V zimě příroda odpočívá. Odpadne, co už odumřelo. Vše se zklidní, regeneruje, načerpává síly. Mnozí živočichové tolik nekonzumují. I pro ně je zima obdobím odpočinku. Dokonce někteří „spálí“ několik kil své hmotnosti. Zvláštní, že tady jsme se tolik neinspirovali. Ale některé věci prostě máme okoukané z domova a ony se nám vryly hluboko do paměti. Včetně určitých zvyklostí. V dospělosti je pak ve svém domově ještě rozvíjíme. 

Ono i takové maminkovské „Vem si šálu, nebo nastydneš!“ se pak přetaví na: „Vždycky, když jsem si šla zaběhat ven a trochu foukalo, VŽDYCKY jsem pak omarodila! Já to tak mám léta!“ Opravdu to daná osoba tak má, protože si to ve své hlavě naprogramovala. A dokud si tento, jak já tomu říkám, „blbý“ program nevymaže a nenahraje si tam lepší, bude jí to tak POŘÁD fungovat. 

Jsou Vánoce, které jsme jako děti milovaly. Usínaly jsme s představou, že se naše přání splní a těšily se na dárečky pod stromečkem.

A právě představivost se hodí do mého třetího článku o STAGNACI. Často je naším největším nepřítelem naše hlava. Je jedno, o jakou oblast jde. Ať je to zdraví, vztahy, práce. Já mám následující zkušenost: pro splnění největších přání, studijních či pracovních úspěchů, časem i zdraví jsem využívala SÍLU PŘEDSTAVIVOSTI. Imaginaci a vizualizaci. Nejdřív jsem si kýžený výsledek utvářela ve své mysli. Už tam se mi odehrávalo, jako kdyby to bylo! Mnohdy jsem k tomu zařadila postupy či techniky, jež se mohly zdát dospělákovi neuvěřitelné. Ale já tam necpala zkreslení dospěláckého vidění, že by to také nemuselo vyjít, že je to nereálné, nemožné! Mám totiž vyzkoušeno, že nekonečná moudrost našeho podvědomí nám ukáže cestu, o níž jsme neměli předtím ani potuchy. 

„No dobře, ale jak na to?!“ Stejně jako to dělají děti v předvánoční čas! Představují si věci, po kterých moc touží. Dokážou je barvitě popsat do posledního detailu. S rozzářeným pohledem nasměrovaným dovnitř sebe samých i do dáli. A s velikánským úsměvem. Protože jsou přesvědčeny, že jejich přání se splní. Nedávají tam zápory, překážky, limity, omezení ani rodinné memy. 

Díky představivosti lze uzdravovat i svoji duši. Posilovat a zlepšovat všechny oblasti svého života. Malé doporučení: je vhodné uchovávat ještě neuskutečněné představy pro sebe. Někdy může negativní poznámka či námitka lidí, byť nás mají rádi, zabolet a narušit tento proces. I když někoho může naopak utvrdit v tom, že to just vyjde!

Jak se však mohou splnit sny toho, kdo ŽÁDNÉ SNY nemá? Možná i zimní čas je vhodným obdobím na prostor pro sebe. Uvolnit se, zavřít oči a ujasnit si, KAM se má náš život ubírat a CO SI PŘEJEME! Zkusme být na CHVÍLI těmi dětmi S ROZZÁŘENÝM POHLEDEM a VELIKÁNSKÝM ÚSMĚVEM, S OHROMNOU, ničím neomezenou PŘEDSTAVIVOSTÍ.  

„Každý člověk by měl utvářet svůj život tak, aby se v určité budoucí hodině setkala skutečnost se sny.“

Viktor Hugo

Picture of Zuzka Nemčíková

Zuzka Nemčíková

Bývalá armádní psycholožka a hlavně nezdolná optimistka, sama říká, že má výcvik na zvládání nadlimitních životních situací. Prodělala třikrát rakovinu prsu, včetně opakovaných recidiv. Jako BRCA pozitivní se jí vrátila také rakovina vaječníků, nyní včetně metastáz. Na své cestě životem jde svou vitalitou příkladem i stovkám dalších pacientek. V roce 2018 otevřela své psychologické poradenství v Žatci, které je zároveň pobočkou spolku Revenium. Svými Pohlazeními pravidelně přispívá do online magazínu Inspirante.cz, ale i v jiných médiích je jako doma. Zuzka miluje běhání, je proslulou účastnicí seriálu RunTour, kde sbírala dojmy i trofeje. Největší výhrou je však její manžel Miloš, který jí drží palce ve všem, do čeho se pustí.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ