Prádelna má zákazníky v širokém okolí, sází i na ozón

Rodinná firma s tradicí, která se profesionálním praním a čištěním textilu zabývá od roku 2015. Jako tak zvaná chráněná dílna (správně bychom měli uvést, že je to zaměstnavatel na chráněném trhu práce, pozn. red.) funguje firma Dobrý domov s.r.o. z Frýdlantu nad Ostravicí od roku 2017.

Jak v úvodu říká ředitel Jiří Volný, začínala prádelna se čtyřmi zaměstnanci. „Zahájení činnosti bylo motivováno mým zdravotním omezením a potřebou pomoci na trhu práce osobám se zdravotním postižením. V průběhu let 2017 až 2019 jsme začali uvažovat nad rozšířením činnosti firmy. A dá se říci, že postupným vývojem nám došlo, že zde ve Frýdlantu nad Ostravicí a okolí je potřebná prádelna,“ vysvětluje Jiří Volný, který magazínu Inspirante ochotně odpověděl i na další otázky.

Už jste zmínil, že jste rodinná firma. Můžete, prosím, uvést počet zaměstnanců a kolik z nich jsou osoby se zdravotním postižením? 

Ano jsme rodinná firma ‒ majitelkou je Michaela Volná, jednatelkou Taťána Volná, ředitelem jsem já, Jiří Volný, mám III. stupeň OZP, (OZP je osoba se zdravotním postižením, pozn. red.) a v počátku byla zaměstnána i Romana Volná, také s III. stupněm OZP. Součástí firmy jsou i další zaměstnanci, ke kterým máme až rodinný vztah, snažíme se jim pomáhat při řešení různých problémů i složitých životních situací. Celkem máme sedmnáct zaměstnanců.

Z předchozích rozhovorů se zástupci sociálních podniků jsem pochopil, že zaměstnávání osob se zdravotním znevýhodněním vyžaduje u vedoucích pracovníků velkou míru empatie. Ať už jde o pracovní podmínky, delší přestávky a podobně. Je to vůbec v provozovně, jako je prádelna, možné? 

Práce v prádelně je náročná, proto zde pracují jak OZP, tak i tak zvaní zdraví zaměstnanci, kteří OZP pomáhají s prací jako asistenti. Především s přesuny prádla, jeho nakládáním a podobně. Práce zaměstnanců OZP vyžaduje od vedení klidné a pohodové řešení problému a empatii.

Z mého laického pohledu bych odhadoval, že v dnešní době si už běžný člověk pere spíše doma. Asi se trochu pletu, protože vy máte zákazníky i z řad veřejnosti…

Tak úplně se nepletete, ale pořád je tu řada lidí, kteří tuto službu potřebují. Například jsou to staří lidé, osaměle žijící osoby a další. Nejčastěji pereme ložní prádlo.

Kdo dále patří mezi vaše zákazníky?

Jde o širokou škálu zákazníků od už zmíněné veřejnosti přes hotely, penziony, zdravotnická zařízení a další. Služby zajišťujeme nejen v samotném Frýdlantu nad Ostravicí, ale i v okolí na Frýdecko-Místecku, Novojičínsku, Vsetínsku a také na Ostravsku. Kromě profesionálního praní hotelového prádla, jeho odvozu i dovozu také pereme a chemicky čistíme i pracovní oděvy. V souladu s hygienickými předpisy pereme zdravotnické prádlo a pro veřejnost nabízíme i praní, chemické čištění a žehlení oděvů a bytových doplňků. Zákazníky získáváme kvalitou našich služeb a tím, že nabízíme službu, která u nás zatím příliš obvyklá není. Tou je dezinfekce prostor ozónem. Ten usmrtí běžně se vyskytující bakterie a viry, včetně covidu-19. Navíc mnohonásobně rychleji a bezpečněji než třeba chlór či jiné chemické dezinfekce. Ozón si hravě poradí i se zápachem v zakouřených prostorech. Když to zjednoduším, ozón je velmi účinný prostředek na zlikvidování bakterií, svrabu, plísní a podobně. Funguje to na bázi obohaceného kyslíku. Pomocí přístroje tento obohacený kyslík vháníme do praček v procesu praní a tím je prádlo dezinfikováno a zbaveno veškerých nežádoucích elementů. A když se ptáte na zákazníky, tak jsme si je získali hlavně kvalitou našeho praní, ale určitě sehrává roli i používání ozónu. 

I ve vašem oboru podnikání jste zažili a zažíváte výrazné nárůsty cen energií, vody a dalších vstupů, které nutně k podnikání potřebujete. Jak se vám daří s touto situací vyrovnat? 

Poslední roky jsou opravdu hodně náročné. Cenová politika nás tlačí do poskytování služeb, které už je na okraji přežití naší firmy.

Foto: archiv Jiří Volný – ředitel firmy Dobrý domov s.r.o. z Frýdlantu nad Ostravicí

Umývárna v prádelně Dobrý domov s.r.o.
Břetislav Lapisz

Břetislav Lapisz

Rodák z Českého Těšína prožil dětství v nedalekém Havířově, od konce studií v roce 1990 bydlí v Ostravě. Absolvent učitelství Pedagogické fakulty Ostrava (obor čeština – dějepis) se zajímá o novodobou historii, jeho největším koníčkem je sledování sportovních přenosů (od fotbalu přes hokej, stolní tenis až po šipky). Rád cestuje, jeho nejoblíbenější destinací je Slovensko. A v poslední době zahradničí (s poměrně mizernými výsledky). Je ženatý a má dvě dospělé děti. Roztroušená skleróza jej „provází“ od roku 1998.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!