Retro tábor vrací seniory do dětských let

„Retro tábor v Beskydech“ u přehrady v Horní Bečvě nabídne seniorům na přelomu srpna a září sedm dní naplněných aktivním programem a řadou táborových akcí, na které si většina z nich pamatuje z dob svého mládí.

Ojedinělý projekt aktivního trávení volného času seniorů v ozdravné chráněné krajinné oblasti Beskyd připravuje nezisková organizace Tábory v Beskydech. Už pátým rokem tak uskutečňuje svůj cíl a snaží se aspoň na týden vrátit lidi v seniorském věku do časů jejich mládí.

„Táborový program je nabitý nejrůznějšími soutěžemi (někdy i trochu bláznivými), sportovními hrami, seniorskou olympiádou, střelbou, bojovkami, vařením kotlíkového guláše a polévek, kreativní dílnou, zdravotním cvičením, jízdou na koni, večerní stezkou odvahy, táborákem, hledáním pokladu či bitvou o vlajku. V programu máme i aktivity, které jsme přichystali jako oživení, například karaoke, tvoření mandal z písku a také velmi populární soutěžní, taneční a pěvecké večery či maškarní karneval s tombolou,“ vysvětluje vedoucí tábora Ivana Zelinová z Bohumína.

Doplnila, že účast na všech aktivitách je dobrovolná, takže si účastníci tábora sami vybírají, v čem chtějí soutěžit či jaký si zvolí program. Připraveny jsou i zajímavé výlety na Bílou, na Pustevny, do Rožnova pod Radhoštěm a další. Předchozí ročníky ukázaly, že senioři se rádi baví, užívají si program a také jsou velmi soutěživí.

„Určitě v tom hraje roli i to, že se na táboře v myšlenkách vracejí do dětských let. Rozdíl je možná v tom, že zatímco v dětství jsme na táborech při ranním vyhlášení budíčku všichni reptali, na našem táboře bývá většina seniorů vzhůru už s předstihem a rozcvičky si vyloženě užívají. Hodně se pobavíme i při bodování pokojů, kdy si senioři dávají na pořádku opravdu záležet. A protože retro tábory jsme pořádali už v uplynulých letech, mohu potvrdit, že si senioři pochvalují, jak moc jim týden prožitý mezi vrstevníky v překrásném prostředí pomohl zapomenout na všechny trable, někdy i na zdravotní problémy,“ dodala Ivana Zelinová.

Až z Prahy jezdí na tábory do Beskyd Iva Chlistovská z Čerčan. „Na tábor se s dalšími seniorkami těšíme celý rok. Oddíloví vedoucí pro nás vždy připraví zajímavý program. A my, senioři, se tak vracíme minimálně o půl století zpátky do dob bezstarostného mládí a bláznivého dětství, což si mnozí z nás dokážou až neuvěřitelně naplno užít,“ pochvaluje si.

Letošní tábor se uskuteční od 29. srpna do 4. září v retro rekreačním středisku Pekárny-Rališka, kde jsou táborníci ubytováni na pokojích s vlastním sociálním zařízením. Nezisková organizace Tábory v Beskydech pořádá i ozdravné zimní a letní tábory pro děti školního a předškolního věku.

Retro tábory se letos konají už pátým rokem. „Loni jsme pauzu kvůli covidu neměli, ale proběhl jen jeden turnus, který se zaplnil. Také letos kvůli covidu pořádáme jen jeden turnus. Pandemie se podepsala i na táborech ve větší míře než loni, takže volná místa i pokoje zatím máme. Zájemci se mohou ozvat na mail taboryvbeskydech@email.cz, případně na telefon 724 014 649,“ dodala Ivana Zelinová.

Snímky z retro táborů v uplynulých letech
Foto: archiv Ivany Zelinové

Břetislav Lapisz

Břetislav Lapisz

Rodák z Českého Těšína prožil dětství v nedalekém Havířově, od konce studií v roce 1990 bydlí v Ostravě. Absolvent učitelství Pedagogické fakulty Ostrava (obor čeština – dějepis) se zajímá o novodobou historii, jeho největším koníčkem je sledování sportovních přenosů (od fotbalu přes hokej, stolní tenis až po šipky). Rád cestuje, jeho nejoblíbenější destinací je Slovensko. A v poslední době zahradničí (s poměrně mizernými výsledky). Je ženatý a má dvě dospělé děti. Roztroušená skleróza jej „provází“ od roku 1998.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!