Oslavte s námi Puntíkový den 2022
Nikdo s lupénkou nesmí zůstat sám

Letos již potřetí oslavíme „Puntíkový den“, což je osvětový projekt, jehož cílem je šířit mezi širokou veřejnost povědomí o tom, že lupénka není infekční onemocnění.

Jde o celorepublikový happening s přesahem do zahraničí, který se koná v týdnu od 24. do 30. října a především v sobotu 29. října 2022 u příležitosti Světového dne psoriázy (World Psoriasis Day). 

Do této akce bychom rádi zapojili širokou veřejnost, školy a školky, sportovní oddíly a další organizace z celé České republiky. Na náměstích, návsích, na hřištích, na školních dvorech bychom rádi vytvořili obří lidský puntík – kruh z dětí a dospělých, kteří si na sebe vezmou cokoliv s puntíky.

Fotografie/videa bude možné vkládat na náš Facebook Puntíkový den, Instagram a stránky www.puntikovyden.cz

Do kampaně se zapojil i Igráček od společnosti EFKO. Vedení firmy zaujal nápad s Puntíkovým dnem a rozhodli se akci podpořit výrobou speciální edice puntíkové rodiny Igráčků, kteří mají proti klasické řadě i přidanou hodnotu v podobě samolepek, jež je možné opakovaně lepit na figurky a doplňky. 

Cílem je, aby se při této činnosti děti (a samozřejmě i dospělí) poučili o tom, že lupénka není infekční a může se objevit u kohokoliv, jen někteří z nás k tomu mají větší dispozice. Že někteří se k lidem s lupénkou nechovají hezky, protože tuto informaci nemají a bojí se, že se nakazí.

Výtěžek z této akce poputuje na podporu pěti rodin s dětským pacientem, kterým se z částky uhradí ozdravný pobyt u moře.

Důvodem vzniku Puntíkového dne byla potřeba edukovat veřejnost o tom, že lupénka není infekční onemocnění, a tudíž není důvod se pacientů stranit a jakkoliv je odmítat. Stává se, že nepoučení laici žádají například personál koupaliště o vykázání pacienta, jelikož se bojí nákazy. Lupénka je už tak pro pacienty velice stresující záležitostí, a pokud se ještě setká s nepochopením okolí, nezřídka takový pacient pomýšlí i na sebevraždu. Lupénka se netýká pouze pacienta, ale celé jeho rodiny, což mohu potvrdit z vlastní zkušenosti, neboť jsem dítětem pacientky.

Proto se o lupénku zajímám již dlouhá léta a svojí prací se snažím pomáhat jak pacientům, tak jejich rodinám. S pacientskou organizací SPAE spolupracuji přes 20 let a momentálně jsem i členkou jejího výboru. Zároveň působím jako „Sestra v akci“ spolku Revenium. V rámci telefonické poradny pomáhám pacientům a jejich rodinám řešit potíže, které vyvstaly v souvislosti s onemocněním lupénkou. Pravidelně se účastním mezinárodních kongresů a jednání u kulatého stolu, proto mohu potvrdit, že nedostatečná informovanost veřejnosti o tomto autoimunitním onemocnění je problémem takřka celosvětovým.

Sestra v akci spolku Revenium a členka výboru pacientské organizace SPAE

Díky Puntíkovému dni

  • Podpoříme rodiny dětí s lupénkou a pět z nich pošleme na ozdravný pobyt u moře; to vše také díky zisku z prodeje speciální edice rodiny Igráčků s puntíky. Zároveň s jejich pomocí dětem v Česku i v zahraničí vysvětlíme, že lupénka opravdu není infekční a že kamarádi s lupénkou patří do party jako každý jiný. Budeme se vídat na sociálních sítích – máme puntíkový Facebook i Instagram.
  • 29. října 2022 si Puntíkový den užijeme všichni společně na velkém happeningu, kdy na náměstích, hřištích, dvorech a loukách vytvoříme obří lidský puntík!
  • Informace najdete také ZDE.
Picture of Gabriela Doleželová

Gabriela Doleželová

Jsem zdravotní sestrou v neustálé akci. Sama nejsem pacientkou, nýbrž rodinným příslušníkem pacientů a pomáhám lupénkářům prostřednictvím pacientských organizací nebo v rámci vzdělávacích akcí pro odbornou i laickou veřejnost. Svěřené úkoly se snažím plnit do puntíku (Puntíkový den), šlapu do pedálů a ráda si poskočím (instruktor spinningu a jumpingu). Baví mě práce s dětmi, a to nejen těmi mými.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ