Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Ačkoliv to vypadá, že už můžeme za hranice obce, konec celého covidového marastu je stále v nedohlednu. A slunečné jarní počasí se také ukazuje opatrně. Jedním ze způsobů, jak se z toho nezbláznit a udělat si trochu radost, je zachumlat se doma po deku s hrnkem teplého čaje a něco hezkého si pustit.

Díky různým streamovacím službám a vůbec internetu už nejsme odkázaní na televizní program, tak proč toho nevyužít? Každého samozřejmě baví něco jiného. Znám dost lidí, kteří se nejlépe odreagují u dobrého hororu nebo akční jízdy, přesto si myslím, že z následujících tipů na pozitivně laděné pořady, jež pohladí po duši, si vybere každý. Dnes vám představím své oblíbené seriály, v druhém díle bude následovat výběr filmů.

1. Queer Eye (Netflix)

Co kdyby k vám z ničeho nic vtrhlo pět energických gayů a převrátilo vám život naruby? Možná byste se k nim ze začátku stavěli poněkud nedůvěřivě, stejně jako někteří z účastníků této show. Na konci týdne, který společně stráví, jsou však většinou slzy dojetí, vděčnost a spousta chvály. Pětice, která si říká Fab Five, se totiž zgruntu pustí do problémů, které dotyčného člověka tíží a brání mu v seberealizaci. Předělají mu dům, vylepší jeho styl oblékání i vzhled, naučí ho připravovat dobré jídlo a hlavně mu ukážou, že přiznat slabost a říct si o pomoc je ve skutečnosti síla. A že nikdy nejsme na svoje problémy sami.

2. Dobré místo (Netflix)

Představte si, že umřete a dostanete se do nebe, ale záhy zjistíte, že jde o administrativní omyl a vlastně patříte do pekla. Přesně to se stane hrdince seriálu Eleanor. Vůbec přitom netuší, jak moc se posmrtný život může zkomplikovat. Nebojte – navzdory tématu jde o poněkud ztřeštěnou komedii, otevírá však témata blízká nám všem, jako jsou milostné vztahy, přátelství, víra a spousta dalších. K protagonistům si brzy vybudujete vztah a budete jim v jejich eskapádách držet palce. A na dojemné finále na konci čtvrté řady si nezapomeňte připravit dostatek kapesníčků!   

3. Good Omens (Amazon Prime)

Šestidílná série natočená podle knihy Neila Gaimana a Terryho Pratchetta Dobrá znamení si zaslouženě získala velkou přízeň fanoušků. I tady se setkáme s nadpřirozenou zápletkou propojenou s naší realitou, okořeněnou britským humorem a skvěle vybranými hlavními představiteli. Přestože anděl Azirafal a démon Crowley stojí na opačných stranách, jsou to staří známí, kterým se zalíbil život na Zemi. Když proto má nastat apokalypsa, dělají všechno pro to, aby ji odvrátili. A je to neskutečně zábavné. Pokud si potrpíte na fantastiku a dobrodružství a neurazí vás humor s náboženskou tematikou, jde o seriál přesně pro vás.   

4. Miranda (BBC)

V dnes už klasickém bláznivém britském sitcomu sledujeme osudy sympatické nešiky Mirandy, která se snaží žít normální život, ale většinou si při tom nabije ústa, a to doslova. Je nešťastně zamilovaná do svého kamaráda, její matka ji neustále pronásleduje s neodbytnou otázkou, kdy se konečně vdá, a vůbec to má těžké. Vy se však budete při sledování jejích místy až absurdních dobrodružství chechtat od začátku do konce. V roli Mirandina tajného idolu se navíc objeví Tom Ellis, který se později proslavil jako titulní postava oblíbeného seriálu Lucifer.     

5. Co děláme v temnotách (Amazon Prime)

Možná se však nejlíp odreagujete u trochu temnějšího humoru. Pro vás je tu mockument (tedy fingovaný dokument) o třech upírech, kteří žijí ve vile na okraji města. Řeší přitom nejen upírské problémy, jako třeba touhu po krvi, ale i zcela běžné věci, které zná kdokoliv, kdo kdy měl spolubydlící. Třeba placení nájmu, rozpis domácích prací a (ne)kompatibilitu s výstřelky těch ostatních. V těchto temnotách je rozhodně veselo!   

6. Nezdolná Kimmy Schmidt (Netflix)

Kimmy strávila 15 let v moci šíleného reverenda, přesvědčená, že venku proběhla apokalypsa a svět už neexistuje. Když je konečně zachráněná, vydá se vstříc nástrahám běžného života. Ale nejde o žádné psychologické drama. Místo toho si můžeme užít už čtyři řady propracované komedie, jež se soustředí především na dobrodružství Kimmy, jejího spolubydlícího, který se marně snaží prorazit v showbyznysu, a spousty dalších svérázných postaviček, ale nebojí se ani aktuálních témat. Nezdolný optimismus hlavní hrdinky, pro kterou není žádná překážka příliš těžká, vás určitě nakazí taky.        

7. Veliká (HBO GO)

Život v carském Rusku asi moc zábavný nebyl, především pokud jste byli ambiciózní ženou. V tomto seriálu, který si s historickou věrností moc hlavu neláme, to ovšem rozhodně neplatí. Kateřina ví, že je předurčena k tomu, aby byla velkou vládkyní. V cestě jí stojí jen pár maličkostí – její manžel, armáda a ruská společnost. Myslíte si, že ji to odradí? Kdepak, ji i nás čeká bláznivá jízda, dávající na frak reáliím i nudě.

8. Velká květinová bitva (Netflix)

Pokud zatoužíte spíš po něčem klidnějším, podívejte se na britskou soutěž ve tvorbě obřích květinových soch. Sympatičtí soutěžící, nekonečné lány nádherných rostlin všeho druhu a dechberoucí umělecká díla – to všechno tam je. Není navíc nouze o dojemné momenty, jako když jedna ze soutěžících dvojic nestíhá svoji sochu dokončit v časovém limitu a všichni ostatní se jí k nelibosti porotců vrhnou na pomoc. I přes stres z obtížných úkolů a vzájemnou rivalitu na vás dýchne atmosféra přátelství a pospolitosti, navíc můžete obdivovat kreativní a talentované lidi, jak vytvářejí  například sochy zvířat, trůn pro dožínkového krále nebo oblečení na molo – a to všechno z květin!  

9. The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon Prime)

Když se dokonalé matce a manželce Maisel kvůli manželově nevěře zhroutí svět, je to pro ni nový začátek. Objeví v sobě totiž komediální talent a nastoupí na nelehkou cestu, aby se stala stand-up komičkou. Představitelka hlavní hrdinky sklízí za svůj výkon samou chválu a totéž se dá říct i o celém seriálu, který vás dostane inteligentním humorem, vypointovaným příběhem i trochou dramatu a romantiky.

10. Zpátky do školy (Netflix, Amazon Prime)

Dnes už legendární seriál, jenž možná znáte spíš pod anglickým názvem Community, sleduje osudy šestice dospělých studentů, kteří si z různých důvodů přišli doplnit vzdělání na vysoké škole. Nelze popsat, co všechno tahle nesourodá skupinka zažije, to prostě musíte vidět. Ale nudit se rozhodně nikdo nebude. Dočkáte se i spousty popkulturních odkazů, parodií na známé filmy nebo filmové žánry a nebojte, postavy (a nejen ony) se při tom přece jen stihnou i něco naučit.

Foto: Pixabay

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Marie Štefanidesová

Marie Štefanidesová

Živím se jako překladatelka, kromě toho jsem šéfredaktorkou webu Women of Brno a občas přispívám do dalších médií. Byla mi diagnostikována deprese a úzkostné stavy, přesto mě baví užívat si života, miluju dobré jídlo a pití, čtení, psaní a hraní si v jakékoliv podobě.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!