Seznamování v době pandemie

Nemusí být zrovna Valentýn, abychom řešili naše partnerské vztahy. Karanténa a sociální izolace dozajista proměnily náš způsob trávení volného času a s tím i seznamování se s našimi potenciálními partnery. Minulý čtvrtek Nadace Vodafone pořádala stream právě na toto téma. Promluvily přední odborníci na partnerství – terapeut Jan Vojtko, socioložka Markéta Šetinová – a nechyběla ani prezentace seznamky pro handicapované Tvoje láska (psali jsme o ní zde) či netradiční zážitková platforma Jiná seznamka. 

Seznamování se přesunulo do online prostředí. Přes nesporné benefity je třeba zmínit, že vzrostl  počet případů domácího násilí – tím ostatně byl stream uvozen jako určité varování. Nadace Vodafone se spolu s aplikací Bright Sky rok a půl věnuje právě prevenci domácího násilí. Ale zpět k seznamování. Prvním mluvčím byl již zmíněný Jan Vojtko – mluvil například o extrémní samotě a o tom, kdy je skutečně nebezpečná. Sociální izolace se může zdát jako nepříjemná záležitost, psychoterapeut však upozorňuje, že skutečně nebezpečná je až ve svém extrému – tedy nikoliv při „pouhém“ rozejití se s partnerem, ale v momentě, když nemáme žádné vazby – rodinu, přátele, blízké. Co se týče rozchodů jako takových během pandemie, na relevantní data si ještě musíme počkat. A Vojtko dodává, že samotná krize (karanténa) ještě o našich vztazích nic neříká. Není to tzv. zkouška síly našeho partnerství, jak některá média deklarují. Je naopak možné, že pandemie naše vztahy posílí.

Další přednášející byla socioložka Markéta Šetinová, která se zaměřuje na singles a seznamování. Říká, že online seznamky skýtají více možností, potenciální partneři jsou snadněji dostupní. Paradoxně se zvyšuje bezpečnost při seznamování, kdy například první rande se uskuteční přes Skype. Lidé jsou v navazování vztahu kreativnější, investují do něj více času. Šetinová rovněž dodává, že se nemáme „hroutit“, když nás na seznamce párkrát někdo odmítne. Nemusí to být chyba nás samotných – přece jen online seznamky jsou věcí čísel a konkurence je opravdu velká. S tím jde ruku v ruce fakt, že seznamování je dřina a ne každému se do něj chce. Úsilí se však určitě vyplatí.

Shrnuto: Nemusí být zrovna Valentýn, aby partnerské vztahy byly na pořadu dne. Bez druhých lidí se neobejdeme a vztahy pro nás mohou být cennější tím spíš, pokud se potýkáme s handicapem. Současná pandemie koronaviru tak může být připomínkou toho, že bychom na své blízké tím spíš neměli zanevřít.

Foto: Pixabay

Picture of Klára Šmejkalová

Klára Šmejkalová

Básnířka, fanda dobré literatury a japonských anime. Vystudovala jsem psychologii na Univerzitě Karlově v Praze. Psala jsem např. pro Mladou frontu nebo Hospodářské noviny, starala se o děti na psychiatrii nebo trénovala potkany v laboratoři. Mám diagnostikovanou schizofrenii a ráda bych jednou působila jako psycholožka.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ