Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Už třicet let pomáhá Sportovní klub vozíčkářů Praha (SKV Praha) lidem se zdravotním handicapem zapojit se do aktivního sportování. K tomuto výročí uspořádal fotografickou putovní výstavu, jež byla včera zahájena vernisáží  ve Sportovně Radlická v Praze na Smíchově. Výjimečná výstava výjimečných lidí. Jak je možné s handicapem dosahovat sportovních výkonů? 

Klub, který začínal před třemi desítkami let pouze s jedním oddílem stolního tenisu, dnes má sedm oddílů (stolní tenis, lyžování, florbal, outdoor, potápění, tanec a orientační závod) a sdružuje přes 140 aktivních sportovců z celé republiky a desítky dobrovolníků a spojenců.

V současnosti nabízí SKV Praha členům rekreační i závodní sporty, sportovní akce jednodenní i vícedenní, včetně těch v zahraničí. Možnost sportovat znamená pro vozíčkáře cestu k aktivnímu životu, seberealizaci a radost z pohybu. „Sport vnímáme jako nepostradatelnou součást v životě každého člověka – včetně handicapovaných,“ říká předsedkyně SKV Praha Michaela Krunclová, která je sama upoutána na vozík od roku 2004 po autonehodě. Za pravdu jí dává i člen klubu Roman Charvát: „Je to lék opravdu na všechno, člověk se může krásně realizovat, vybít energii, ale také se dobít, vyblbnout se, motivovat. Krásně se při sportu vyčistí hlava a myšlenky.“

Sportování pro vozíčkáře přitom není tak samozřejmé jako pro zdravého člověka. Jedním z důvodů jsou vysoké finanční náklady na sport vozíčkářů, protože ne každý si může zakoupit třeba vlastní handbike (speciální kolo poháněné rukama), jehož cena přesahuje 100 tisíc korun. Právě půjčování nezbytných sportovních pomůcek je, vedle samotné organizace akcí, důležitou službou, již SKV Praha poskytuje. Nedílnou součástí klubu jsou i asistenti a dobrovolníci, bez jejichž pomoci by se řada sportů nemohla provozovat. Asistentka Ilona Pavlová, která mj. pracuje na projektu „Pohyb pro inkluzi“, říká: „Kdo si váží pevného přátelství v kombinaci s výzvou a navíc má rád pohybové aktivity, tak tohle je výborná příležitost.“ SKV Praha by samozřejmě nefungoval bez sponzorů a dárců, jimž sport pro handicapované není lhostejný.

Pro všechny členy, podporovatele i veřejnost byla tedy v rámci letošních oslav připravena putovní výstava velkoformátových fotek, která zachycuje, že mnoho bariér je pouze v našich myslích. Dokumentuje radost ze života v pohybu, silné příběhy a nezlomnost lidského ducha. Výstava v Praze trvá do 16. září, poté putuje do dalších měst – Plzně, Strakonic, Českých Budějovic, Hradce Králové, Ostravy a Brna.

Na jejím vzniku se podílelo několik fotografů, hlavním autorem však je Jitka Krejčová (laureátka jedné z cen Czech Press Photo, držitelka 1. ceny vládního výboru). Graficky ji zpracovala Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Je zde představeno 30 velkoformátových fotografií a příběhy členů, kteří překonávají nástrahy handicapu pomocí sportu. Fotografové říkají, že zachytit sportovní výkony handbikerů, monoski lyžařů či potápěčů s handicapem je radost, zvlášť když poté vidí překvapené reakce lidí, kteří výkony těchto sportovců na fotografiích spatří prvně.

Zdroj: skvpraha.org a projekt: www.slavime30let.cz

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!