Koncert kapely USB BAND pomůže dívce s kombinovaným postižením

Pomáhat hudbou, pobavit se a spojit svět zdravých s lidmi se zdravotním postižením. Cyklus Benefice pro… s hudebním vystoupením skupiny USB Band je věnovaný vždy konkrétnímu člověku a vybrané finanční prostředky pomáhají zlepšit jeho životní situaci. Tentokrát USB Band zahraje v úterý 25. října 2022 v 17 hodin v klubu Scapino v Městském divadle v Kolíně a celý výtěžek připadne čtrnáctileté Lucince Peterové, jejíž diagnóza zní kombinovaná forma dětské mozkové obrny.

Je veselá a ráda se směje. Je také velmi chytrá. Ale nemůže mluvit a jejím jediným komunikačním nástrojem je počítač. Ten však neovládá rukama, ale očima. Proč to? „Lucinka prodělala dětskou mozkovou obrnu a její tělo trpí mimovolnými pohyby, které jí neumožňují psát nebo používat myš. Bez pomoci druhých a bez moderních technologií se prostě neobejde,“ říká Hana Potměšilová, předsedkyně představenstva organizace Revenium, která je hlavním pořadatelem akce. 

Čtyřicet minut ovlivnilo celý život 

Lucie se narodila před čtrnácti lety jako zdravé miminko. Ale ještě v porodnici, krátce po porodu, nabral její život rychlých obrátek. Její maminka usnula a během té doby Lucinka přestala dýchat tak, jak by měla. Dvě hodiny po porodu našla zdravotní sestra Lucinku promodralou a podle odhadů lékařů byla zhruba 40 minut bez spontánního dechu. To změnilo její život od základů. Ze zdravého dítěte se stalo dítě s kombinovanou formou dětské mozkové obrny. Co to pro Lucku znamená? 

„Je na vozíku, trpí mimovolnými pohyby těla, rukou i obličeje. To jsou pohyby, které nedokáže ovládat a díky nimž je zcela odkázaná na pomoc svého okolí. Hůř vidí, nemůže mluvit. K tomu všemu se v sedmi letech přidala epilepsie, se kterou úspěšně bojuje,“ líčí Lucinčin příběh Hana Potměšilová. 

Pomoci můžete i vy, když Lucince přispějete na hipoterapii 

Lucinka dlouhodobě žila s babičkou a dědou, teď už se o ni stará jen děda, babička jim po dlouhé nemoci zemřela. Otec o ni nejeví zájem a s mámou se vídá jednou až dvakrát měsíčně. Bez pravidelných rehabilitací, cvičení a lázní, kam jezdí dvakrát ročně, by se její život neobešel. Jejím průvodcem je většinou dědeček. Lucinka navštěvuje speciální školu v Kolíně, protože na její typ handicapu běžná škola není připravena. Nyní je v 6. třídě, je chytrá, škola ji baví a chodí do ní ráda. 

Lucka má každý den nějakou aktivitu. Třikrát ročně jezdí na hipoterapii, koně má opravdu ráda. Dvakrát ročně cvičí metodu TheraSuit, která je u ní zaměřena na ruce a nohy. V létě absolvuje dva tábory. 

Finanční dary z koncertu budou využity na další lekce hipoterapie, které Lucii moc pomáhají, na roční hipoterapii potřebuje 60 tisíc korun. Podpořit Lucinku můžete přímo na koncertě, za vaši finanční podporu dostanete od neziskové organizace Revenium potvrzení o daru. Finanční dary však můžete posílat už nyní na účet Revenium, z.s. 115-5689490267/0100. Variabilní symbol je datum koncertu: 25102022. Všechny finanční dary věnují organizátoři Lucince. 

Celým úterním večerem nás provedou melodie s nádechem rocku, folku a jazzu. Písně kapely USB Band jsou zpívanými příběhy, které prožívá každý z nás. Za nápadem sbližovat a pomáhat hudbou stojí právě její textař, kytarista a zpěvák Michal Svatý. Jako autor je podepsán například pod písněmi Báry Basikové, Marty Kubišové a Věry Špinarové i těmi v muzikálu Frida Kahlo. 

„Idea projektu Benefice pro… vznikla spontánně. První koncert jsme měli před dvěma lety a společně se všemi účastníky jsme dokázali ulehčit Báře, která trpí dětskou obrnou a anartrií. Byl to neuvěřitelný pocit nejen pro nás, ale především pro rodinu Barunky. Hraní nás baví, ale když jím můžeme pomoci, má úplně jiný rozměr,“ prozradil důvod rozhodnutí rozjet cyklus těchto koncertů Michal Svatý. Dodává, že by obdobná pomoc nebyla možná bez zájmu všech úžasných lidí, jimž není jiná lidská duše lhostejná.

Další informace:

www.beneficepro.cz 

www.usbband.cz 

www.inspirante.cz 

Kontaktovat můžete i Natálii Kavuličovou: natalie.kavulicova@revenium.cz

Související Benefice pro…

USB Band hraje pro Martina, který potřebuje speciálně upravené auto

Koncerty „Benefice pro…“ pokračují. Pomozme společně Janě!

Picture of Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ