Slunečnice jako symbol naděje pro lidi s roztroušenou sklerózou

Dvě desítky slunečnic vysadili ve středu pacienti s roztroušenou sklerózou (RS) v prostorách Sanatorií Klimkovice. Akce s názvem Rozsviťme Českou republiku upozorňuje na problémy lidí s tímto onemocněním, byla však určena nejen pro pacienty, ale i pro širokou veřejnost. Cílem organizátorů bylo rozšířit povědomí o RS a ukázat novým pacientům, že pro ně existuje pacientská organizace.

„Teď po pandemii je navíc důležité, aby pacienti nezůstávali sedět doma, ale byli aktivní. Covid s nimi hodně zamával, ale příjemně nás překvapilo, jak moc se zase chtějí do různých akcí zapojovat,“ uvedla Naďa Nováková z organizace ROSKA Ostrava, která akci spolu se Sanatorii Klimkovice a Nadačním fondem IMPULS pořádá.

„Podobně jako se slunečnice otáčejí za sluncem i pacienti s RS s nadějí vyhlížejí moderní léčbu, která by jim zajistila plnohodnotný život navzdory jejich diagnóze,“ vysvětlila Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS.

Středeční sázení slunečnic se kvůli nepříznivému počasí uskutečnilo v zastřešeném areálu Sanatorií Klimkovice. Až počasí umožní, budou přesazeny do venkovních prostor.

Světový den RS v Klimkovicích

Organizace ROSKA Ostrava, která letos slaví 35 let své existence, uspořádala ve středu 25. května v Sanatoriích Klimkovice také tradiční Světový den roztroušené sklerózy. Lékaři a odborníci, kteří se na tuto nemoc a její léčbu zaměřují, se ve svých přednáškách věnovali tématům, jež s roztroušenou sklerózou souvisejí. Například MUDr. Olga Zapletalová se zaměřila na spolupráci MS centra Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava s Roskou Ostrava a Sanatorii Klimkovice. MUDr. Pavel Hradílek upozornil na mýty a dezinformace, které se samotné nemoci i její léčby týkají, MUDr. Anna Šilarová se pak věnovala tématu „Poruchy termoregulace u osob s roztroušenou sklerózou“. Na kolonádě se konal společenský večer k 35. výročí Rosky Ostrava.

Slunečnice v Praze

Desítky slunečnic vysadí pacienti s roztroušenou sklerózou (RS) v pondělí 30. května také v Kateřinské zahradě v Praze. Akce s názvem Rozsviťme Českou republiku se koná u příležitosti Světového dne RS a začíná půl hodiny před polednem. Pacienti chtějí upozornit na nemoc, kterou v Česku trpí přes 20 000 lidí. Akci, kde se kromě sázení slunečnic mohou lidé zúčastnit i odborných přednášek zaměřených na léčbu RS, pořádá z Nadační fond IMPULS. Zájemci se mohou dozvědět také o nejnovějších metodách rehabilitačních cvičení.

Nadační fond IMPULS

Nadační fond IMPULS (NFI) vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) mozkomíšní v České republice. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, jež nejsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního registru pacientů s RS (ReMuS) a jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz.

Foto: Břetislav Lapisz

Picture of Břetislav Lapisz

Břetislav Lapisz

Rodák z Českého Těšína prožil dětství v nedalekém Havířově, od konce studií v roce 1990 bydlí v Ostravě. Absolvent učitelství Pedagogické fakulty Ostrava (obor čeština – dějepis) se zajímá o novodobou historii, jeho největším koníčkem je sledování sportovních přenosů (od fotbalu přes hokej, stolní tenis až po šipky). Rád cestuje, jeho nejoblíbenější destinací je Slovensko. A v poslední době zahradničí (s poměrně mizernými výsledky). Je ženatý a má dvě dospělé děti. Roztroušená skleróza jej „provází“ od roku 1998.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ