Lidé s roztroušenou sklerózou zasadili slunečnice

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Desítky slunečnic zasadili poslední květnový pátek v Sanatoriích Klimkovice pacienti s roztroušenou sklerózou. Akce s názvem Rozsviťme Českou republiku chce upozornit na nemoc, kterou v Česku trpí více než 20 tisíc lidí. „Na některé pacienty s roztroušenou sklerózou špatně doléhá pandemie koronaviru. Nemohli docházet na pravidelná cvičení a upadali do sociální izolace. Voláme si a píšeme e-maily, osobní kontakt to však nenahradilo,“ říká Naďa Nováková z organizace Roska Ostrava, která Rozsviťme ČR pořádá v kraji společně s Roskou Frýdek-Místek a Nadačním fondem IMPULS.

Jedním z cílů akce je pomoci pacientům, aby se lépe vypořádali se současnou pandemickou situací. V Sanatoriích Klimkovice připravili pro návštěvníky akce kromě samotného sázení slunečnic i promítání filmu o roztroušené skleróze nebo ukázku cvičení čchi-kung.

„Roztroušená skleróza je nemoc, kterou sice nelze zcela vyléčit, ale jejíž negativní projevy a postup je možné cílenou rehabilitací výrazně omezit. Každému klientovi stanovujeme procedury individuálně podle jeho potřeb, možností a stavu. Péče je komplexní, takže pobyt u nás pacientům pomáhá fyzicky i psychicky. Naše spolupráce na symbolické akci se sázením slunečnic je tedy logická. Navíc po mnoha letech spolupráce s organizací Roska Ostrava jde nejen o příležitost předat si nové zkušenosti, ale i o setkání přátel,“ poznamenal Tomáš Bauko, primář Sanatorií Klimkovice.

Akce Rozsviťme ČR se koná u příležitosti Světového dne pacientů s roztroušenou sklerózou, jež připadl na 30. května, a slunečnice jsou jejich symbolem. „Stejně jako se slunečnice otáčí za sluncem, tak se i lidé s roztroušenou sklerózou upínají k naději na plnohodnotný život. My se snažíme o této nemoci, za niž lidé nemohou, zvýšit povědomí. A to mezi pacienty i mezi zdravými lidmi,“ říká Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS.

Foto: Eva Vychodilová/NF IMPULS

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Břetislav Lapisz

Břetislav Lapisz

Rodák z Českého Těšína prožil dětství v nedalekém Havířově, od konce studií v roce 1990 bydlí v Ostravě. Absolvent učitelství Pedagogické fakulty Ostrava (obor čeština – dějepis) se zajímá o novodobou historii, jeho největším koníčkem je sledování sportovních přenosů (od fotbalu přes hokej, stolní tenis až po šipky). Rád cestuje, jeho nejoblíbenější destinací je Slovensko. A v poslední době zahradničí (s poměrně mizernými výsledky). Je ženatý a má dvě dospělé děti. Roztroušená skleróza jej „provází“ od roku 1998.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!