Milujete Jurský park/svět? Leželi jste jako děti v encyklopediích o dinosaurech? Znáte všechny dinosaury jménem a dokážete o nich sáhodlouze vykládat? Pokud jste odpověděli ANO, nevynechte návštěvu některého z pěti DinoParků v České republice! Dnes nepíšu o všech, ale zaměřuji se na DinoPark kousek od Vyškova, který je specifický propojením s místní zoo.

Jako vždy mě nejvíce zajímá bezbariérovost DinoParku. Velkou část bezbariérově problematických míst jsem pro vás nafotil. Zachytil jsem i řadu míst, jež splňují bezbariérové předpoklady a nezapomněl ani na samotné dinosaury.

Jdeme na to, výlet do DinoParku začíná.

Zbystřete hned na začátku! DinoPark najdete v lesoparku nedaleko Vyškova, ale tam vaše cesta MHD/autem nepovede. Nejdřív musíte přijet do zoo ve Vyškově a z něj se vydáte speciálním vláčkem. Jiná možnost není! 

Od příjezdu autem až po otevření brány DinoParku 

 1. Před zoo na vás čekají vyhrazená stání pro invalidy, ale tím radost na parkovišti končí.
  POZOR! Přímo před vyhrazeným stáním je částečně poškozená cesta!
  POZOR! Vyhrazená stání se nenacházejí hned u vstupu do zoo, pár metrů se projdete. 
 1. Počáteční lehkou pachuť utlumily ZTP výhody pro děti a dospělé. Děti se ZTP platí pouhých 50 korun a dospělí se ZTP sto. Klasické plné vstupné je 250 korun. Rozdíl je tak znatelný a peněženku potěší. V ceně vstupenky je zahrnuto mnohé: samotné vstupné do DinoParku, vstupné do zoo, jízda vláčkem ze zoo do DinoParku a zpět, vstupné do 4D Kina a použití WC.
 2. Vozíčkáři nemusí procházet přes turniket, ale použijí dobře označený vstup pro vozíčkáře a lidi s kočárky.
 3. Před samotným odjezdem za dinosaury se můžete pokochat menším zoo (doporučuji!) nebo rovnou počkat na „nástupišti“ do DinoParku, které se nachází hned u vstupu do zoo. 
 4. Vláček je vznosně pojmenovaný DinoExpres a vypadá opravdu efektně. Krapet problematické je „kovové bludiště“, kterým se musí k vláčku projít. Brzdí návštěvníky, aby se k němu bezhlavě nehnali, ale šli za sebou. Každopádně je trochu matoucí a někteří se v něm bezradně motali.
 5. Vláček jezdí co 20 minut, což je ideální interval. A jak je na tom s bezbariérovostí? Obstojně. Druhý vůz DinoExpresu má vzadu dvě místa pro velký kočárek nebo invalidní vozík. Součástí by měly být i lyžiny, ale ty jsem vytahovat neviděl (ani když jel dvojkočárek).
  POZOR! O asistenci je potřeba požádat personál.
  POZOR! I když bylo teplo, cestou vláčkem profukovalo. Raději si vezměte košili / bundu / tenký svetr, ať si jako suvenýr neodnesete i nachlazení. 
 1. Příjezd do DinoParku byl působivý. Projíždíte obrovskými vraty jako v Jurském parku. Nejedno srdce milovníka filmu nejspíš zaplesalo (i to moje).

Po vystoupení z vláčku hurá za dinosaury! Nečekejte drsné akce jako z filmů, přece jen DinoPark je uzpůsoben především pro děti. Pokud by se v něm krvelačně proháněl Tyranosaurus Rex, ukusoval končetiny a řval jako na lesy… Hm, zaděláno na noční můry nejenom u dětí. V DinoParku nic extra hrůzostrašného nezažijete, ale děti se tam vyřádí.

Během celé návštěvy jsme tam byli jediní bez dítěte, ale i tak jsme si výlet užili. Nebojte, i dospělí se bez problémů zabaví.

Ale vraťme se k bezbariérovosti DinoParku…

Největší bariérové strasti 

 1. Největším problémem DinoParku jsou cestičky mezi „atrakcemi“, dinosaury a občerstvením. Chápu, že v druhohorách neměli asfaltové cesty, ale… Většina povrchů je vysypána štěrkem a kamením různých velikostí. V jedné části cesty jsou dokonce pařezy stromů!
  POZOR! Vozíčkářům (a obecně lidem majícím problémy s chůzí) doporučuji doprovod. I já měl místy problém to ujít.
 1. Další komplikací jsou nejrůznější převýšení. Některé kopečky se dají vyjít bez větších potíží, ale pokud se chcete dostat do vyšších částí DinoParku, máknete si víc.
 2. S tím souvisí i třetí problém – nejrůznější „přírodní“ schody. Uznávám, že vypadají efektně, ale… Například k lanové dráze DinoBike se dostanete pouze po takovýchto schodech. Pokud je zdoláte, můžete se projet nad celým parkem a vidět ho z ptačí perspektivy. Bohužel jsem tuhle atrakci nemohl vyzkoušet, váhový limit do 100 kil je nesmlouvavý. Pokud vážíte míň, nebojíte se výšek a bez problémů vám fungují nohy, hurá do toho.

Bezbariérové plusy a jiné vychytávky

 1. V areálu se nacházejí dvě bezbariérová WC. Jedno nedaleko vstupu, druhé na jednom z menších kopečků. 
 2. Během obdivování dinosaurů můžete odpočívat na všudypřítomných lavičkách. 
 3. Sednout si můžete i v místním občerstvení, kde si dáte klasiku i netradičnější jídla. My ochutnali zdejší sorbet a domácí limonádu. Obojí bez alergenů, doporučuji! Jedinou nevýhodou je již zmíněný štěrk na cestě, který musíte zdolat cestou k/z občerstvení.
 4. Pokud si chcete koupit něco na památku, navštivte místní DinoShop. Vede k němu malá nájezdová rampa, takže se do něj bez problémů dostanete. Malý bezvýznamný černý puntík: měli vyprodané pánské tričko Žeru dinosaury ve velikosti XL. Hm, snad příště…
 5. Nejde zapomenout ani na osvěžující rozprašovač vody na nástupištích DinoExpresu. Skvělý nápad v tomhle vedru! Jemná sprška osvěžila a čekání na nástupišti bylo snesitelné.
 6. Velkou výhodou je i umístění DinoParku v lesoparku, chládek v parném dni je k nezaplacení. DinoPark je tak dostupný i pro lidi, kterým horko nedělá dobře, ale přesto chtějí na výlet za poznáním.

Další zajímavosti 

 1. V DinoParku potkáte desítky modelů dinosaurů v životní velikosti.
 2. Kromě těchto modelů můžete omrknout i krátký film v 4D kině (polarizační brýle vám budou zapůjčeny zdarma). Pokud Vám 4D filmy nedělají dobře, nedoporučuji. I já na ně nesmím. Jestli vám 4D nevadí, užijte si ho! Časová náročnost je zanedbatelná, film trvá pouhých 11 minut, takže nepřijdete o další vycházky v druhohorách. 
 3. Každý DinoPark je jiný. Můj popis sedí pouze na ten u Vyškova. Praha nebo Ostrava mají zase svá rozdílná specifika. Tedy kromě dinosaurů, ty tam čekám taky…
 4. Světovým unikátem je živá druhohorní rostlina WOLLEMIA NOBILIS, která byla do parku umístěna v roce 2006. Jde o druh pravěké borovice, která zde žila před 175 miliony let. Pro botanika naprostá slast.
 5. Jednou z atrakcí je také DinoHurikán. Malá místnůstka, kde zažijete silný „druhohorní vítr“.
  POZOR! Nevhodná atrakce pro lidi, kterým vítr vadí (třeba na dutiny).

Stíháte návštěvu ještě letos? DinoPark je otevřený až do konce října. Pokud milujete dinosaury, nevadí vám štěrk, občasné převýšení a další bariérové zádrhely, neváhejte! Pokud vyrazíte na vozíku nebo se vám obecně hůř chodí, ještě jednou doporučuji doprovod. 

Chcete si DinoPark před návštěvou omrknout? Není problém. 

Koukněte na oficiální webové stránky, plánek Dinoparku, virtuální prohlídku DinoParku nebo na Dino TV na YouTube.

Brzy se můžete těšit na článek o bezbariérovosti ZOO Vyškov.

Zdroj: DinoPark Zoo Vyškov, oficiální webové stránkyTHE WOLLEMI PINE, oficiální webové stránky

Luka Kyčerka

Luka Kyčerka

Před několika lety Lukovi diagnostikovali roztroušenou sklerózu. Díky podpoře rodiny a aktivnímu sportu snadněji překonává nástrahy nemoci. Roztroušená skleróza zasahuje řadu oblastí jeho života, i přesto k ní přistupuje s humorem jemu vlastním. Spolupracoval s několika neziskovými organizacemi, nevyhnul se ani korporátní sféře, učil, a v současnosti je jedním z kmenových redaktorů Revénia. Lukovo heslo: Nikdy to nevzdávej!

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!