Tělesně postižení potřebují peníze na opravu auta pro přepravu vozíčkářů

Místní organizace Svazu tělesně postižených Hrabyně má pět set padesát členů. Z toho je tři sta dětí a dvě stě padesát dospělých.

„Bydlištěm našich členů je nejen Hrabyně, Opava, Ostrava a okolí, ale také Krnov, Karviná, Havířov. Někteří naši členové žijí i na Olomoucku. Dalších dvacet členů se přestěhovalo do jižních Čech a deset žije v Praze a okolí,“ vysvětluje Alena Sroková, předsedkyně místní organizace Svazu tělesně postižených Hrabyně.

Ta hned v úvodu našeho povídání říká, že hrabyňská místní organizace Svazu tělesně postižených (STP) se snaží pomáhat všem potřebným lidem a neptá se proč. „STP v Hrabyni je tady pro každého, nejen pro zdravotně handicapované. Jste matka samoživitelka, senior bez rodiny, nebo se jen cítíte osamělý? Nevadí, stojíme při vás v každé složité situaci,“ upřesňuje.

Seniorům tak například místní organizace STP nabízí pomoc s nákupem, stejně tak nabízí podporu matkám samoživitelkám i jejich dětem. Další náplní práce je vzdělávání a sportování s dětmi i zdravotně postiženými.

Rozvážejí potraviny potřebným

Členové místní organizace STP Hrabyně čtyřikrát do měsíce rozvážejí svým potřebným členům potraviny. „Služeb potravinové banky využívá celkem sto deset osob, převážně jde o seniory samoživitele, samoživitelky s dětmi a vozíčkáře. Tato potravinová pomoc hraje v nabitých rodinných rozpočtech zmíněných skupin osob výraznou roli a moc jim pomáhá,“ vysvětluje dále Alena Sroková. 

Doučování dětí

Hrabyňští se celoročně věnují i dětem. Doučují je nejen osobně, ale i prostřednictvím mobilu. Jde o různě zaměřené předměty, například matematiku, český jazyk, angličtinu i další. „Zúčastňujeme se také různých soutěží nejen s dětmi, ale i s dospělými. A daří se nám, získáváme medaile na různých soutěžích, ať už je to v rámci okresu nebo kraje. Pro děti a studenty také zajišťujeme materiální a finanční pomoc. S žádostí o ni oslovujeme nadace a podporujeme vzdělanost našich dětí a studentů. 

Přispějete na opravu auta, které převáží vozíčkáře?

V poslední době řeší hrabyňská místní organizace STP problém s nedostupností dopravy vozíčkářů. „Proto jsme se také rozhodli opravit náš automobil značky Ford. Toto vozidlo je schopné najednou převážet až čtyři vozíčkáře. Po plánované opravě budeme moci automobil využívat jak pro běžné cesty (například k návštěvám u lékaře, na úřady, k rodinám či za přáteli), tak k výjezdům na návštěvy kin, divadel a výstav. V současné době je bohužel naše auto nepojízdné a jeho oprava nás přijde zhruba na tři sta třicet tisíc korun. Proto bychom rádi poprosili případné dárce, jestli by nebyli ochotni na tuto opravu přispět. Předem děkujeme všem, kdo budou ochotni pomoci. Ten, kdo chodí bez potíží, si někdy dokáže obtížně představit, že by se musel spoléhat na kompenzační pomůcku, tedy vozík. S nadsázkou by se dalo říci, že nám vozíky slouží obdobně jako zdravým lidem boty. Ale na delší trasy nám už nestačí, potřebujeme speciálně upravený autobus nebo auto.

Zájemci, kteří by se rozhodli přispět místní organizaci Svazu tělesně postižených Hrabyně na opravu automobilu, mohou svůj příspěvek zaslat na transparentní účet: 2601439683/2010 (do poznámky mohou uvést na opravu auta). S případnými dotazy se mohou obrátit na Alenu Srokovou na tel. čísle +420 602 864 035 od pondělí do pátku od 13 do 20 hodin.

Foto: Místní organizace STP Hrabyně, Alena Sroková

Břetislav Lapisz

Břetislav Lapisz

Rodák z Českého Těšína prožil dětství v nedalekém Havířově, od konce studií v roce 1990 bydlí v Ostravě. Absolvent učitelství Pedagogické fakulty Ostrava (obor čeština – dějepis) se zajímá o novodobou historii, jeho největším koníčkem je sledování sportovních přenosů (od fotbalu přes hokej, stolní tenis až po šipky). Rád cestuje, jeho nejoblíbenější destinací je Slovensko. A v poslední době zahradničí (s poměrně mizernými výsledky). Je ženatý a má dvě dospělé děti. Roztroušená skleróza jej „provází“ od roku 1998.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!