Po krásách Jihomoravského kraje zaskočíme k nedalekým sousedům. Najdou se v Kraji Vysočina bezbariérově upravené baziliky, skanzeny, muzea, rekreační areály nebo přírodní krásy? Určitě! Vybral jsem osvědčené výletní tipy i méně známá místa, které mě zaujala neobvyklými exponáty. Znovu jsem se snažil o pestrý výběr lokalit. U všech tipů najdete proklik na oficiální stránky a odkaz na video, virtuální prohlídku nebo leták. Vše vám může pomoci s výběrem těch pravých cestovatelských zážitků, pokud se rozhodnete vyrazit do Kraje Vysočina.

Huť Jakub v Tasicích 

Pamatujete na seriál Synové a dcery Jakuba skláře? Pokud se vám seriál líbil, vydejte se do unikátního sklářského skanzenu Huť Jakub v Tasicích. Seriál se zde natáčel a skanzen je podle něj i pojmenovaný.

Ve skanzenu si prohlédnete sklářskou huť z roku 1820, pukárnu, pásovou chladicí pec, brusírnu a mnoho dalšího. Je to jedinečný zážitek, obzvlášť pro milovníky tohoto nádherného řemesla. Součástí skanzenu je i malá prodejna skla, kterou najdete u parkoviště. V části prodejny se nachází prodejní galerie s díly Zdeňka Kunce

Budovy prohlídkového okruhu mají bezbariérový přístup, včetně WC. Pozor na částečně travnatý povrch před sklárnou!

Váháte? Mrkněte na video ze sklárny a prodejní výstavy.

Městské muzeum v Bystřici nad Pernštejnem

V Bystřici nad Pernštejnem můžete navštívit menší Městské muzeum s krásnými dobovými expozicemi. Najdete zde starou školu s kabinetem, autentickou horáckou světničku, spolkovou místnost, prádelnu a další historické skvosty. Velkou zajímavostí jsou ukázky nejrůznějších starých řemesel. Samozřejmostí je poutavé seznámení s historií města Bystřice nad Pernštejnem.

Bezbariérový přístup vede do přízemí, do prvního patra a půdní galerie, která je oblíbeným místem pro koncerty nebo výstavy. Sklepní prostory bezbariérové nejsou. Bohužel právě zde jsou další zajímavé expozice jako Mineralogie, Živé ryby Vysočiny nebo Uran na Vysočině.

Váháte? Mrkněte na video, které vás provede jednotlivými expozicemi! 

Bazilika svatého Prokopa v Třebíči

Návštěvnickou klasikou je románsko-gotická bazilika svatého Prokopa. V roce 2003 byla zapsána na seznam chráněného kulturního dědictví UNESCO. Je jedinečná osmidílnou klenbou, která navazuje na stavební postupy z jižní Francie. Střední okno v hlavní apsidě se podobá rozetě v Chartres u Paříže! Vnitřní prostor opatské kaple je pokryt původními gotickými malbami. 

Bezbariérový přístup do baziliky je možný pomocí speciálních lyžin. Bezbariérovost se bohužel netýká románské krypty, kde se nachází historicky nejcennější část baziliky. I přesto jde o krásný výlet, který si můžete vychutnat sami nebo s erudovaným výkladem průvodce.

Váháte? Mrkněte na podmanivé video ze slavnostního rozsvícení interiéru nebo na virtuální prohlídku baziliky.

Muzeum Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci

Muzeum je věnované slavnému antropologovi Aleši Hrdličkovi, který se zabýval výzkumem domorodých kmenů v Egyptě, Asii, Austrálii, Evropě i Africe. Humpolecký rodák otevřeně vystupoval proti teorii nadřazenosti árijské rasy, kterou šířilo nacistické Německo. Heslo Dr. Aleše Hrdličky, které vycházelo z jeho výzkumů: „Veškeré lidstvo je jednotného původu!“

V muzeu najdete antropologické, národopisné a loutkové expozice. Mezi nejvyhledávanější exponáty patří autentický model kostry neandrtálce a jeho model v životní velikosti s kostěným piercingem. 

Milovníci „šutříků“ si užijí stálou výstavu Mineralogická sbírka. Velmi zajímavé jsou také expozice z oblasti genetiky, anatomie, paleopatologie, evoluce nebo indiánů.

Muzeum je kompletně bezbariérové! Terén byl pro účely bezbariérovosti upraven a nechybí ani dvě plošiny a nájezdová rampa. Velkým lákadlem jsou interaktivní prvky některých expozic. Osahat si můžete nejen sochy vývojových modelů, ale i obří modely ucha, srdce, mozku a dalších exponátů.

Váháte? Mrkněte na zajímavou reportáž nebo na velmi zdařilé video o antropologické expozici.

HLINÍKárium v Humpolci

Většina z nás zná slavnou hlášku z filmu Marečku, podejte mi pero: „Hliník se odstěhoval do Humpolce!“. Město Humpolec nelenilo a na počest fiktivního filmového přistěhovalce vzniklo recesistické muzeum HLNÍKÁrium. A na co se můžete těšit? Na fotografie, rekvizity spojené s Hliníkem, sestřih nejvtipnějších scének a mnoho dalšího.

V muzeu najdete také obří sbírku pohledů z celého světa, které fiktivnímu Hliníkovi přišly k otevření muzea. V den otevření HLINÍKária jich dorazilo 667 a dnes je jich kolem 800. A pořád chodí další! I vy můžete napsat pohled na adresu Občan Hliník, Aluminiová ulice, 396 01 Humpolec.

Expozici najdete v patře humpoleckého infocentra, je bezbariérově přístupná.

Váháte? Mrkněte na virtuální prohlídku HLINÍKária. 

Rekreační areál Pilák ve Žďáru nad Sázavou

Pokud holdujete sportu a krásné přírodě, doporučuji! Rekreační areál Pilák se nachází na břehu Pilské nádrže v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. V komplexu si můžete vyzkoušet méně známý discgolf, stolní tenis a jiné sportovní aktivity. 

Případně se můžete projít/projet kolem nádrže po místní cyklostezce, která je vhodná i pro vozíčkáře. Projet si ji můžete i na handbiku, který je pro handicapované děti k zapůjčení zdarma. Samozřejmosti je bezbariérové WC a vyhrazená místa na parkovišti. Areál je propojený cestičkami. Pozor, místy s drobným štěrkem!

Váháte? Mrkněte na krátké video o areálu. 

Naučná stezka kolem Zelené hory

Naučná stezka kolem Zelené hory se skládá ze dvou okruhů. Kratší má zhruba 2,1 km, nachází se v okolí Bránského rybníku a vede kolem hospodářského dvoru Lyra a barokního morového Dolního hřbitova. Neobvyklé historické skvosty jsou projektované Janem Blažejem Santinim-Aichelem a rozhodně stojí za zmínku. V kombinaci s krásnou přírodou se můžete těšit na jedinečný zážitek.

Delší okruh má 2,6 km a provede vás okolím rybníku Konvent a kolem poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Pokud chcete nádherný kostel navštívit, pravděpodobně nebudete litovat. Stavba se řadí k vrcholným dílům barokní gotiky v Evropě a je rovněž projektovaná Janem Blažejem Santinim-Aichelem. Kostel Jana Nepomuckého na Zelené hoře je částečně bezbariérový. Dostanete se do něj bez větších problémů jihovýchodní vstupní branou od malého parkoviště. Schody při vstupu do kostela lze překonat pomocí přenosného dřevěného nájezdu. Přízemí kostela je bezbariérové. 

Ale zpět k samotné naučné stezce. Oba okruhy kolem Zelené hory jsou vybudovány jako bezbariérové. Součástí obou tras jsou zastřešená odpočinková místa s příslušným mobiliářem, informační tabulí a na trase B najdete dvě vyhlídková mola. 

Váháte? Mrkněte na leták s fotografiemi, který popisuje naučnou stezku, a na video zachycující krásy kostela a jeho okolí.

ZDROJE

Kraj Vysočina pro osoby s handicapem, Vysočina Tourism, 2014 

BAZILIKA SVATÉHO PROKOPA V TŘEBÍČI (UNESCO), InfoČesko

Dr. Aleš Hrdlička, Muzeum Humpolec

Bezbariérové muzeum, Muzeum Humpolec 

Naučná stezka kolem Zelené hory, kudyznudy.cz

Huť Jakub Tasice – národní kulturní památka

Bazilika sv. Prokopa v Třebíči, kudyznudy.cz

O bazilice sv. Prokopa, Zámek Třebíč

HLINÍKárium, Turistické informační centrum Humpolec

Expozice muzea, Městské muzeum Bystřice nad Pernštejnem

Rekreační areál Pilák, SPORTIS

Naučná stezka kolem Zelené hory, Žďár nad Sázavou

HLINÍKÁRIUM HUMPOLEC, vysocina.eu

HLINÍKárium – Hliník se skutečně odstěhoval do Humpolce, kudyznudy.cz

Antropologická expozice, Zprávy ČT, 2020

Nová antropologická expozice, Muzeum Humpolec

Služby návštěvníkům, Zelená hora

Prohlídková trasa, Zelená hora

Procházka sklárnou v Tasicích, News1.cz, 2017

Městské muzeum Bystřice nad Pernštejnem, Bystřice nad Pernštejnem, 2022

Bazilika sv. Prokopa v Třebíči, Skupina ČEZ, 2012

Virtuální prohlídka baziliky svatého Prokopa, Zámek Třebíč

Virtuální prohlídka HLINÍKária v Humpolci, VIRTUAL TRAVEL

Rekreační areál Pilák, Žďár nad Sázavou ŽIVĚ, Kde fondy EU pomáhají, 2021

Leták naučná stezka kolem Zelené hory, Žďár nad Sázavou

Luka Kyčerka

Luka Kyčerka

Před několika lety Lukovi diagnostikovali roztroušenou sklerózu. Díky podpoře rodiny a aktivnímu sportu snadněji překonává nástrahy nemoci. Roztroušená skleróza zasahuje řadu oblastí jeho života, i přesto k ní přistupuje s humorem jemu vlastním. Spolupracoval s několika neziskovými organizacemi, nevyhnul se ani korporátní sféře, učil, a v současnosti je jedním z kmenových redaktorů Revénia. Lukovo heslo: Nikdy to nevzdávej!

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!