Letošní Vánoce budou pro mě osobně jiné – a to nejen podruhé kvůli covidu. Strávím je sice obklopena milující rodinou, ale jeden důležitý člověk mi tam bude chybět – moje mamka, která tento rok zemřela. Ačkoliv dárky, které dostanu, jsem přestala řešit už několik let zpátky, musím říct, že mamka mě znala a vždycky se mi trefila do vkusu, což bylo příjemné a také nejednou zdrojem překvapivých a vtipných situací. Vzpomínám si na Vánoce plné smíchu, radosti a dobré nálady. Mamka totiž Vánoce milovala a vždycky si dala záležet na té „správné“ sváteční atmosféře – pečlivá a tvůrčí výzdoba domácnosti, hudba na Štědrý den, krásně zabalené dárky dávané s invencí a láskou. Mám na Vánoce hezké vzpomínky jako dítě i jako dospělá. Až se sama stanu matkou, budu z těchto prožitků čerpat. Beru to jako jeden z odkazů mé mamky. Byla mateřská a pečující a na svátcích to vždy bylo znát. Co si člověk může přát víc než bezpečný a milující start do samostatného života?

Letošní Vánoce nebudou ale jiné pouze pro mě: budou jiné pro nás pro všechny. Covid nás ještě ani zdaleka neopustil a my jsme nuceni trávit svátky v nejistotě a strachu z nadcházejícího období. Nevíme, jak dlouho to ještě bude trvat, názory odborníků a vlády se liší a čert aby se v tom vyznal. Proto je více než kdy předtím potřeba myslet na své blízké, trávit s nimi čas, jak jen to jde, a doufat, že se vše brzy vrátí do normálu. Faktem ovšem je, že ne každý takové své blízké má – jsou lidé žijící v samotě a opuštění a i na ty je třeba myslet. 

Přeju vám proto všem bez rozdílu šťastné, veselé a požehnané svátky, ať už je strávíte v úzkém rodinném kruhu, s partou přátel, nebo o samotě. Nikde není psáno, jak máme Vánoce trávit, důležité je, abychom se cítili komfortně a nevyvíjeli na sebe zbytečný tlak. Tradice jsou důležitá věc, ale nic není podstatnější než naše vlastní zdraví. Čeká nás další náročný nový rok, tak musíme nabrat dostatek sil. Tak šťastné, i když trochu jiné Vánoce.

Picture of Klára Šmejkalová

Klára Šmejkalová

Básnířka, fanda dobré literatury a japonských anime. Vystudovala jsem psychologii na Univerzitě Karlově v Praze. Psala jsem např. pro Mladou frontu nebo Hospodářské noviny, starala se o děti na psychiatrii nebo trénovala potkany v laboratoři. Mám diagnostikovanou schizofrenii a ráda bych jednou působila jako psycholožka.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ