Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

V pátek a v sobotu 8. a 9. října se po čtyřech letech konají volby do Parlamentu ČR. A i s handicapem si to můžete jít hodit. Myslíme samozřejmě lístek do urny. Abyste neztráceli hlavu na webu a v mediálním prostoru, sepsali jsme pár věcí, které vám v tom můžou pomoct.

Základní informace k volbám najdete:

Na domovské stránce webu ministerstva vnitra najdete zejména:

– krátká instruktážní videa s titulky a ve znakovém jazyce;

– zjednodušený instruktážní leták o volbách od Společnosti pro podporu lidí s mentálním postižením v ČR (odkaz Osoby se zdravotním postižením – Aktuality – informační leták ve formátu snadné čtení);

– informace o způsobu hlasování, včetně volby na voličský průkaz, v zahraničí, do přenosné volební schránky nebo ve zdravotnickém zařízení;

– informace pro voliče v izolaci nebo v karanténě.

Voliči se zrakovým postižením najdou na stránkách volební lístky v elektronické podobě. Jak volí právě oni a co musejí řešit, si můžete přečíst například v článku Radka Pavlíčka na webu Poslepu.

Velkým problémem pro voliče s handicapem zůstává přístupnost a bariérovost volebních místností. Přestože se problematikou aktivně zabývá úřad ombudsmana, jím doporučovaný dotazník s informacemi o přístupnosti volebních místností je zatím do metodických pokynů k volbám zapracovaný jen částečně. Nakolik je volební místnost přístupná, proto volič stále nejrychleji zjistí tak, že si projde web nebo zavolá na příslušný městský nebo obecní úřad. Následně může využít některá z podpůrných opatření. Nakolik jsou tato a jiná ad hoc řešení někde venku na ulici důstojná, ponechme stranou.

Vy ale určitě stranou nezůstávejte, přejeme ve volbách šťastnou ruku!

Zdroje:

volby.mvcr.cz

www.ochrance.cz

portal.gov.cz

www.czso.cz

www.poslepu.cz

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!