Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

V klidu o sobě dá vědět zhruba 60x za minutu, při maximálním výkonu v jedné minutě až 200x. Zvláštní druh svaloviny, která nemá možnost odfrknout si, kdy se jí zachce, a pokud to opravdu udělá, je „ouvej“. Tato dokonalá lidská pumpa umožňuje rozhánět krev trubicemi i malými trubičkami do všech zákoutí našeho těla. Koordinovaná kombinace systoly a diastoly, tedy stlačení a vypuzení krve, je závislá na mnoha faktorech.

Řekněme si o některých z nich a třeba nás to posune k uvědomění, jakou vzácnost skrýváme pod žeberními oblouky.

Pohyb je jedním ze základních stimulů změny srdeční frekvence. Zvýšením pohybové aktivity klademe zvýšené nároky na okysličení organismu. Proto je zapotřebí zvýšit průtok krve v krevním řečišti. Srdce ovlivňujeme pravidelným systematickým tréninkem, kdy roste a stává se pružným. Díky tomu získává větší elastičnost a není zapotřebí tolik úderů na rozehnání krve. Na základě toho nám klesá klidová tepová frekvence. Jednoduchý ukazatel trénovanosti, kdy srdeční sval šetříme. Ovlivňovat svalovinu dokážeme i pravidelným zvedáním těžkých, opravdu těžkých vah. V tu chvíli však srdce tuhne a pružnost se z něj vytrácí. Odpočinek nacházíme ve formě spánku, a to především díky horizontální pozici, v níž relaxujeme několik hodin. To jsme schopni stáhnout tlukot třeba i na 40 úderů v jedné minutě. Uklidnit rozdováděný tep jsme schopni i relaxačními technikami nebo meditací. V lidském těle se neustále něco děje, ale pokud dosavadní řádky vztáhneme k pohybu, pak srdeční frekvenci ovlivníme jeho rychlostí a vertikálním zdvihem. Pohybem nahoru a dolů. Dejme tedy našemu tělu patřičnou dávku vytrvalostního pohybu ve střední intenzitě, uděláme tak dobře našemu srdci.

Emoce. Jsou velice úzce spjaty se srdečním tepem. Radostná, natož pak ta negativní zpráva s námi zamává na mnoha frontách. Bušení srdce a jeho odezvy jsme schopni vnímat téměř po celém těle. Nebo že by se nám v náhlém úleku „srdce zastavilo“? Emoce jsou zkrátka jedním z nejrychlejších spouštěčů a srdeční sval reaguje okamžitě bez jakéhokoliv zaváhání. Emoce, srdce a pohyb. Vše je provázané tenkou nitkou a my na to mnohdy zapomínáme. Pokud ukládáme negativní emoce hluboko uvnitř sebe sama, chybí nám dostatečný pohybový ventil, vznikají šrámy na srdci. A tím se dostáváme k symbolice, která nás provází životem.

Čtvrtá čakra je spojována s tématem lásky, vyrovnanosti, soucitu a bezpodmínečnosti. Duševní rány se hojí mnohem hůře než rány tělesné. Snadno se znovu otevírají a bolest vtahuje člověka do víru emocí. Žal a smutek jsou silní hráči, co nám nedělají dobře. Podle učení ájurvédy je ruka prodloužením srdce a teď ruku na srdce, jak často se s někým objímáme? Kolik dotyků věnujeme druhým? Srdce je spojené s hmatem, proto mu dotyky dělají dobře. Je důležité obejmout své blízké, obejmout své děti, obejmout své srdce. Dotyk je cesta k pohlazení svého srdce.

Co neprojde srdcem, je ztracený čas.

Foto: Pixabay

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Michal Elčkner

Michal Elčkner

Vystudoval jsem Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Pohyb je pro mě životní vášní, stejně jako práce, která mě naplňuje. Jsem lektorem odborných seminářů, osobním trenérem, instruktorem se zaměřením na zdravotně funkční pohyb. Spoluzaložil jsem pohybové studio Element pohybu, kde pracuji s dětmi, lidmi s pohybovým omezením nebo profesionálními sportovci.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!