Životní události a jejich vývoj bychom chtěli mít pěkně pod kontrolou. Řídit a spokojeně sledovat jejich běh a výsledek. Užívat si nejvíc těch dobrých zpráv a pocitů. Ale někdy se vše vyvrbí tak, že z toho máme pořádně těžkou hlavu.

Je zvláštní, jak se špatné noviny a průšvihy zvládnou houževnatě nabalovat a bobtnat. Ještě ani nedořešíme rozjeté jobovky… a šup! Ani se nenadějeme, už se brodíme nově nakupeným marastem. Z toho dokáže pekelně bolet nejen hlava. Kamení v duši a na srdci má také pořádnou váhu.

Myslela jsem si, že dnešního Brouka ani nezvládnu napsat. Závažné a neradostné zdravotní peripetie v rodině se znásobily, udeřily v plné síle. Zasáhly ji jako nečekaná jarní bouřka; také z ní bývá napětí a hlavobol, dokáže vyděsit. Štěstí a jasný pohled ve tváři nepřidá ani krutá lidská zrada.

Co s tím vším, když je před námi dlouhá pouť, která bude plná trnitých cest, vrtkavého počasí i kolísání našich sil a nálad? Jednoduše jít. „Máš mozek v hlavě a na nohách boty, tak můžeš vyrazit do pohody i sloty…“ Podobně zněl výrok v jednom filmu, který si pamatuji roky.

Za obrovské štěstí můžeme považovat pevné pouto blízkých. Když nás období, které bychom nejraději rychle přeskočili, případně nejlépe rovnou vymazali, stmelí. Můžeme si vzájemně pomoci, poradit, spolehnout se na sebe. Dodat si naději a víru, sílu, pocit bezpečí, také nezbytně potřebný a důležitý humor a nadsázku. Bahno odhazujeme společně. Plánujeme, co podnikneme, až se opět vyjasní. A když nás náročnými kilometry provázejí další laskavé bytosti, které máme tu čest nazývat přáteli, máme navíc výhled na barevnou duhu.

Takový je život. Ztěžklou nejen hlavu můžeme mít. Jen ne moc dlouho. Pak hrozí úplné zatuhnutí, stagnace a neúspěch. Proto hrdě a odvážně vpřed! Čekají nás nové příběhy, stezky i předpovědi počasí.

A já jsem šťastná, že k vám dnešní Brouk doletí. Táta mi vždy říkává – i když je nejhůř: „Prostě ho napiš!“ Tak tati, do toho! 😊

─ Vyhosti domněnku, a jsi zachráněn! Kdo ti brání se jí zbavit? ─

Marcus Aurelius

─ Pokud jste v životě utržili ty nejtvrdší rány, ale přesto máte odvahu chovat se k druhým živým bytostem laskavě, znamená to, že jste tvrďák se srdcem anděla. ─

Keanu Reeves

Foto: Pixabay

Eva Havlíčková

Eva Havlíčková

Crohnovu chorobu jí diagnostikovali ve dvanácti letech. S tímto onemocněním zažívá pořádnou dávku chaosu, trápení a bolesti, ale nevzdává to. Ani ona, ani Crohn. Než ji zdravotní problémy vyřadily na několik let z aktivní činnosti, pracovala dlouhé roky na pozici asistentky ve farmaceutické společnosti. Miluje přírodu, hudbu, laskavý i černý humor, četbu knih a jejich vůni. Váží si rodiny a přátelství. „Je to ve hvězdách, co nás v životě čeká za pouť. Nejdůležitější ale je, kolik úžasných dní prožijeme, a že vždy najdeme cestu! Všichni můžeme opakovaně začínat znovu a po pádu zase vstát, třeba i s nějakou tou boulí na těle i na duši. Na zázraky nevěřím, já na ně totiž spoléhám,“ říká Eva. V současné době působí jako korektorka a redaktorka v redakci magazínu Inspirante, který je jedním z hlavních projektů spolku Revenium.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!