Přiznejme si, málokdo by si současnou prezidentskou kampaň naordinoval pětkrát do roka. Ani já se mezi tyto nepočetné „nadšence“ neřadím. Nejistotu a strašení mám rád, ale jen u čtení knížek Stephena Kinga nebo při sledování dystopického seriálu na Netflixu. V běžném životě se bez nich hravě obejdu.

Celá tahle nepříjemná situace před druhým kolem prezidentských voleb mi extrémně připomíná období, kdy mi diagnostikovali roztroušenou sklerózu. Člověk taky nikdy nevěděl, co vyleze zpoza rohu a kreativního strašení od okolí si užil víc než dost. Číst si o roztroušené skleróze na netu bylo asi tak stejně příjemné jako číst o prezidentských volbách. I diskuse byly podobného charakteru. Jen pro otrlé jedince, kteří touží po vyšším tlaku.

Jeden podstatný rozdíl tady však je. Můj zdravotní trabl společnost nerozdělí, ale prezidentské volby to dokázaly během pár dnů. 

Naštěstí tohle drsné předvolební období nemá dlouhého trvání. Ono ještě pár týdnů navíc a přišel bych nejen o všechny vlasy, ale i o zbytek důvěry v lidstvo. 

A jelikož mi není jedno, jak celé klání dopadne, a zároveň se mám rád:

  1. PŮJDU K VOLBÁM!
  2. NENECHÁM SE ZAHLTIT PŘEDVOLEBNÍMI HNOJOMETY.
  3. UDRŽÍM SE V PSYCHICKÉ POHODĚ.

První cíl je celkem jednoduchý, ale jak „hnojometné“ období přežít v zenovém klidu? 

Přiznejme si, není to snadné… Sám patřím mezi lidi, které politické vědy vždycky fascinovaly a mám je fakt rád. Ale vůbec si neužívám negativní kampaň a jiné předvolební „radosti“. Tyhle útočné boje jsou příjemné asi jako ruka ve vosím hnízdě. Nejen z těchto důvodů mám krapet rezervovanější přístup k současnému dění. Odborná stanoviska k volbám si vždy se zájmem vyslechnu, mrknu na rozhovory, debaty i analýzy, ale netrávím u nich celý den. Můj každodenní život je i přes prezidentské volby naplněný hlavně prací, koníčky a rodinou. 

Další součást mé předvolební psychohygieny spočívá i v nulovém zapojování do politických hádek. Nepřu se s lidmi na sociálních sítích ani v rodinném kruhu nebo mezi přáteli. Z toho jsem dávno vyrostl a už to nemám zapotřebí. Pokud se někdo na mé stanovisko zeptá, rád si popovídám, ale do konfliktů se zásadně nehrnu. Kvůli volbám si nehodlám vyvolat další těžkou ataku roztroušené sklerózy a moje nemocné srdce by mi taky dvakrát nepoděkovalo.

Ostatně kdyby to šlo, raději zalezu do srubu v lese a vylezu až v den voleb. Bohužel, nesplnitelný sen.

Takže pro svou psychickou pohodu:

  1. Prezidentské klání nesleduju celý den. 
  2. Svůj čas věnuju hlavně práci, ženě, kamarádům, koníčkům nebo „lobotomicky“ odpočívám u seriálu Dobré ráno, BRNO!
  3. Nezapojuju se do krvavých předvolebních hádek.
  4. Držím se hesla: „Hnojometné kampaně den nezkazí.“
  5. Jdu volit! Každý hlas se počítá.

Šťastnou volbu přeji!

Je jen na nás, jak volby dopadnou.

Foto: Pixabay

Picture of Sebastián Lukas Kyčerka

Sebastián Lukas Kyčerka

Před několika lety Sebastiánovi diagnostikovali roztroušenou sklerózu, která zasahuje řadu oblastí jeho života. Díky podpoře rodiny, sportu a specifickému humoru snadněji překonává nástrahy vážné nemoci. Spolupracoval s několika neziskovými organizacemi, nevyhnul se ani korporátní sféře, učil a v současnosti je jedním z kmenových redaktorů Inspirante. Sebastiánovo heslo: Nikdy to nevzdávej!

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ