Stále častěji se setkávám s lidmi, kteří na sobě hodně pracují. I ve své poradně. Jsou účastníky seberozvojových seminářů, do nichž nemálo investují. Jejich knihovny jsou rozsáhlé. Pak si vezmou do ruky knihu, kterou si pořídili už před deseti, dvaceti lety, a nacházejí tam myšlenky a poznatky, jež jsou souhrnem všeho, co dnes znají. Jenže… 

Určitě jste se někdy na ulici setkali s auty přepravní společnosti DPD. Třeba i vám občas vezou objednanou zásilku. Mám návrh: Zkuste si při setkání s tímto vozem uvědomit, na co vás může upozornit jeho značka. DPD jako DENNĚ – PRAVIDELNĚ – DŮSLEDNĚ!

Tři slova, která vám mají znovu připomenout, že nestačí jen knihu přečíst nebo se na semináři dozvědět úžasné myšlenky, postupy, vědomosti. Byť na sobě tolik pracujete!

Ono je vhodné si danou tematiku také ZAPRACOVAT. Mnohým jen samotné přečtení nebo poslech nestačí. Je osvědčené s tím dále pracovat. Myšlenky si znovu někam ZAPSAT a vracet se k nim. PRAVIDELNĚ. Jeden myšlenkový „vryp“ do šedé kůry mozkové nám nestačí. O tom se můžete často přesvědčit u dětí. Některé věci jim opakujeme, dokonce velmi často a ejha! Vypadá to, že ještě trochu toho výchovného působení budeme muset uplatnit.

I u sebe. DENNĚ třeba jen pár minut. Toto doporučení vidím jako nosné. Alespoň chvíli. Například u krátkých psycho‑relaxačních okének přes den, kdy si na malou chvilku UVĚDOMÍTE, že máte myslet na sebe, svůj oddych, regeneraci sil. Opravdu pomáhá i těch několik minut. Nácvik těchto okének ze začátku pochopitelně trvá déle. Většinou půl hodiny. Ale po čase stačí zaujmout pohodlnou polohu a už za tři minuty jste osvěženi. To je moje velké poznání z PRAVIDELNÉHO CVIČENÍ v posledních letech. 

Ušít něco „horkou jehlou“ bývá častý způsob, jak se věcí zhostit. Ale moje zkušenost je tato: když si koupím třeba dražší funkční tričko, vydrží léta a nitě se rozhodně nepářou! Tak je to i s některými seberozvojovými věcmi. Rychle zkonzumovat obsah přednášky, kurzu a pak na to navršit další „úžasný“ kurz je jistě zajímavé, ale ten první ještě není zpracován. Tím myslím přepsat si svoje narychlo psané texty, zamyslet se nad nimi a důsledně s nimi pracovat. Uvědomit si a zvnitřnit obsah. Nejen že vám to ušetří peníze za další kurz, ale na tom případném dalším budete mít na co navazovat. Protože s předcházejícím jste DŮSLEDNĚ pracovali. Až se vám to zvnitřní.

D-P-D je moje rada i na pravidelné dýchání do břicha. Kdo mě znáte, slýcháváte o tom také pravidelně. Málokterá klientka však dýchání do břicha umí. A i když chodila na jógu a toto dýchání zná – denně se mu nevěnuje. Takže moje heslo: „Nestačí jen recept znát, je dobré ho uplatňovat!“. A až projede auto společnosti DPD – věnujte pár vteřin sobě. Přidejte další, hlubší vryp do vaší šedé kůry mozkové; že věci, které chcete umět, máte dělat podle DPD. Zapracovat si je, abyste je pak VĚDOMĚ mohli používat denně! Jde to a k tomu vám přeji trpělivost se sebou, bez výčitek, bez vnitřního kritika, který vám zprvu bude říkat, jak to neumíte, jak na to nemáte. Můžete mu sdělit, že vy nejste on a že jste SAMI SEBOU. A že dnes je dnes a vy každý den trochu toho seberozvoje zapojujete do svého režimu.

Foto: Pixabay

Zuzka Nemčíková

Zuzka Nemčíková

Bývalá armádní psycholožka a hlavně nezdolná optimistka, sama říká, že má výcvik na zvládání nadlimitních životních situací. Prodělala třikrát rakovinu prsu, včetně opakovaných recidiv. Jako BRCA pozitivní se jí vrátila také rakovina vaječníků, nyní včetně metastáz. Na své cestě životem jde svou vitalitou příkladem i stovkám dalších pacientek. V roce 2018 otevřela své psychologické poradenství v Žatci, které je zároveň pobočkou spolku Revenium. Svými Pohlazeními pravidelně přispívá do online magazínu Inspirante.cz, ale i v jiných médiích je jako doma. Zuzka miluje běhání, je proslulou účastnicí seriálu RunTour, kde sbírala dojmy i trofeje. Největší výhrou je však její manžel Miloš, který jí drží palce ve všem, do čeho se pustí.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!