou z rehabilitujících byla i Markéta Geierová. „Byla jsem hospitalizovaná, po propuštění jsem se při sebemenší námaze zadýchávala, nevyšla do schodů, byla jsem unavená. Absolvovala jsem vyšetření v ambulanci a na spirometru, následovalo dvakrát týdně speciální cvičení,“ popisuje. „Vždycky na začátku i na konci jsme vyplnili dotazník týkající se aktuálního zdravotního stavu. Předmětem byla zejména dechová cvičení a cvičení na posílení dýchací soustavy, obtížnost se zvyšovala. Na závěr lekce proběhl nácvik chůze nordic walking, což je vhodná terapie. Teď už zvládám všechny činnosti, snažím se cvičit doma a každý den chodit s holemi.“

Program už je otevřený i pro veřejnost, zájemci se mohou objednat přímo v ambulanci rehabilitace Kliniky tělovýchovného lékařství a rehabilitace. Ideální je mít ke vstupnímu vyšetření připravenou dostupnou zdravotní dokumentaci, případně žádanku od praktického lékaře či jiného specialisty.

Zdroj: centrumnews.cz

Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!