Na Slovanském ostrově je hmatový model Pražského hradu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Na pražském Slovanském ostrově je nově umístěn hmatový model Pražského hradu. Sloužit má především nevidomým a slabozrakým návštěvníkům, osahat si ho však může kdokoliv.

Model, který je prvním veřejně přístupným v hlavním městě odhalili zástupci Rotary klubu, Prahy 1 a Poslanecké sněmovny. Stejný model je nově také ve vstupní bráně Lobkovického paláce na Pražském hradě.

Podle Václava Poláška, prezidenta Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých, model přiblíží lidem, kteří nevidí, věci, které si nemohou představit. „Člověk, který normálně vidí, v zásadě obsáhne nějaký prostor. A člověk, který nevidí, ten prostor neobsáhne. Pro nevidomé je i vysvětlení nějakých tvarů složité, zvláště pro ty, kteří jsou nevidomí od narození. A proto jsou takové modely důležité, lépe si představí realitu,“ řekl Polášek, který si model vyzkoušel. Zaujal ho především dominantní chrám sv. Víta a prostor před ním. „Už se těším, až na to budu mít více času.“

Iniciátorem vzniku modelu je Rotary klub Praha City. Podle jeho zástupců zobrazuje hlavní pražskou památku v měřítku 1:450 a obsahuje všechny výrazné architektonické prvky podle skutečnosti. Má elipsovitý tvar a rozměry 130 krát 60 cm. Stojí zhruba na 60 cm vysokém podstavci. Podle poslance Roberta Králíčka (ANO) organizátoři jednají také s jinými pražskými městskými částmi o vzniku dalších hmatových modelů.

Zdroj: ceskenoviny.cz
Foto: Mister No, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!