Tradiční svátky a oslavy osvěžují kalendářní rok a lidské životy. Někdo je nemusí, ale pro jejich příznivce jsou to dny nedočkavě vyhlížené a většinou radostně prožité. Zejména sejdou-li se rodiny a přátelé, kterým je spolu dobře. Pokud se zadaří…

Různé svátky jsou příjemné zejména tím, že kromě původního významu poskytnou dar v podobě času navíc, který blízcí mohou prožít společně. V naší rodině to však už léta bývá zapeklité dobrodružství. Plánů bychom měli dost, jenže jejich naplnění se nám příliš nedaří.

Nejsme až tak početná rodina, ovšem je nás dost na to, aby někdo onemocněl vždy, když se máme setkat na oslavy narozenin, výročí, prožít poklidné Vánoce, Velikonoce, odjet na dovolenou… Často všechny akce končily zklamáním a slzami (ano, těmi ženskými, mužská část smečky tyto změny nese o poznání statečněji), takže jsme se naučili kvalitně improvizovat.

Situace se vyhrotily natolik, že rodinná flexibilita musela dosáhnout téměř dokonalosti. Přestalo nás například trápit, že dárečky určené původně pod ozdobený stromeček si už několikáté Vánoce rozbalujeme, až když venku místo sněhových vloček poletují okvětní lístky jabloní. Koledy u toho sice nezpíváme, ale i jejich čas přijde!

Kromě vánočních Velikonoc u nás nejsou výjimkou ani velikonoční Vánoce, narozeninové oslavy pět v jednom, dokonce ubytování pro dovolené rezervujeme až na poslední chvíli. Vyplatí se nám to nejen z finančních důvodů, ale stává se to nevyhnutelnou nezbytností. Když na výlet zvládneme odjet bez kalamit, slavíme i to. 

Podaří-li se bezstarostný pobyt za hranicemi všedních dní a někdy i naší republiky, většinou se v krizovém stavu nacházíme hned po příjezdu; to jistojistě někdo ochoří, přivodí si úraz, případně jiné lapálie a odklonění od osy… 

A co myslíte, jaké jsme měli Velikonoce, které měly být zároveň Vánocemi?! Pro nemoc jsou dočasně odloženy. Možná v létě si uděláme pestrý piknik o mnoha svátcích najednou.

Jsme prostě taková normální rodinka!

— Pravděpodobnost, že se stane něco vysoce nepravděpodobného, je vždy vyšší, než nám ukazují statistické výpočty. —  Murphyho zákon

— Je velmi jednoduché něco zkomplikovat, zato bývá značně komplikované něco zjednodušit. —  Murphyho zákon

Foto: Pixabay

Picture of Eva Havlíčková

Eva Havlíčková

Crohnovu chorobu jí diagnostikovali ve dvanácti letech. S tímto onemocněním zažívá pořádnou dávku chaosu, trápení a bolesti, ale nevzdává to. Ani ona, ani Crohn. Než ji zdravotní problémy vyřadily na několik let z aktivní činnosti, pracovala dlouhé roky na pozici asistentky ve farmaceutické společnosti. Miluje přírodu, hudbu, laskavý i černý humor, četbu knih a jejich vůni. Váží si rodiny a přátelství. „Je to ve hvězdách, co nás v životě čeká za pouť. Nejdůležitější ale je, kolik úžasných dní prožijeme, a že vždy najdeme cestu! Všichni můžeme opakovaně začínat znovu a po pádu zase vstát, třeba i s nějakou tou boulí na těle i na duši. Na zázraky nevěřím, já na ně totiž spoléhám,“ říká Eva. V současné době působí jako korektorka a redaktorka v redakci magazínu Inspirante, který je jedním z hlavních projektů spolku Revenium.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ