Výlety bez bariér: V Buchlovicích je bezbariérový přístup do zámku i parku

V dalším prázdninovém díle seriálu Výlety bez bariér Vás chceme pozvat na Zlínsko – pár kilometrů od Uherského Hradiště. Nedaleko hradu Buchlova můžete navštívit zámek s podobným jménem – Buchlovice. Ten patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky.

Zámek Buchlovice je zcela bezbariérovou památkou.

Po příjezdu na místo je možné zaparkovat na náměstí Svobody, kde je i stání pro řidiče se sníženou pohyblivostí. Z parkoviště vede pevná asfaltová cesta kolem Turistického informačního centra Buchlovice přímo ke vstupu do zámeckého areálu.

Zámek je na pozvolně klesajícím svahu, ale systém pěšin zajišťuje, že se vozíčkáři dostanou všude, bez nutnosti překonávat schodiště.

Jeden nízký schod na terasu a do budovy zámku návštěvníci na vozíku překonávají po šikmé mobilní rampě.

Po zakoupení vstupenky vjíždějí návštěvníci na vozíku na čestný dvůr, kde začíná prohlídka. Společně s průvodcem vstupují po šikmé mobilní rampě přes zvýšený schod na terasu a vchodem vlevo, po šikmé rampě přes jeden schod, do zámku.

Pohyb místnostmi zámku je zcela bezbariérový. Průvodce vždy otevírá a zavírá obě křídla dveří. Do některých místností se jen nahlíží, ostatními místnostmi se prochází.

Stálý soubor mobiliáře doplňují komponované sezónní výstavy.

Po ukončení prohlídky návštěvníci odcházejí z budovy zámku přes jeden schod dolů, po šikmé rampě na čestný dvůr, kde prohlídka končí.

Park u zámku má charakter barokní francouzské terasové zahrady, volně přecházející přes hradbovou kolonádu v anglický krajinářský park.

Sala terrena, místo konání kulturních akcí, je bezbariérově přístupná z parku nebo provozní chodbou v suterénu zámku.

Bezbariérové toalety upravené pro vozíčkáře jsou v dámských i v pánských toaletách v pavilónu Flóra. Přístup k toaletám je možný pěšinami kolem pavilónu.

Kontakt:

Státní zámek Buchlovice

náměstí Svobody 13

687 08 Buchlovice

+420 572 434 240 (objednávky prohlídek)

+420 572 434 241 (správa zámku)

buchlovice@npu.cz (objednávky prohlídek)

supkova.ivana@npu.cz (správa zámku)

 Web:

https://www.zamek-buchlovice.cz/cs


Zámek Buchlovice

Barokní komplex se skládá ze dvou zámeckých budov a rozsáhlého parku.

Zámek je vystavěn ve stylu italské barokní vily. Dostavěn byl v roce 1707. Současnou podobu získal v prvních desetiletích 20. století, kdy citlivé úpravy provedl architekt Dominik Fey.

Objekt vlastní stát a správu zajišťuje Národní památkový ústav.

Tipy redakce:

Detaily o objektu se lze dozvědět i v deset let staré publikaci Národního památkového ústavu Jak dobýt hrad: Památky takřka bez bariér.

Na seriálu spolupracujeme s webem Aktivní život, jehož stále aktualizované tipy na výlety a ubytování bez bariér po celé České republice doporučujeme.

Picture of Marie Zemanová

Marie Zemanová

V redakci magazínu Inspirante pracuje od června 2018. Poslední dva roky působila v časopise Zora, předtím pracovala například v České televizi, iDNES a v Economii. Od srpna 2019 píše sloupek #za-zrak. Ve facebookovém profilu Za-Zrak informuje o životě bez zraku v souvislostech. Je součástí týmu Návštěvy POTMĚ, ve kterém se nevidomí setkávají se seniory. Kromě toho aktivně naslouchá ve vlastním projektu 1 Velké ucho.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ