Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Cože? Kde to jsem? Co se to děje? Vždyť je snad 21. století! Ne, milý čtenáři, dnes se se mnou ocitnete, byť jen na chvíli, v dobách středověkých, kde jsem jednoho červnového dne strávila příjemné odpoledne s ženskou částí rodiny. To místo, kde jsem zažila pěkné středověké odpoledne, se jmenuje Botanicus – centrum řemesel ve vesnici Ostrá, nedaleko Lysé na Labem. Botanicus je zpřístupněn od dubna do 5. října. Je to takové malé městečko s dřevěnými domky, ve kterých sídlí řemeslníci v dobových oděvech.

Za naše peníze si zde nic nekoupíte. Platí se zde groši (1 groš = 10 Kč), které si tu musíte směnit. Hned při vstupu si můžete vyrobit vlastní přírodní mýdlo různých tvarů a podob. Když postoupíte dále do areálu, můžete si ze dřeva vydlátovat máselnici do různých tvarů a obrazců, např. do obrazce vlka. Dnes je máselnice spíš pro okrasu, ale proto ji mám doma a každý den se pohledem na ni kochám. ☺ Můžete si také vydrátovat motýla a čtyřlístek pro štěstí nebo zbohatnout na rýžování zlata. Lze také střílet z luku, v čemž vynikne dospělý i malé dítě. Můžete se také rozhodnout pro domácnost bez elektrického osvětlení a dát prostor romantice v podobě hořících svíček, které si zde vyrobíte. Záleží to pouze na vašem umu. V neposlední řadě si tu také vyrobíte loutku, provaz a zkusíte psát husím brkem. K vidění jsou i malé kozičky, prase Václav a paví rodinka. Narazíte tu na prosklené včelí úly.

Když se doberete na konec centra, zničehonic se objevíte v malé roztomilé zahrádce s bílými lavičkami, kde můžete odpočívat, dát prostor svým myšlenkám nebo si sdělovat zážitky z tohoto výletu. Zdobí ji okrasné psí víno. Když načerpáte síly, navštívte aromatický obchůdek, kde nakoupíte přírodní kosmetiku včetně parfémů. Také jiné přípravky v péči o tělo a vlasy, květový med akátový či lipový, chutney, bio džem jahodovo-rybízový nebo bylinné čaje. Při vstupu do obchůdku vás doslova praští omamná vůně těchto produktů. Jde jen těžko odolat a váš nákupní košík se hned zaplní. Pokud vám budou docházet síly, můžete je znovu načerpat v místní Hodovně, kde mají skvělé keltské palačinky, koláčky či slané špenátové pirohy, bramborák a další jídla pro masožrouty.

Tohle místo doporučuji všem, kteří chtějí utéct z dnešní reality, mají rádi historii a chtějí se přiučit různým manuálním dovednostem a odnést si hezkou vzpomínku v podobě vlastnoručně vyrobené svíčky či mýdla nebo jen fascinující zážitek.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Alžběta Jelínková

Alžběta Jelínková

Od narození mám velkou výhodu: jsem na vozíku ve škatulce dětská mozková obrna vylepšená křečemi. Na mém elektrickém povozu mě nebolí nohy od chození a vozík je výborný prostředek k seznamování. Například když zapadnu do sněhu nebo když mám pláštěnku v obličeji a ujíždí mi autobus. Zajímavostí mého hlubokého vnímání je, že si na vozíku připadám, jako když běžím maraton, ačkoli stále sedím. Mám nutkání používat nohy. Výhodou mé škatulky bylo i to, že jsem se během studia na obchodní akademii mohla nechat nosit na rukou do schodů. Můj „nosič“ byl velmi pohledný a sympatický spolužák, užívala jsem si to celé čtyři roky. Kromě zamotávání se do pláštěnky a nošení se na rukou je mému srdci blízké plavání, návštěva divadla, zlepšování kondice, možnost někoho rozesmát, a to nejraději na svůj účet.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!