I letos probíhá preventivní a vyšetřovací akce Stan proti melanomu, tentokrát s názvem „Kožní nádory v době covidu“. Začala 14. a 15. září v Praze na Václavském náměstí na úrovni s Opletalovou ulicí, pokračuje 21. září v Brně (Moravské náměstí) a končí 22. září v Ostravě (Avion Shopping Park) vždy od 10 do 18 hodin. I tento rok je Inspirante mediálním partnerem.

Hlavním tématem je tentokrát prevence. Odborníci chtějí upozornit na skutečnost, že jsme se během pandemie kvůli strachu z nákazy vyhýbali preventivním vyšetřením u kožních lékařů. „Významně stoupl počet rizikových melanomů s tloušťkou nad 4 mm. Ten tvořil minulý rok 9 % našich pacientů, zatímco ve srovnatelném období letošního roku jsme ho zaznamenali u 21 % nemocných. Pacienti s pokročilejším melanomem se tak přesunuli ze skupiny, ve které se dožívá 10 let 96 % nemocných, do skupiny, v níž je to jen 62 %. Podobný nárůst jsme zaznamenali i u spinaliomu. Pro pacienty to znamená významný zdravotní problém a pro zdravotní systém zvýšenou ekonomickou zátěž,“ říká prof. Petr Arenberger, ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, přednosta její dermatovenerologické kliniky a zároveň předseda České dermatovenerologické společnosti. 

https://www.inspirante.cz/index.php/2020/09/14/soutez-se-stanem-proti-melanomu-vyhrajte-balicek-kosmetiky-pro-citlivou-plet/

Projekt pravidelně zaštiťuje Ministerstvo zdravotnictví. „Akce jako Stan proti melanomu jsou příkladem výborné osvětové kampaně s praktickým dopadem, kdy lze během pár minut odhalit bezbolestným vyšetřením skrytý problém a třeba tím i zachránit lidský život,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Proto ministerstvo pravidelně uděluje akci záštitu a já doufám, že navzdory koronavirové tematice, která dál rezonuje společností, nebude prevence melanomu kůže opomenuta. Preventivní prohlídky bychom neměli zanedbat ani v tomto období.“    

Pod záštitou ministra zdravotnictví, České dermatovenerologické společnosti a starosty Prahy 1 probíhají uvedené akce ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady a Fakultní nemocnicí Ostrava. 

Na důležitost prevence u kožních nádorů upozorňují odborníci pravidelně. „To platí i v dnešní době virové pandemie, u které není jasné, jak dlouho potrvá, protože odkládání preventivního vyšetření  může znamenat, že zhoubný kožní  nádor bude diagnostikován pozdě a pravděpodobnost vyléčení bude výrazně nižší,“ apeluje primářka dermatologického oddělení ostravské Fakultní nemocnice Yvetta Vantuchová. „Proto využijte možnosti odborného vyšetření předními specialisty v onkodermatologii.“

Cílem projektu Stan proti melanomu je upozornit na nebezpečnost pigmentových ložisek na kůži, z nichž může vzniknout jeden z nejagresivnějších nádorů – melanom, u něhož velikost již několika milimetrů znamená pokročilé stadium nemoci a menší naději na vyléčení. Vyšetření dermatologem by tak měli podstoupit všichni, u nichž se objeví nové pigmentové útvary na kůži nebo stávající změny mění svůj charakter.   

Jaké změny by vás měly přivést do Stanu?

  • změna barvy nebo velikosti znaménka
  • černá, neodrůstající skvrna pod nehtem
  • vřídek, který se nehojí déle než 3 měsíce
  • nově vzniklé pigmentové znaménko po 35. roku věku
  • větší množství pigmentových znamének nad 50 let věku

Ačkoliv jsou kožní nádory zrádné a včasná diagnostika je pro úspěšnou léčbu klíčová, netřeba hned panikařit. Jak říká prof. Petr Arenberger, v případě 90 % „laických“ nálezů jde o banální problém, je však lepší přijít k lékaři desetkrát zbytečně než jednou pozdě. Proto neopomíjejme prevenci ani v aktuální covidové, nepříznivé době. Diagnostika se provádí na základě klinického vyšetření zkušeným dermatologem, zpřesní se použitím ručního nebo digitálního dermatoskopu a letos nově v České republice i unikátním celotělovým skenerem mateřských znamének. 

Připomínáme, že akce pokračuje 21. září v Brně (Moravské náměstí) a končí 22. září v Ostravě (Avion Shopping Park) vždy od 10 do 18 hodin.

Podrobné informace o projektu jsou uvedeny na oficiálních stránkách projektu www.melanom.cz.

Čísla z pražského Stanu proti melanomu

V pondělí Stan navštívilo 962 lidí, v úterý 1049.

V pondělí se našlo 48 zhoubných nádorů, z toho 12 melanomů. V úterý 41 zhoubných nádorů, 14 melanomů.

Celkem tedy Stan v Praze navštívilo 2011 osob, bylo nalezeno 89 zhoubných nádorů, 26 melanomů.

V loňském roce pražský Stan navštívilo 2652 osob, lékaři zachytili 59 zhoubných nádorů, 12 melanomů.

Foto: archiv Stanu proti melanomu

Klára Šmejkalová

Klára Šmejkalová

Básnířka, fanda dobré literatury a japonských anime. Vystudovala jsem psychologii na Univerzitě Karlově v Praze. Psala jsem např. pro Mladou frontu nebo Hospodářské noviny, starala se o děti na psychiatrii nebo trénovala potkany v laboratoři. Mám diagnostikovanou schizofrenii a ráda bych jednou působila jako psycholožka.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!