Laskavost mění náš osud i soud #nechbroukažít

Autorem výroku Laskavost mění náš osud je duchovní učitel a myslitel Sri Chinmoy. Citát mám vyrytý na krásné dřevěné propisce. Vždy, když se na ni podívám, vezmu ji do ruky, nějak automaticky slova zaměním a přečtu: Laskavost mění náš soud. A to už se mi v životě potvrdilo nesčíslněkrát.

Na první dobrou. Pod palbou emocí a dojmů. Možná opakovaných zkušeností s danou osobou. Pod tíhou soudů a závěrů okolí… Kolikrát za život jsme tímto způsobem někoho hodnotili, mysleli si, že přesně víme, jaký dotyčný je, jak se zachová. To znamená, že my sami jsme také tak byli nejednou „známkováni“. Vždyť je to nad slunce jasné! Je to hulvát! Sobec! Hlupák! Necita! Náfrňa! Nebo naopak tak laskavý, chápavý a obětavý, inteligentní, skromný altruista a dobrák od kosti! Že se pak najednou role vyměnily a my zůstali koukat s pusou dokořán?

Život je cesta plná odboček a zákoutí. Nepřetržitě na ní poznáváme sebe i druhé. Až čas a osudové zkoušky někdy odkryjí, jak těsně vedle jsme mířili. Cíl byl jinde. Rozpadnou-li se masky, které používáme, abychom nebyli zraňováni ostatními i sami sebou, abychom dosáhli svých záměrů a tužeb, vyjeví se reálný obraz. Na šachovnici charakterů dojde k výměně bílých a černých figurek. Kdo je se kterou právě na tahu? Jak plyne partie, jaká je taktika? Existuje vítěz? Je mu přáno, či hořce záviděno? Hrálo se fair play?

Místo tradičních závěrečných citátů pod #nechbroukažít bych se s vámi dnes ráda podělila o text, který pro svou laskavost, výstižnost a moudrost považuji za téměř dechberoucí a osvětový. Bylo by mi líto jej s vámi nesdílet. Protože léčivá laskavost mění nejen naše osudy, ale stejně tak naše soudy. A takovou ozdravnou kúru bude lidská společnost potřebovat vždy…

„Za Sokratem přišel jednou jeden muž a povídá:

‚Poslyš, musím ti říct něco důležitého o tvém příteli.‘ –

‚Počkej chvilku,‘ přerušil ho mudrc.

‚Prosel jsi to, co mi chceš sdělit, třemi síty?‘ – ‚Jakými třemi síty?‘ –

‚Tak dobře poslouchej! První síto je pravda. Jsi přesvědčen, že všechno, co mi chceš povědět, je taky pravdivé? – ‚To ne, jen jsem to slyšel od někoho dalšího.‘ –

‚Ale pak jsi to jistě prosel druhým sítem. Druhé síto je dobro.‘ –

Muž zrudl a odpověděl: ‚Musím přiznat, že ne.‘– ‚A pomyslels na třetí síto a zeptal se, zda je to užitečné, vykládat mi něco o mém příteli?‘ –

‚Užitečné? Vlastně ne.‘ – ‚Tak vidíš,‘ řekl mudrc.

‚Když to, co mi chceš povědět, není ani pravdivé, ani dobré, ani užitečné, tak si to radši nech pro sebe.‘ “

Citace z knihy Tajemství sedmi závojů (Ruediger Schache)

Foto: Pixabay

Picture of Eva Havlíčková

Eva Havlíčková

Crohnovu chorobu jí diagnostikovali ve dvanácti letech. S tímto onemocněním zažívá pořádnou dávku chaosu, trápení a bolesti, ale nevzdává to. Ani ona, ani Crohn. Než ji zdravotní problémy vyřadily na několik let z aktivní činnosti, pracovala dlouhé roky na pozici asistentky ve farmaceutické společnosti. Miluje přírodu, hudbu, laskavý i černý humor, četbu knih a jejich vůni. Váží si rodiny a přátelství. „Je to ve hvězdách, co nás v životě čeká za pouť. Nejdůležitější ale je, kolik úžasných dní prožijeme, a že vždy najdeme cestu! Všichni můžeme opakovaně začínat znovu a po pádu zase vstát, třeba i s nějakou tou boulí na těle i na duši. Na zázraky nevěřím, já na ně totiž spoléhám,“ říká Eva. V současné době působí jako korektorka a redaktorka v redakci magazínu Inspirante, který je jedním z hlavních projektů spolku Revenium.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ