Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Iva Frühlingová je česká zpěvačka, spisovatelka a příležitostná modelka a moderátorka. Ve 14 letech odjela do Paříže za modelingem, nezkušená a bez rodiny. Podle vlastních slov to byl jeden ze spouštěčů panické poruchy, která se u ní později rozvinula. O svých problémech zpívá v písni Tik Ťak, vydané na jaře roku 2021. Chystá také nové album.

Iva Frühlingová se narodila v Litvínově. Její otec pracuje v chemických závodech a matka je rehabilitační pracovnice. Ve volném čase se oba věnují různým uměleckým činnostem (sochaření, literatura). Iva má starší sestru, která dlouhodobě žije v USA. O Francii se dozvěděla od svého dědečka, který se tam narodil. Poprvé se vydala do Paříže ve 14 letech díky konkurzu francouzské modelingové agentury. To mělo podle ní vliv na panickou poruchu, která se u ní v pozdějších letech rozvinula.

Francie je spojená i s její hudební kariérou. Se svou demonahrávkou se dostala do rukou francouzských producentů a v 19 letech podepsala smlouvu na čtyři desky s vydavatelstvím Virgin Records. Ve 20 letech následovala první deska Litvínov, která zaznamenala úspěch hlavně ve Francii a v Belgii. Její písně se objevovaly na prvních příčkách hitparád a stala se například předskokanem zpěváka Raphaela či Benjamina Bioleho. V roce 2003 vyhrála cenu Talent roku ve francouzském rádiu.

V České republice vyšlo album Litvínov v roce 2004, kmotrem křtu byl Jan P. Muchow. Za jeho prodej získala Frühlingová zlatou platinovou desku. Album se stalo známé také díky filmu Román pro ženy, kde bylo pár písní z debutu použito jako soundtrack.

Co se týče jejího osobního života, se svým prvním manželem Richardem Krajčem se seznámila v kapele Kryštof, se kterou nazpívala píseň „Pan Sen“ (objevila se na albu Mikrokosmos). A její spolupráce s českými interprety pokračovala: byla například hostem koncertního turné Anny K. a v roce 2005 nazpívala duet s Meky Žbirkou „Někdy stačí dát jen dech“. Tento singl je dodnes ústřední písní populárního seriálu Ordinace v růžové zahradě.

Své druhé album s názvem Baby Doll vydala na podzim roku 2005, bylo natočeno na Slovensku. Frühlingová se tak dostala ještě více do povědomí českých posluchačů. Album získalo nominaci v kategorii Objev roku v soutěži Český slavík. V roce 2006 se vydala na první koncertní turné, a to s velkým úspěchem. V tomtéž roce získala v soutěži Český slavík cenu Skokan roku. Na druhém albu se vyskytuje i poprvé česky zpívaná píseň „Věřím“.

V roce 2007 vydala Frühlingová svoji třetí desku s názvem Strip Twist – tentokrát opět natočenou ve Francii. V lednu roku 2008 se zúčastnila českého kola soutěže Eurovize, bohužel se neumístila. Zúčastnila se také populární soutěže StarDance, vypadla ve 3. kole. 

V roce 2009 začala zpívat ve skupině NO PANIC. V témže roce se objevili v širší nominaci na objev roku v soutěži Anděl s albem Doma nejlíp. Jinak však deska neměla příliš velký úspěch. Frühlingová také vydala knihu Příběhy modelek – ta se setkala s velkým ohlasem. V následujícím roce proto napsala další knihu s názvem Příběhy ze showbyznysu. V roce 2017 jí vyšla třetí kniha Terapie v noci, kterou psala během zotavování se po nervovém zhroucení.

Její zhroucení odstartovala panická ataka při řízení auta na dálnici. Myslela si, že umírá. Zpočátku se za svoji poruchu styděla. Začala však chodit na psychoterapii a nyní už ví, jak s psychikou pracovat. O svých problémech zpívá v singlu Tik Ťak. 

V současnosti má manžela Jana Veselého, který je pilot a podnikatel, a syna Adama Veselého.

Foto: Luděk Kovář, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Klára Šmejkalová

Klára Šmejkalová

Básnířka, fanda dobré literatury a japonských anime. Vystudovala jsem psychologii na Univerzitě Karlově v Praze. Psala jsem např. pro Mladou frontu nebo Hospodářské noviny, starala se o děti na psychiatrii nebo trénovala potkany v laboratoři. Mám diagnostikovanou schizofrenii a ráda bych jednou působila jako psycholožka.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!