Zvu vás k návštěvě brněnské zoo, která se rozprostírá na dvaceti pěti hektarech zalesněného kopce Mniší hora poblíž Brněnské přehrady. Najdete v ní téměř čtyři sta druhů zvířat, moderní expozice, speciální zážitkové programy, širokou škálu vzdělávacích aktivit a tolik potřebné místo k odpočinku v rušném velkoměstě. Brněnská zoologická zahrada je zároveň zapojena do mnoha jedinečných záchranných programů pro nejvíce ohrožené druhy v České republice.

A jak je na tom s bezbariérovostí v netradičním terénu? Jak v čem, ale překvapivě to není tak špatné, jak by se u kopců zdálo! Zásluhu na tom má i úspěšná spolupráce Zoo Brno se Střediskem Teiresiás Masarykovy univerzity. Jejich pracovníci společně vynaložili nemalé úsilí a vytvořili bezbariérové vychytávky, které handicapovaným návštěvníkům zjednodušují pohyb po zoo i samotné poznávání zvířat. 

Kromě těchto zjevných bezbariérových plusů upozorňuji i na potencionální bariérové nástrahy, které mohou lidem s handicapem narušit pohodovou návštěvu zoo.

PARKOVÁNÍ

Dvě vyhrazená místa najdete hned u vstupní brány.  

Pozor! Celková kapacita parkoviště je pouhých osmnáct míst! Další nejbližší parkoviště, které už nepatří k zoo, je u zahradnictví Čtyřlístek nebo u stanoviště policie. Obě se nacházejí přibližně dvě stě metrů od vchodu do zoo směrem do centra. 

Doporučení! Pokud můžete, využijte k cestě do zoo MHD. Vystoupíte na zastávce Zoologická zahrada, přejdete most a půjdete po směrovkách. Za pár minut dorazíte před vstupní bránu zoo.

VSTUPNÉ

Vstupenky si můžete koupit klasicky na pokladně nebo online na webu BrnoID.cz.

Držitelé průkazu ZTP mají vstup zlevněný v hlavní sezoně na sto dvacet korun. Držitelé průkazu ZTP/P a děti s průkazem ZTP ve věku od tří do patnácti let mají vstup zdarma

Pozor! Zoo Brno povoluje vstup se psem, za kterého zaplatíte sto korun.

Aktuální ceník vstupného naleznete ZDE.

MAPA ZOO

Před samotnou návštěvou doporučuji prozkoumat mapu zoo, dostupnou na webových stránkách

Kromě rozmístění zvířat na ní najdete místo první pomoci, WC, občerstvení nebo stanice zoovláčku.

Pozor! Na mapě na webových stránkách najdete upozornění na WC a na WC s bariérami. Na mapě v samotné zoo jsou znázorněna WC a bezbariérová WC. Na první pohled může být nesjednocené zobrazení lehce matoucí.

VSTUP DO ZOO

Do zoo vstoupíte přes klasický turniket, kde naskenujete kód ze vstupenky a můžete vyrazit za poznáním.

Vozíčkáři a kočárky projíždějí vyznačenou brankou mezi turnikety.

KOPEC, KAM SE PODÍVÁŠ

Brněnská zoo je známá svým kopcovitým terénem. Není se čemu divit, když sídlí přímo na Mniší hoře. 

Její velkou výhodou jsou téměř všudypřítomné stromy, které zajišťují příjemný chládek, úžasnou atmosféru i zvladatelnější stoupání.

Mou první zastávkou v zoo byla průchozí expozice Žijí tu s námi, kde jsem si prohlédl například ještěrku zelenou nebo zmiji obecnou.

Pozor! Vchod do průchozí expozice vede přes dveře a „plastový závěs“, který může být někomu nepříjemný. V expozici najdete dřevěné schody, jež nedoporučuji zdolávat v případě problémů s pohybem.

Pozor! Návštěvu expozice rozhodně vynechte v případě fobie z hadů (a jiných plazů)!

A STOUPÁME DÁL…

Po prohlédnutí první expozice jsem pokračoval do mírného kopce.

Po celé délce první trasy byl rozmístěn dostatek laviček, na nichž se skvěle nabíraly síly na další stoupání.

Na jejím konci mě čekala restaurace, občerstvení, WC a prodejna upomínkových předmětů, kde bylo možné využít nájezdovou plošinu. 

Restaurace U Tygra však byla v době mé návštěvy z technických důvodů uzavřena. 

Doporučení! Na zdolání všech kopců brněnské zoo doporučuji doprovod, obzvlášť pokud hůř chodíte, jste nevidomí nebo na vozíku. I já prošel celou zoo v doprovodu dvou parťáků do nepohody.

ZOOVLÁČEK A EXPOZICE V HORNÍ ČÁSTI ZOO

Nástupiště zoovláčku najdete kousek od Restaurace U Tygra. Neostýchejte se a využijte jeho služeb, obzvlášť pokud se vám špatně chodí nebo jste unavení. Nezapomeňte, vláček není jen pro děti! Já si jízdu vyloženě vychutnal a moje nohy ji náležitě ocenily. 

Služby vláčku nemusíte využít v obou směrech, ale z důvodu kopcovitého terénu ho doporučuji alespoň na cestu nahoru, kde vás čeká občerstvení, velbloudi, makety dinosaurů a zajímavé expozice.

VZHŮRU DO EXPOZIC 

Poblíž vláčku narazíte na expozici Exotárium, kde si můžete prohlédnout nejrůznější ptáky, plazy nebo ryby.

Doporučení! Nezapomeňte se projít i kolem samotné expozice, najdete tam mnoho botanických skvostů. 

Další zajímavou expozicí je i Tropické království, ve kterém jsou umístěny nejrůznější druhy zvířat z oblasti Karibiku a Střední Ameriky. Výběr je opravdu pestrý! Od želv, hadů až po opice.

Pozor! Návštěvu obou expozic rozhodně NEDOPORUČUJI v případě fobie z hadů (a plazů obecně).

Doporučení! V obou expozicích můžete vyzkoušet panely propojené s aplikací Slyším Zoo Brno. Podrobnější informace naleznete ZDE.

O NĚCO VÝŠ

Pokud se rozhodnete vyšplhat o něco výše, prohlédnete si poutavou Africkou vesnici se školou, občerstvením, WC, zebrami, žirafami a dalšími zvířaty. Druhou cestou se dostanete k bizonům a Indiánské vesnici, kde můžete omrknout týpí. 

Pozor! V prostoru kolem Indiánské vesnice a bizonů byl o něco horší terén. Osobně se mi tam nechodilo dvakrát nejlíp.

Z KOPCE DOLŮ

Cestu dolů od výstupní stanice vláčku jsem zvládl pokaždé pěšky. Procházka to byla moc příjemná. Prohlédl jsem si i detaily, které byly z vláčku hůř viditelné.

Doporučení! Cestou dolů to můžete vzít přes průchozí expozici klokanů. Šlo se mi tam dobře a bylo na co koukat.

Pokud potřebujete jet vláčkem i dolů, není problém. Jezdí v pravidelných intervalech, které najdete vyvěšené v prostoru vstupní i výstupní stanice.

JÍZDENKY NA ZOOVLÁČEK

Jízdenku si můžete koupit v prodejních automatech u dolní i horní točny vláčku. 

Doporučení! Nezapomeňte doma drobné! 

Jízda stojí dospělé dvacet korun, děti od tří do patnácti let deset korun.

V případě poruchy automatů jsou jízdenky k dostání na vstupních pokladnách a v prodejně upomínkových předmětů v Centru služeb nad Restaurací U Tygra. 

OBČERSTVENÍ 

Občerstvení najdete v nejrůznějších částech zoo. Ne všechna jsou ovšem otevřená celoročně a jen v některých se dá platit kartou i hotově. 

Doporučení! Před návštěvou mrkněte na web zoo, kde najdete výpis občerstvení otevřených o víkendech i preferovaný způsob platby. 

BEZBARIÉROVOST NA JEDNIČKU

  1. HMATOVÁ MAPA

Ve spolupráci se Střediskem Teiresiás Masarykovy univerzity vznikla mapa s hmatovou i vizuální vrstvou, která zajišťuje nevidomému a jeho doprovodu lepší orientaci v zoo.

Jak to funguje?

Nevidomý návštěvník si díky mapě může udělat lepší představu, co se v areálu nachází, v jaké je to vzdálenosti, a podle toho si líp vybere výslednou trasu. V hmatové mapě jsou zachyceny cesty, stanice vláčku, důležité budovy, pavilony, informace o zvířatech, toalety i občerstvení.

Pro případ nouze je tam i telefonní kontakt na pracovníka zoo, který může pomoci.

Zajímavost! Jde o celorepublikově první hmatovou mapu zoo!

Doporučení! Hmatovou mapu si zdarma vyzvedněte na vstupní pokladně.

  1. APLIKACE SLYŠÍM ZOO BRNO

Zoo nezůstalo pouze u hmatové mapy a brzy navázalo na úspěšnou spolupráci se Střediskem Teiresiás. Díky jejich společnému snažení vznikla jedinečná aplikace Slyším Zoo Brno, která zpřístupňuje obsah vzdělávacích panelů a informačních popisek. 

Jak to funguje?

Nevidomí návštěvníci zoo naskenují QR kód, který najdou vždy v levém spodním rohu displeje. Následně jsou přesměrováni přímo na portál Slyším Zoo Brno, kde se mohou do detailů seznámit s historií celé zoo, expozicemi i samotnými zvířaty. 

Podrobnější informace naleznete ZDE.

  1. MODELY STOP ZVÍŘAT

Pokud vás zajímají stopy zvířat, v brněnské zoo budete mít hotové žně. 

Pod každým modelem je umístěna cedulka se jménem zvířete v češtině i v Braillově písmu. 

Stopy zvířat najdete například u medvěda kamčatského, velblouda dvouhrbého, tapíra jihoamerického, pásovce štětinatého nebo tygra sumaterského.

BARIÉROVÉ MINUSY

  1. NĚKTERÉ POVRCHY ZOO

V zoo najdete nejrůznější povrchy, ale po většině se mi chodilo dobře. 

Vyzdvihl bych především hlavní trasu od konečné vláčku zpět ke vstupní bráně a povrchy v nových expozicích.   

O něco hůř se mi chodilo po některých površích, které byly spíše přírodního charakteru, byly posypány kamínky různých velikostí, případně na nich docházelo k přechodu z jednoho povrchu na druhý.

Doporučení! Neberte na lehkou váhu cedulky varující před uklouznutím a dejte pozor na elektrické ohradníky podél cest. 

Doporučení! Pokud hůř chodíte, nepouštějte se na přírodní schodiště. 

  1. VYHLÍDKY SE SCHODY

Vyhlídky se schody jsem našel například u plameňáků nebo žiraf. Bohužel, každý nezvládne schody bez nájezdu nebo dopomoci. Naštěstí i mimo ně jsem si zvířata bez problémů prohlédl. 

Doporučení! Vždy zvažte svůj zdravotní stav a neriskujte. Lepší vidět zvíře mimo vyhlídky se schody než si způsobit zbytečně úraz.

  1. LAVIČKY

Lavičky jsou v brněnské zoo klasické i netradiční. Za dobu procházení zoo jsem jich vyzkoušel celkem dost, valná většina mi vyhovovala, ale našlo se i pár výjimek.

Během procházení celou zoo jsem nasbíral pár postřehů:

  1. Nedoporučuji jednu lavičku vzadu u bizonů, která byla v době mé návštěvy prorostlá křovím a byla hodně nízká. Špatně se mi vstávalo.
  2. Pár laviček bylo umístěno za patníkem, což může být pro některé lidi se zdravotním handicapem problém.
  3. Počet laviček se zdál dostačující až na cestu kolem soba a losa, kde bych jich uvítal víc.

4. LANÁČEK

Lanáček je efektní atrakcí, ale nebude vhodný pro děti s pohybovými problémy.

  1. DĚTSKÁ ZOO A DALŠÍ DĚTSKÉ ATRAKCE

V Dětské zoo mohou děti pohladit zvířátka, ale pouze v doprovodu.

V těsné blízkosti Dětské zoo nechybějí ani prolézačky a další herní prvky. V zoo je dokonce několik dětských hřišť, takže si děti přijdou na své.

Pozor! Terén kolem některých dětských hřišť a prolézaček je přírodní, tím pádem může mít nerovný povrch a být hůře dostupný. Osobně se mi o něco hůř chodilo po dětském hřišti u bizonů nebo kolem prolézaček před Dětskou zoo.

Doporučení: Dávejte na své děti na prolézačkách a jiných herních prvcích pozor! Pečlivě si vyberte, které hřiště je pro vaše dítě nejvhodnější.

  1. VČELÍN A JURTA

V zoo si můžete prohlédnout i včely! 

Vzhledem k mé chůzi je však cesta ke včelínu pokryta kamínky a vstupy z obou stran vedou přes schody. 

Doporučení! Včelínu se vyhněte, pokud máte alergii na včely!

Kromě včelína má bariérový vstup i jurta, k níž jsem se musel dostat přes patník, nerovný terén a dva schody. 

ZAJÍMAVOSTI ZOO

  1. V brněnské zoo se nezabývají jen ohroženými zvířaty, ale i ochranou životního prostředí. Dokládá to například ekokoutek, který upozorňuje na význam třídění a recyklaci odpadů. 

Zoo jde příkladem! Při výrobě většiny prvků ekokoutku byly využity recyklované materiály. 

  1. Zoo informuje o problematické cestě palmového oleje do českých domácností.

Zoo jde příkladem! V celém areálu nesmaží na palmovém oleji. 

  1. V roce 2015 se k ekologickému vzdělávání v Zoo Brno připojilo také Středisko ekologické výchovy Hlídka, které se zaměřuje na výchovu dětí.

PODTRŽENO A SEČTENO

  1. Brněnská zoo příjemně překvapila! 
  2. I přes kopcovitý terén se snaží o přístupnost handicapovaným návštěvníkům.
  3. Spolupráce Teiresiás a brněnské zoo se vyloženě vyplatila! Vznikly skvělé bezbariérové vychytávky.
  4. Vláček byl velkým pomocníkem na cestě vzhůru.
  5. Vzdělávací prvky poseté po celé zoo nabízely spoustu zajímavých informací.
  6. S bariérami se v zoo sice potkáte, ale za sebe doufám, že jich bude časem ubývat.

VÝSTAVA 70 LET ZOO BRNO

K sedmdesáti letům své existence si zoo nadělila výstavu v Urban centru, kterou si můžete prohlédnou ve všední dny až do 10. července

Návštěvníci se zde dozvědí spoustu užitečných informací o významu zoo, její minulosti, současnosti i budoucnosti. Nechybějí ani nádherné fotografie, zajímavé video a porovnání chovu ohrožených zvířat v minulosti a současnosti. 

Pozor! Velkou bariérovou nevýhodou výstavy jsou schody, kterým se bohužel nevyhnete. 

Vstup na výstavu je zdarma. 

MÁTE BRNO DALEKO?

Pokud máte Brno z ruky, ale zajímají vás tamější zvířata, mrkněte na YouTube Zoo Brno. Najdete tam úžasná mláďata, komentované krmení a další videa.

Případně se podívejte na  přímé přenosy z Africké vesnice, výběhů lvů a medvědů.

Zdroje:

Vstupenky ZOO, BrnoID.cz

Informace z výstavy 70 let Zoo Brno.

Středisko ekologické výchovy Hlídka, Zoo Brno

Zoo Brno, Rodičem v Brně

70 let Zoo Brno (výstava v Urban centru), Zoo Brno

Slyším Zoo Brno, Zoo Brno pro nevidomé

Vítej ve Středisku Teiresiás, Teiresiás MUNIYouTube Zoo Brno, Zoo Brno

Nevidomí návštěvníci Zoo Brno mohou nově využít hmatovou mapu, Zoo Brno

Slyším Zoo Brno. Na Mniší hoře je k dispozici unikátní aplikace pro nevidomé návštěvníky, Zoo Brno

Aplikace pro nevidomé návštěvníky Zoo Brno, Inspirante

Přímé přenosy, Zoo Brno

Foto: autor

Picture of Sebastián Lukas Kyčerka

Sebastián Lukas Kyčerka

Před několika lety Sebastiánovi diagnostikovali roztroušenou sklerózu, která zasahuje řadu oblastí jeho života. Díky podpoře rodiny, sportu a specifickému humoru snadněji překonává nástrahy vážné nemoci. Spolupracoval s několika neziskovými organizacemi, nevyhnul se ani korporátní sféře, učil a v současnosti je jedním z kmenových redaktorů Inspirante. Sebastiánovo heslo: Nikdy to nevzdávej!

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ